rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nieruchomości komercyjne w segmencie biurowym we Wrocławiu – rynek rośnie w siłę

anders-jilden-Sc5RKXLBjGg-unsplash
Rośnie rynek nieruchomości komercyjnych w segmencie biurowym we Wrocławiu. O ile lockdown wprowadzony w 2020 roku odcisnął na tym segmencie rynku swoje piętno, teraz biurowce znów przyciągają najemców. Inwestycji komercyjnych przybywa w stolicy Dolnego Śląska, gdzie zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe do wynajęcia wciąż jest na wysokim poziomie.

Spis treści:
Nieruchomości komercyjne kontra koronawirus
Nowy system pracy kontra inwestowanie w nieruchomości komercyjne w segmencie biurowym
Biurowce wracają do formy
Biurowce we Wrocławiu w budowie
Inwestowanie w nieruchomości komercyjne we Wrocławiu znów widoczne

Nieruchomości komercyjne kontra koronawirus

Pomimo, że lockdown już od dłuższego czasu jest zniesiony, jego skutki wciąż odczuwa rynek nieruchomości komercyjnych. Sektor biurowy jest tym, który musiał mocno walczyć o utrzymanie w początkowym okresie pandemii wirusa COVID-19.
Pełny lockdown został wprowadzony na terenie całego kraju pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku. Co za tym idzie, pracownicy wykonujący swoje obowiązki służbowe w biurach stacjonarnych, zostali oddelegowani do wykonywania pracy zdalnie, z domowego zacisza. To okazało się poważnym ciosem dla właścicieli biurowców, którzy momentalnie zostali postawieni pod ścianą. Część z ich najemców, starając się utrzymać swoje biznesy w tym trudnym okresie, podejmowała się renegocjacji warunków umowy. Aby dojść do kompromisu, strony często decydowały się na obniżenie stawki za metr kwadratowy biura na wynajem, lub też najemcy zmniejszali najmowaną przez siebie powierzchnię. Kondycja sektora biurowego się pogorszyła. Deweloperzy, o ile mieli taką możliwość, wstrzymywali się z realizacją kolejnych inwestycji biurowych. Wiadomym było, że w tak trudnym okresie proces pełnej komercjalizacji obiektów będzie trudny.

Nowy system pracy kontra inwestowanie w nieruchomości komercyjne w segmencie biurowym

Kiedy lockdown został zniesiony, deweloperzy nieco odetchnęli. Nie był to jednak koniec trudnego okresu dla tego sektora. Deweloperzy w dalszym ciągu stawiali pod znakiem zapytania sens inwestowania w kolejne nieruchomości komercyjne. Okazało się bowiem, że zdalny system pracy w wielu przypadkach sprawdza się dobrze. W przypadkach, kiedy całkowita nieobecność pracownika w firmie była nie do przyjęcia, pracodawcy często proponowali hybrydowy model pracy, to znaczy pracownicy część swoich obowiązków wykonywali z domu, a część w stacjonarnym biurze. W efekcie takich zmian w systemie pracy, spadło zapotrzebowanie na stacjonarne miejsca w biurach dla pracowników.

Biurowce wracają do formy

Obecnie, kiedy system pracy w miarę się ustabilizował, rynek biurowy także wraca na tory. O ile wielu przedsiębiorców zdecydowało się na cięcie kosztów i zmniejszanie wynajmowanej w biurach przestrzeni dla swoich pracowników, o tyle na ruch taki nie zdecydowali się wszyscy. Wciąż sporo firm wynajmuje dokładnie tę samą powierzchnię, co przed okresem lockdownu. Co więcej, przybywa również firm, które właśnie w czasie pełnego lockdownu rozwinęły skrzydła, a ich zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe się zwiększyło. Chodzi tu głównie do przedsiębiorstwa działające w branży e-commerce. Zapotrzebowanie na produkty sprzedawane przez Internet dynamicznie wzrosło, kiedy Polakom odebrana została możliwość dokonywania stacjonarnych zakupów. Co więcej, nawet po zniesieniu lockdownu, wiele osób pozostała przy zakupach on-line, uznając tę formę za bardziej bezpieczną i wygodną. Dzięki wzrostowi liczby osób kupujących online, stale rozwijają się przedsiębiorstwa działające w branży e-commerce. Wraz z rozwojem zatrudniają one coraz większa liczbę pracowników, między innymi biurowych. To właśnie z myślą o nich przedsiębiorstwa te potrzebują coraz większej przestrzeni biurowej do pracy.

floriane-vita-88722-unsplash

Biurowce we Wrocławiu w budowie

Nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu znów przybywa. Obecnie w budowie jest kilka projektów, które dostarczą w stolicy Dolnego Śląska kolejne metry nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia.
W marcu 2020 roku rozpoczęła się budowa inwestycji komercyjnej o nazwie Brama Oławska. Projekt realizowany jest w dzielnicy Stare Miasto, wzdłuż ulicy Oławskiej 3. Jest to inwestycja spod szyldu dewelopera Tower Inwestycje. Biurowiec będzie liczył sześć kondygnacji i dostarczy na wrocławski rynek ponad 14 tysięcy metrów kw. Nowoczesnej powierzchni biurowej na wynajem.

Obiekt został zaprojektowany przez architektów z pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji została firma budowlana Warbud. W ramach inwestycji powstanie też 140 miejsc parkingowych. Planowane zakończenie inwestycji i oddanie jej do użytku deweloper zaplanował na połowę 2022 roku.
Innym przykładem inwestycji komercyjnej o charakterze biurowym, jaka realizowana jest obecnie na terenie Wrocławia, jest biurowiec Infinity, którego inwestorem jest Avestus Real Estate

Tristan Capital Partners. Inwestycja biurowa powstaje w dzielnicy Fabryczna przy ulicy Nabycińskiej 2, na rogu ulicy Legnickiej. Biurowiec Infinity dostarczy ponad 22 tys. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej na wynajem. Prawie 19 tys. metrów kwadratowych z tej powierzchni stanowić będą biura na wynajem. Pozostała powierzchnia, stanowiąca około 2 tysiące metrów kw. Powierzchni, będzie przeznaczona na lokale handlowe i usługowe do wynajęcia. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia AHR Architects. Generalnym wykonawcą projektu jest Eiffage Polska Budownictwo z Warszawy, natomiast inwestorem są spółki Avestus Real Estate przy współpracy z Tristan Capital Partners. Infinity będzie oferować powierzchnie biurowe w standardzie klasy A. Wrocławski biurowiec biurowiec posiada certyfikat BREEAM Excellent. Zakończenie budowy inwestycji zostało zaplanowane na na pierwszy kwartał 2023 roku.
W pierwszym kwartale 2019 roku rozpoczęła się budowa nieruchomości komercyjnej o charakterze biurowym i handlowo-usługowym. Mowa o inwestycji West 4 Business Hub, która realizowana jest w dzielnicy Fabryczna, u zbiegu ulic Horbaczewskiego i Na Ostatnim Groszu. Realizacja projektu została podzielona na cztery etapy. W ramach pierwszego etapu, który został oddany do użytku w drugim kwartale ubiegłego roku, zostało oddanych do użytku 15 500 metrów kw. Powierzchni biurowej klasy A. W sumie inwestycja biurowa ma dostarczyć na wrocławski rynek 83 tys. metrów kw. Powierzchni na wynajem. Za projekt kompleksu odpowiadają architekci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa. West 4 Business Hub jest projektem należącym do portfela dewelopera Echo Investment. Zakończenie budowy całej inwestycji zostało zaplanowane na koniec trzeciego kwartału 2025 roku.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne we Wrocławiu znów widoczne

Rynek biurowy we Wrocławiu na powrót rośnie w siłę. Deweloperzy zapoznali się już z nową rynkową rzeczywistością i starają się dostarczać na rynek nowoczesne projekty biurowe, dostosowane do aktualnych potrzeb najemców. Dużą popularnością cieszą się obecnie modułowe biura na wynajem. Właściciele biurowców oferują ponadto elastyczne umowy najmu. W planach deweloperów są kolejne projekty inwestycyjne o charakterze biurowym, co poświadcza, że sektor ten na powrót zaczyna się rozwijać.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora