Stabilne wyniki na rynku najmu, pozytywne wskaźniki makroekonomiczne oraz łagodzenie polityki monetarnej przez banki centralne przekładają się na utrzymywanie się trendu wzrostowego na rynku inwestycyjnym w Polsce.
W I kwartale 2025 roku nieruchomości komercyjne w Polsce przyciągnęły kapitał w wysokości ponad 686 mln euro, a osiągnięty wolumen był o 64% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Wyraźnie poprawiła się również płynność rynku z widocznym wzrostem liczby zawartych transakcji.
„Trend wzrostowy powinien utrzymać się w kolejnych kwartałach, czemu sprzyjać będzie dalsze obniżanie stóp procentowych przez wiele banków centralnych. Europejski Bank Centralny w kwietniu 2025 roku obniżył stopy o 0,25 punktów bazowych po raz siódmy z rzędu od czerwca 2024 roku. Kolejne cięcia spodziewane są w tym roku, co przełoży się na pobudzenie gospodarki i osłabienie negatywnych wpływów polityki celnej USA na wzrost gospodarczy w strefie euro. Również NBP poszedł śladem banków głównych gospodarek świata i na początku maja po raz pierwszy od półtora roku obniżył stopy procentowe. Niższe stopy stymulują rynek inwestycyjny w nieruchomości komercyjne zwiększając dostęp do finansowania oraz zmniejszając jego koszt,” – komentuje Dorota Lachowska, head of research w Knight Frank.
Rynek inwestycyjny rośnie również dzięki zwiększającemu się zaangażowaniu rodzimego kapitału. W I kw. 2025 polski kapitał odpowiadał za 116 mln euro, co oznacza, że miał rekordowy – 17% udział w całkowitym wolumenie inwestycyjnym w Polsce. Pozostałe znaczące źródła kapitału w pierwszym kwartale br. to Izrael (17% udziału), USA (13%), Ukraina (10%) oraz Wielka Brytania (9%).
„W I kw. 2025 roku największy udział w wolumenie inwestycyjnym przypadł nieruchomościom magazynowym (29%), wynosząc ponad 202 mln euro. Zanotowana wartość wzrosła o 47% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim,” – dodaje Michał Grabara director, capital markets w Knight Frank. „Sektor magazynowy pozostaje bardzo płynny i przyciąga wielu inwestorów. Rośnie też udział transakcji typu sale & leaseback z największą transakcją w Europie Centralnej o wartości 1 miliarda złotych, odnotowaną na początku drugiego kwartału,” – uzupełnia Michał Grabara.
[fragment artykułu]
Źródło: Knight Frank
materiał prasowy