komentarze, opinie, gospodarka

Knight Frank: Sektor IT wiodącym najemcą biurowych nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu

Maciej Moralewicz_Knight Frank
W pierwszym kwartale 2024 roku Wrocław powiększył się jeden nowy obiekt biurowy o powierzchni 18 200 m kw. W trakcie realizacji pozostaje 52 000 m kw., z czego 69% planowo ma być dostarczona na rynek jeszcze w bieżącym roku.

Wrocław jest trzecim rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie oraz Krakowie, a jego wolumen wynosi ponad 1,37 mln m kw. i stanowi 11% zasobów biurowych w kraju.

W pierwszym kwartale br. do użytku oddano 18 200 m kw. w ramach jednej inwestycji – Quorum Office Park. A warto zaznaczyć, że w tym okresie na rynkach regionalnych oddano do użytku zaledwie dwa budynki, po jednym w Krakowie i Wrocławiu.

Podobnie jak na pozostałych rynkach biurowych, również we Wrocławiu, aktywność deweloperów spada. W budowie znajduje się jedynie 52 000 m kw. powierzchni biurowej, a z harmonogramów prac wynika, że 69% realizowanej podaży zostanie dostarczona na rynek jeszcze w 2024 roku.”komentuje Michał Kusy, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Wrocławscy najemcy, podpisując umowy na 25 000 m kw. powierzchni biurowej, osiągnęli drugi najwyższy wynik wśród rynków regionalnych. Popyt stanowił 18% całkowitego wolumenu transakcji w największych miastach.

W strukturze transakcji największy udział miały renegocjacje, które dotyczyły 62% wynajętej powierzchni. Znaczny spadek zanotowały nowe umowy, które w I kw. 2024 roku dotyczyły 33% powierzchni, a w 2023 roku stanowiły 51%. Udział ekspansji wyniósł zaledwie 4%.

Największy popyt na wynajem powierzchni we Wrocław w dalszym ciągu obserwujemy ze strony sektora IT. W I kw. 2024 roku najemcy tego sektora odpowiadali za 38% wynajętej powierzchni. Jest to efekt prowadzonych od lat działań na rzecz rozwoju obszaru informatycznego. Według raportu „The next generation of tech ecosystems” Wrocław otrzymał 1. miejsce w Polsce jako wchodząca gwiazda hubów, 2. miejsce i Europie i 8. na świecie.” – dodaje Maciej Moralewicz, dyrektor regionalny reprezentujący najemców w Knight Frank.

Na koniec marca 2024 roku współczynnik pustostanów wyniósł 19,1% i był o 0,9 pp. wyższy w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o 1,8 pp. względem analogicznego okresu w roku poprzednim.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec I kw. 2024 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i zazwyczaj wahały się od 10,00 do 16,00 EUR/m kw./miesiąc. Jednak ze względu na wysokie koszty budowy oraz utrzymujące się wysokie koszty obsługi kredytów budowalnych, czynsze za najlepsze powierzchnie w nowopowstających budynkach mogą przekraczać ten poziom. Jednocześnie, opłaty eksploatacyjne w I kw. 2024 pozostały na stabilnym poziomie i zwykle mieszczą się w przedziale od 16,00 do 31,00 PLN/m kw./miesiąc.

Źródło: Knight Frank.