Z życia spółek

Knight Frank we współpracy z deweloperem powierzchni magazynowych, firmą PROPCO

Krzysztof Cipiur_Knight FrankKnight Frank poinformował o rozpoczęciu współpracy z deweloperem powierzchni magazynowych, firmą PROPCO.

Aktywność deweloperska firmy PROPCO skupia się na budowaniu małych obiektów magazynowych w formacie Small Business Units. Nieruchomości komercyjne spod szyldu firmy wpisują się w standardy kategorii ostatniej mili. Teraz PROPCO będzie zacieśniać współpracę z firmą Knight Frank w zakresie sprzedaży swoich nieruchomości.
PROPCO jest deweloperem nieruchomości realizowanych w ramach programu regionalnych, małoformatowych obiektów typu cross-dock. Firma buduje także większe obiekty magazynowo-produkcyjne typu BTS (Build To Suit) oraz BTO (Build To Own), zarówno dla klientów krajowych jak i międzynarodowych, we współpracy z prywatnymi i instytucjonalnymi inwestorami kapitałowymi.

Potrzeba powierzchni magazynowej rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu sprzedaży online. Na podstawie najnowszej analizy rynku ostatniej mili zawartej w opracowaniu „Europe’s Last Mile. European Logstics Report 2022” oceniamy, że na każdy miliard euro wydany w segmencie sprzedaży detalicznej online będzie potrzebne 24 tys. m kw. miejskiej powierzchni magazynowej. Na siedmiu największych rynkach e-commerce Europy kontynentalnej – we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Szwecji i Polsce – wartość sprzedaży detalicznej online wyniosła około 293 mld euro w 2021 r. Wraz z jej przewidywanym wzrostem na poziomie 48% do 2026 roku można oszacować, że w wymienionych krajach rynek do tego czasu będzie potrzebował dodatkowo 3,5 mln m kw. powierzchni „ostatniej mili” do jej obsługi. W Polsce może to być 536 tys. m kw. Strategia firmy PROPCO wpisuje się w przewidywania rynkowe i dostarcza na rynek perspektywiczny oraz stabilny produkt inwestycyjny,”komentuje Krzysztof Cipiur, Managing Partner, Head of Capital Markets, Knight Frank.

W PROPCO nieustannie trzymamy rękę na pulsie i bacznie obserwujemy zmiany na szybko ewoluującym rynku magazynowo-logistycznym. Zapotrzebowanie na powierzchnie typu Small Business Units, w ostatnich latach rosło – i dalej rośnie – bardzo szybko, jako że moduły SBU idealnie odpowiadają na potrzeby logistyki ostatniej mili i skracania czasu dostaw w e-commerce. Knight Frank to doświadczony, profesjonalny partner, który z pewnością pomoże nam zwiększyć naszą ekspozycję na rynku. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca zaowocuje pozyskaniem nowych nabywców dla obiektów PROPCO,”dodaje Piotr Klank, Managing Partner, PROPCO.

PROPCO, kierowany przez swojego założyciela Piotra Klanka, ma ciekawy program rozwoju działalności na terenie całej Polski. Piotr posiada bogate doświadczenie w sektorze logistycznym i poszukuje partnera, który umożliwiłby mu wzrost i rozwój biznesu w Polsce. Cieszymy się, że możemy współpracować z PROPCO i wspierać plany jego ekspansji.” – komentuje George Lewis, Director, Capital Markets, Knight Frank.