komentarze, opinie, gospodarka

Koniec stabilizacji na rynku mieszkaniowym? Mieszkania drożeją

Komu zależy na wzroście cen mieszkań?

Najbliższe miesiące to dobry moment na zakup mieszkania ze względu na rosnące ceny gruntów, materiałów oraz usług budowlanych. Podwyżki te w naturalny sposób wpłyną na wzrost cen za metr kw.- uważa Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży Skanska Residential Development Poland.

Poniżej komentarz Michała Witkowskiego do aktualnej sytuacji na rynku:

Budując osiedla w Warszawie szukamy miejsc z dobrze rozwiniętą siatką komunikacyjną wokół i dużą ilością przestrzeni zielonych. Jako deweloper obserwujemy kurczące się zasoby gruntów, a także ich rosnące ceny, szczególnie tych znajdujących się w atrakcyjnych lokalizacjach. Dodatkowo część terenów zamrożono na potrzeby programu „Mieszkanie Plus”. Zmniejszająca się podaż wpływa na wzrost cen ziemi, która osiąga czasem wręcz wygórowaną wartość finansową.
Trend wzrostu kosztów prowadzenia inwestycji mieszkaniowych, utrwalą nowe wymogi energooszczędności budynków (tj. wyższe koszty materiałów budowlanych) oraz planowane zmiany przepisów prawnych.
W ostatnim kwartale przeciętne ceny mieszkań sprzedanych na rynku warszawskim i tych wprowadzonych do sprzedaży, są wyższe na poziomie od 2 do 4 %. Przy wciąż rosnących kosztach wykonawczych oraz gruntów presja na wzrost cen wśród deweloperów będzie coraz większa.

Podaż rozpędzona, rynek pracownika

 Wyzwaniem, stojącym przed branżą budowlaną jest rekordowy wzrost popytu na pracowników, przy jednoczesnym ich niedoborze na rynku. Z badań ankietowych, wykonywanych każdego miesiąca przez GUS wynika, że w październiku odnotowano najwyższy od niemal dekady wskaźnik prognoz zatrudnienia dla branży budowlanej. Etaty specjalistów z tej dziedziny pochłaniają m.in. dynamicznie rozwijające się inwestycje infrastrukturalne, finansowane z pieniędzy unijnych. Portal finansowy Bankier raportuje, że w II kwartale budownictwo drogowe zanotowało wzrost produkcji o 32 %, a budownictwo kolejowe aż o 83 % rok do roku.

Na rynku mieszkaniowym również panują optymistyczne nastroje. Wg. raportu Reas w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od października 2016 r. do końca września 2017 r.) w 6 polskich aglomeracjach pojawiło się ponad 69 tys. nowych lokali. To rekord. Nigdy wcześniej w historii rodzimego rynku deweloperskiego, nie wprowadzono do oferty w kolejnych czterech kwartałach, tak dużej liczby mieszkań.
.