Rynek powierzchni magazynowych

Magazyny – 2014 rok prawdopodobnie rekordowy

freedigitalphotos.netRok 2014 jest prawdopodobnie rekordowy jeśli chodzi o wolumen transakcji najmu na rynku magazynów i powierzchni przemysłowych – pisze w swoim najnowszym raporcie BNP Paribas Real Estate.

„Od stycznia 2014 obserwujemy wzrost aktywności deweloperów, spadającą dostępność wolnych powierzchni magazynowych oraz wzmożone zainteresowanie najemców powierzchniami magazynowymi. Świetna sytuacja na rynku przemysłowym i magazynowym jest wynikiem stabilnej sytuacji gospodarczej Polski oraz optymistycznych prognoz na nadchodzące lata” – piszą autorzy raportu  At a glance, Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce w III kw. 2014

8,5 mln mkw. powierzchni – tyle oferował na koniec III kw. 2014 rynek magazynowy w Polsce. Największe zasoby powierzchni oferuje klaster warszawski, którego łączna podaż z obydwu stref wynosi 2,8 mln. mkw., co stanowi 35% udział w ogólnej podaży Polski.

Spada poziom pustostanów – w III kw. wyniósł 8 proc. Wynik jest niski biorąc pod uwagę dużą aktywność deweloperów. Jak piszą autorzy raportu – . najwięcej dostępnych powierzchni znajduje się w okolicach Torunia i Bydgoszczy, (24 %). W Warszawie wskaźnik pustostanów wynosi 14 %.. Nadal żadnej wolnej powierzchni nie oferuje rynek Szczecina.

Jeśli chodzi o czynsze – tu jest stabilnie. Najwyższe stawki oferuje strefa Warszawa I na poziomie 5,0 euro/mkw./mies., a najniższe Polska Centralna – 2,4 euro/mkw./mies.