Inwestycje komercyjne

NIeruchomości komercyjne – rośnie wolumen transakcji

fot. freedigitalphotos.net

fot. freedigitalphotos.net

O 11 procent rok do roku wzrósł wolumen transakcji nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej (z wyłączeniem Rosji). Tak wynika z najnowszego raportu CBRE.

W skali całej Europy wzrost wyniósł 27 proc. Największe rynki to Wielka Brytania i Niemcy. Istotne ożywienie widać również w Hiszpanii i Irlandii. Dzieje się tak, ponieważ wiele funduszy zaczęło interesować się również ofertami i lokalizacjami oportunistycznymi, nie tylko najlepszymi obiektami.

POLSKA

Nasz rynek nieruchomości komercyjnych ciągle jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów  – jak podano w raporcie CBRE w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (do końca września 2014) zainwestowano tu 1,8 miliarda euro. Zaznaczono jednak, że coraz częściej, z powodu ograniczona dostępność nieruchomości komercyjnych najwyższej klasy, inwestorzyj przyglądają się rynkowi czeskiemu, rumuńskiemu i węgierskiemu, na których wzrost wartości inwestycji wynosił odpowiednio 11%, 215% i 126%.

Jak podkreśla Joanna Mroczek, Dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE,  Polska jest najaktywniejszym krajem na rynku nieruchomości komercyjnych spośród wszystkich krajów znajdujących się w regionie CEE.  W stosunku do 3 kwartału 2013 roku procent transakcji w sektorach biurowym i magazynowym wzrósł o blisko 20%. Około 60% transakcji podpisanych w 3 kwartale 2014 dotyczyło nieruchomości znajdujących się w Warszawie.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora