komentarze, opinie, gospodarka

Najdroższe biura w Krakowie i Warszawie – nawet ponad 20 tysięcy za metr

Rok ubiegły pod względem podaży nowych powierzchni biurowych był rekordowy. Taka mocna tendencja wzrostowa utrzymuje się w Polsce już od kilku lat. Wciąż przybywa nowych powierzchni biurowych. Na czele jest oczywiście Warszawa, ale mocno liczą się też Wrocław i Kraków. Eksperci rynku obawiają się nawet nadpodaży. W największych miastach i dobrych lokalizacjach średnie ceny rozpoczynają się od 7 tysięcy złotych za metr i sięgają nawet 25 tysięcy.
W WGN w skali całego kraju aktualna średnia ofertowa cena metra kwadratowego biura to około 4800 zł. Ceny metra kwadratowego budynków typu biurowiec charakteryzuje przepaść cenowa między mniejszymi miastami, a dużymi rynkami. W skali całego kraju obecnie w WGN średnia ofertowa cena metra kwadratowego biura to około 4800 zł.
Na największych rynkach jest jednak z reguły nawet  o 100 procent więcej. Najdroższe są biura nowe, o wysokim standardzie i nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie technologii i wyposażenia.
W stolicy za niewielki, trzyletni budynek biurowy, zlokalizowany w dzielnicy Wawer, sprzedający oczekuje 6200 zł za metr kwadratowy. Na prestiżowej lokalizacji Śródmieście, jeden z oferentów sprzedaje 80 metrowy lokal biurowy w kamienicy. Metr kwadratowy w tym przypadku wynosi już blisko 9 tysięcy złotych. Natomiast na Nowym Świecie niczym wyjątkowym nie jest stawka w wysokości 25 tysięcy złotych za m kw.
W Krakowie średnie ceny ofertowe sprzedaży biur wynoszą aktualnie ok. 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W najdroższych lokalizacjach będzie to ok. 2 tysiące złotych więcej. Zdarzają się jednak ceny nawet o 100 procent droższe . Za biura w takich miejscach jak Rynek czy Szewska częstokroć trzeba zapłacić nawet i ponad 20 tysięcy złotych za m kw.
We Wrocławiu za lokal biurowy w kamienicy na samym Starym Mieście, oferent oczekuje ponad 13 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Koszt kupna całego lokalu to 1,5 mln zł. W Rynku i okolicach często spotkamy stawkę 20 tysięcy złotych za metr. Przeciętna cena metra kwadratowego dla Wrocławia wynosi obecnie w WGN 7500 zł. Jeśli chodzi o całe budynki biurowe – jest troszkę taniej. Obecnie do najdroższych w ofercie należy m.in. biurowiec za w dzielnicy Fabryczna, który kosztuje ponad 3,3 mln zł tj. 6000 za m kw.
Wysokie ofertowe ceny sprzedaży powierzchni biurowych mamy również w Trójmieście. Rekord cenowy stanowi tutaj obecnie lokal biurowy w Sopocie, gdzie za 75 metrów kwadratowych sprzedający życzy sobie milion złotych, co daje stawkę ponad 13 tysięcy za metr kwadratowy.  W Gdyni koszt zakupu 1100 m kw. powierzchni biurowych w przedwojennej kamienicy na 3 piętrze, w lokalizacji Śródmieście, wynosi ponad 8 mln zł, czyli 7300 zł za metr. Inny lokal biurowy, w podobnej lokalizacji, został wyceniony na 10 tysięcy złotych od metra. Za 200 m kw. oferent oczekuje 2 miliony złotych. Bardzo interesujące, że nieco niższe wyceny uzyskują lokale w nowym biurowcu, na rynku pierwotnym. Za pomieszczenia biurowe w budowie, w pobliżu ulicy Wielkopolskiej oferent oczekuje od 6800 do 7500 zł/ m kw.
Troszkę tańszymi rynkami są Poznań i Katowice. W tych miastach w centralnych lokalizacjach stawki za metr kwadratowy również są wygórowane, ale jednak zdecydowanie niższe niż w wyżej wymienionych miastach.
W Poznaniu najwyższe stawki sięgają około 11 tysięcy złotych od metra – w lokalizacji Grunwald. Na Starym Mieście jest to ok. 9 – 10 tysięcy złotych, jednak w nieco dalszych lokalizacjach średnio 5 – 6 tysięcy. W Katowicach podobnie jak w Poznaniu, najwyższe stawki sięgają 10 tysięcy złotych, ale tylko dla niektórych, prestiżowych nieruchomości. Natomiast pośród największych miast najtańsza jest Łódź, gdzie najbardziej wygórowana cenowo dzielnica to Śródmieście, a stawki rzadko osiągają 8 tysięcy złotych.
Jak kształtować się będą ceny w bieżącym roku? Zależy to najbardziej od możliwości absorpcji nowych powierzchni biurowych. Eksperci prognozują zjawisko nadpodaży. Może ono delikatnie przyhamować rozpoczynanie nowych inwestycji i wpłynąć na obniżkę cen, jednak wydaje się, że nawet jeśli takie zjawisko nastąpi, obniżki będą krótkotrwałe i niewielkie.

Marcin Moneta / Dział Analiz WGN