Rynek powierzchni biurowych

Nieruchomości komercyjne w III kw. 2014 (RAPORT)

galeria_metropolisFirma Colliers International podsumowała III kwartał 2014 na rynku nieruchomości komercyjnych. Dużą koniunkturę można zaobserwować szczególnie na rynku magazynowym. W przypadku biurowców odczuwalna jest presja na obniżkę cen. Na rynku powierzchni handlowych deweloperzy decydują się częściej zmniejszać projekty. Szczegóły raportu tutaj:

POWIERZCHNIE BIUROWE:

„Podaż powierzchni biurowej na dziewięciu głównych rynkach w Polsce wyniosła 6,8 mln mkw.  W III kw. do użytku oddano 147 tys. mkw. nowych biur.

Najwyższy przyrost podaży został odnotowany w Krakowie (67,4  tys.mkw.),  który w tym kwartale prześcignął Warszawę (60 tys.). Poznań, Katowice,

Trójmiasto i Łódź zarejestrowały niewielkie wzrosty, natomiast podaż na pozostałych rynkach pozostała bez zmian.” – napisano w raporcie.

Eksperci podkreślają, że wzrasta poziom pustostanów – dla 9 największych rynków wyniósł 12,4 proc, wobec 11,3 proc. rok wcześniej. Stawki czynszów w Warszawie są najbardziej zróżnicowane – od 12 do 26 euro. W miastach regionalnych wynosi 11,5 – 15 euro. Colliers prognozuje, że choć czynsze bazowe pozostają na stabilnym poziomie – utrzyma się presja na zniżkę stawek efektywnych.

Obecnie w budowie znajduje się 1,2 mln mkw. powierzchni biurowych – połowa z tego w Warszawie, dalej w kolejności są Wrocław (136 mkw.) i Kraków (116 tys. mkw.)

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE:

Dużą koniunkturę widać zwłaszcza w tym segmencie nieruchomości komercyjnych. „W III kw. nowa podaż osiągnęła rekordowy poziom blisko 400 tys. mkw. wobec ok. 327 tys. mkw. w pierwszym półroczu. Tym samym na koniec września całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej

Odnotowano również wysoką aktywność najemców. W analizowanym okresie podpisano umowy na łączną powierzchnię ponad 0,5 mln mkw. Zmniejsza się chęć do najmu na krótkie okresy. Wolumen takich transakcji zmalał i wyniósł ponad 23 tys. mkw.

Współczynnik pustostanów na większości rynków nadal wykazywał tendencję spadkową. Na koniec września 2014 r. dostępnych pozostawało 7,7% istniejącej nowoczesnej powierzchni magazynowej wobec 8,8% odnotowanych na koniec II kw. br. Stawki czynszów bez zmian.

POWIERZCHNIE HANDLOWE

Eksperci Colliers wskazują na wzrost zainteresowania inwestorów mniejszymi rynkami, zwłaszcza tam, gdzie brakowało do tej pory nowoczesnych magazynów – np. Rzeszów, Szczecin.
Prawdopodobnie nowa podaż dostarczona na rynek na koniec 2014 roku będzie o 26 proc. niższa niż rok wcześniej – prognozuje Colliers International. ” W okresie październik -grudzień na rynek trafi ok. 150 tys. m² powierzchni handlowej.  Nowa podaż, która zostanie dostarczona łącznie w 2014 r. wyniesie 475 tys. m² tj. 26% mniej niż w roku ubiegłym. Największe obiekty, których, otwarcie spodziewane jest w IV kwartale 2014 to m.in. Galeria Neptun w Starogardzie Gdańskim (25 tys. mkw. ), Vivo! Piła (23,8 tys. m), Centrum Galardia w Starachowicach (17,9 tys. mkw.) i Outlet Center w Lublinie (12,4 tys. mkw.).

Colliers wskazuje, że w związku z nasilającą się konkurencją deweloperzy będą częściej dostosowywać nowe projekty do aktualnych warunków i jeśli trzeba – zmniejszać je – tak jak to już ma miejsce w przypadku inwestycji firmy IKEA w Lublinie, Galerii Metropolis w Poznaniu (Echo Investment), czy projektu Plac Vogla (Ghelamco) na warszawskim Wilanowie.

W III kwartale 2014 roku w Polsce do użytku oddano centra handlowe o łącznej powierzchni najmu ok. 75 tys. mkw. Całkowita podaż przekroczyła 10 mln mkw. Średni współczynnik powierzchni niewynajętej w piętnastu największych polskich miastach znajduje się w lekkim trendzie spadkowym i wynosi 3%.

Obecnie w budowie jest około 800 tys. mkw. nowych powierzchni handlowych.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora