Informacje dnia

Lokale biurowe w biurowcach z ekologicznym certyfikatem BREEAM

Magdalena Paluch na k24
Lokale biurowe w biurowcach z ekologicznym certyfikatem BREEAM cieszą się coraz większą popularnością wśród najemców. Są nie tylko nowoczesne i prestiżowe, ale też niejednokrotnie pozwalają na zwiększenie oszczędności w eksploatacji.

Spis treści:
Ekologiczny certyfikat BREEAM – co to takiego?
Lokale biurowe w biurowcach z ekologicznym certyfikatem BREEAM – dlaczego są atrakcyjne?
Biurowce z ekologicznym certyfikatem BREEAM – przykładowe inwestycje
– Biurowiec Metropolitan, Warszawa
– Biurowiec Globis Poznań, Poznań
– Kompleks biurowy Imagine, Łódź

Ekologiczny certyfikat BREEAM – co to takiego?

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) wprowadzono w 1990 roku w Wielkiej Brytanii przez BRE Global. Obecnie jest to najczęściej stosowany system certyfikacji.
Aby inwestycja mogła zostać poddana certyfikacji, konieczne jest zatrudnienie asesora BREEAM.
Procesowi certyfikacji BREEAM mogą zostać poddane budynki mieszkalne, biurowe, handlowe, przemysłowe,  hotelowe.

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM dzieli się na cztery schematy.
Są to:
– New Construction (International – dla krajów poza Wielką Brytanią) przeznaczony dla nowopowstających inwestycji,
– In-Use przeznaczony dla budynków już istniejących i użytkowanych przez okres minimum dwóch lat,
– Refurbishment & Fit-Out przeznaczony dla renowacji i wykończenia,
– Communities przeznaczony dla projektów urbanistycznych,
– Infrastructure przeznaczony dla projektów infrastrukturalnych.

Kategorie w systemie certyfikacji BREEAM
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) dzieli się na dziesięć kategorii, są to: Zarządzanie, Zdrowie i dobre samopoczucie, Woda, Energia, Transport, Innowacje, Odpady, Wykorzystanie terenu i ekologia, Zanieczyszczenia oraz Materiały.

W każdej z kategorii określona została liczba punktów krytycznych nazywana „Prerequisites”. Punkty te należy spełnić, aby mieć możliwość ubiegania się o przyznanie certyfikatu.
Sumę uzyskanych punktów należy pomnożyć przez wagę procentową ustaloną dla danego kraju. W zależności od ilości uzyskanych punktów, inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie:
powyżej 30% – certyfikat na poziomie Pass, powyżej 45% – certyfikat na poziomie Good, powyżej 55% – certyfikat na poziomie Very Good, powyżej 70% – certyfikat na poziomie Excellent, powyżej 85% – certyfikat na poziomie Outstanding.

Lokale biurowe w biurowcach z ekologicznym certyfikatem BREEAM – dlaczego są atrakcyjne?

Dobrym przykładem certyfikowanej inwestycji jest biurowiec Wronia 31. Inwestycja spod szyldu Ghelamco Poland otrzymała certyfikat BREEAM na poziomie poziomie Outstanding dla etapu Post Construction.
W ramach certyfikacji pod uwagę brane były takie aspekty jak m.in. jakość budynku, przyjazność dla środowiska, komfort pracy wewnątrz. Z punktu widzenia najemców kwestie te są niezmiernie istotne. Obecnie przedsiębiorcom zależy na tym, aby ich pracownicy byli zadowoleni z miejsca pracy. Nowoczesny budynek z ekologicznymi zastosowaniami i biurami w wysokim standardzie to również prestiż, który także stanowi bardzo dużą wartość. Inwestycja oferuje ponadto parking dla samochodów i rowerów a także szatnie i prysznice. Pracownicy, którzy nie są zmotoryzowani, mają zapewniony łatwy i szybki dostęp do przystanków komunikacji miejskiej, w tym do linii metra.
Certyfikowany biurowiec Wronia 31 zapewnia komfortowe przestrzenie biurowe, miejsca parkingowe oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. To kwestie istotne dla obecnych oraz przyszłych pracowników. Pracodawcom zależy, aby utrzymać w swojej firmie dobrych pracowników, a posiadanie biura z takimi atutami stanowi niewątpliwą wartość dodaną.

andres-garcia-196740-unsplash

Biurowce z ekologicznym certyfikatem BREEAM – przykładowe inwestycje

– Biurowiec Metropolitan, Warszawa
Metropolitan to biurowiec klasy A położony w Warszawie  przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nowoczesny biurowiec oferuje 33 602 m2 powierzchni biurowej oraz 3 300 m2 powierzchni handlowo-usługowej.
W ramach inwestycji powstały trzy siedmiokondygnacyjne budynki z niezależnymi recepcjami. Na terenie inwestycji znajduje się 441 miejsc parkingowych w garażu podziemnym, restauracje, lokale handlowe oraz usługowe.
najemcy biur mają dostęp do recepcji, kontroli dostępu i ochrony. Fasada biurowca jest w pełni przeszklona, co zapewnia dostęp dziennego światła. Biura wyposażone są w BMS, w pełni zmodernizowaną klimatyzację, czujniki dymu, podwieszane sufity i podnoszone podłogi.
Ponadto powierzchnie biurowe są elastyczne i można je dopasowywać do potrzeb najemców.

Informacje nt certyfikacji:
System: BREEAM · In-Use 2015 Part 1: Asset Performance · Excellent
Data ważności: 17 września 2021
Inne certyfikaty: BREEAM · In-Use 2015 Part 2: Building Management
Konsultant: Tjaras.

– Biurowiec Globis Poznań, Poznań
W Poznaniu przy ulicy Roosevelta 18 mieści się certyfikowany biurowiec klasy A – Globis Poznań. Oferuje on 13 800 metrów kw. powierzchni. Inwestycję wyróżnia atrakcyjna lokalizacja – zaledwie 500 m do Dworca Głównego PKP i 4 km do Międzynarodowego Lotniska Poznań-Ławica. W pobliżu biurowca znajduje się kilkanaście linii tramwajowych i autobusowych.
Do zalet biurowca należy zaliczyć: efektowne lobby, otwierane okna, nośność 2,5 kN/m2 dla biur oraz wzmocnienie do 4,0 kN/m2, lokalną kontrolę temperatury, duży dostęp do naturalnego światła dziennego, dywersyfikację zasilania dzięki dwóm niezależnym źródłom zasilania, Inteligentny System Zarządzania Budynkiem, system kontroli dostępu oraz kamery przemysłowe, całodobową ochronę i wysoki standard biur. W biurowcu istnieje możliwość wynajęcia wykończonych powierzchni w standardzie „open space”.

Informacje nt certyfikacji:
System: BREEAM · In-Use 2015 Part 1: Asset Performance · Excellent
Data ważności: 21 czerwca 2021
Inne certyfikaty: BREEAM · In-Use 2015 Part 2: Building Management
Konsultant: Go4Energy.

– Kompleks biurowy Imagine, Łódź
Kompleks biurowy Imagine w Łodzi to nie tylko miejsce pracy, ale także nowe środowisko pracy – miejsce dedykowane rozwijającym się biznesom, innowacyjnym firmom z sektora IT, energetyki i nowych technologii. Inwestycja wyróżnia się na biurowej mapie Łodzi szeregiem udogodnień, zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz nowoczesną architekturą.
Teren, na którym powstały biurowce, oferuje także garaż, dziedziniec, tereny zielone z fontanną,  oraz trzy różne rodzaje wejść: główne, pomocnicze, do usług.
Inwestycja biurowa Imagine to także miejsce przyjazne środowisku. Przestrzeń zielona wokół kompleksu biurowego Imagine wraz z ławkami i fontanną jest przeznaczona zarówno dla pracowników, jak również dla społeczności lokalnej.
Kompleks biurowy Imagine położony jest przy alei Piłsudskiego 87, niedaleko portu lotniczego, kolejowego terminalu kontenerowego oraz autostrady A1 i A2. To bardzo dobra lokalizacja z perspektywą na rozwój nowoczesnego biznesu.
W ramach inwestycji powstały dwa sześciopiętrowe budynki, oferujące 14 780 metrów kw. powierzchni biurowej oraz 2 420 metrów kw. powierzchni handlowej. Na najemców czeka tutaj 356 miejsc parkingowych oraz stanowiska rowerowe.

Informacje nt certyfikacji:
System: BREEAM · International 2016 New Construction: Commercial · Excellent
Data certyfikacji: 28 września 2020
Konsultant: Sweco Consulting.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl