Informacje dnia

Inwestycje typu mixed-use stanowią przyszłość polskich miast

DOKI, Gdańsk (02)

Projekty typu mixed-use zyskują coraz większe uznanie w naszym kraju. W Polsce jest realizowanych coraz więcej inwestycji o charakterze wielofunkcyjnym. Ma to wiele zalet w kontekście urbanistyki, komunikacji, lokalnej gospodarki, ale ponad wszystko w wymiarze społecznym.

Spis treści:
Miasto w zasięgu 15-minut
Odzyskać kawałek miasta
Mieszkać
Pracować
Korzystać z życia
Kluczem dobra koncepcja

Miasto w zasięgu 15-minut
Jak wskazuje najnowszy raport „Wielofunkcyjne” opracowany przez ThinkCo, sektor inwestycji mixed-use jest w Polsce w początkowej fazie rozwoju, ale nabiera rozpędu – „dopiero dziś przechodzimy ewolucję od pofabrycznych rewitalizacji do wielkoskalowych projektów wielofunkcyjnych tworzonych od zera” – czytamy w opracowaniu. Jest to wyraźne odwrócenie funkcjonującej przez ponad 100 lat koncepcji kształtowania miast jednorodnych i rozproszonych, można też powiedzieć – miast dużych odległości. Integracja wielu funkcji na relatywnie niewielkim obszarze daje wiele korzyści i z tego też powodu „mixy” uznaje się obecnie za jeden z najważniejszych trendów w myśleniu o nowoczesnej urbanistyce miast. Miast małych odległości, 15-minutowych, w których wszystko, co potrzebne do życia, jest w zasięgu spaceru albo przejażdżki rowerem i w których komunikacja publiczna zdecydowanie wygrywa z samochodem.

– Dobrze przygotowane projekty typu mixed-use mogą wpisywać się w ideę miasta kompaktowego, w którym zmniejszamy codziennie pokonywane odległości (np. dom-praca), bo np. sprzyja to ograniczeniu potrzeby wykorzystywania czy posiadania samochodu. Dziś ważne jest dogęszczanie centralnych rejonów miast, aby zapobiec rozlewaniu się ich na przedmieścia, z czym w Polsce mamy duży problem, a co – poza wieloma problemami – zwiększa też koszty ich funkcjonowania (nowe szkoły, linie tramwajowe, drogi i ich utrzymanie), a także koszty życia mieszkańców – mówi dr hab. inż. Aleksander Orłowski, Politechnika Gdańska, ekspert z dziedziny Smart City.

Odzyskać kawałek miasta
Ciekawym przykładem tego rodzaju inwestycji są DOKI powstające na historycznych, postoczniowych terenach w Gdańsku, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), które realizują wspólnie dwie lokalne firmy – Euro Styl i Torus.
– Lokalizacja inwestycji na terenach poprzemysłowych to dziś ważny trend obserwowany już w wielu miastach zachodnioeuropejskich. Często bardzo dobrze zlokalizowane centralne tereny miast przywracane są do życia. Pojawiają się tam nowi mieszkańcy, usługi i miejsca pracy, a w połączeniu z dostępnymi nowymi technologiami wpisuje się to w koncepcję Smart City. Projekty te muszą być jednak dobrze zaprojektowane, traktując zabudowę przemysłową jako wartość dodaną, a nie jego obciążenie – dodaje dr hab. inż. Aleksander Orłowski.

DOKI składają się z części mieszkaniowej (DOKI Living) i usługowej (MONTOWNIA), które realizuje Euro Styl oraz biurowej (DOKI Office), za którą odpowiada Torus. Wkomponowanie kompleksu wielofunkcyjnego w zdegradowane, poprzemysłowe, ale bardzo atrakcyjnie zlokalizowane i świetnie skomunikowane tereny Gdańska, przyniesie nie tylko ożywienie społeczne, ale także ekonomiczne. Będzie to duży bodziec dla rodzącego się do życia na tym obszarze Młodego Miasta – nowoczesnej dzielnicy portowej na miarę HafenCity w Hamburgu czy Aker Brygge w Oslo.

– Od początku mieliśmy świadomość tego, na jak wartościowym i ważnym historycznie terenie inwestujemy. Dlatego też z ogromną starannością i odpowiedzialnością podeszliśmy do opracowania koncepcji zagospodarowania i doboru funkcji na tym 7-hektarowym terenie – mówi Magdalena Reńska, dyrektor zarządzająca i członek zarządu w spółce Euro Styl z Grupy Dom Development.

Mieszkać
Starannie zaprojektowane w duchu stoczniowym budynki części mieszkaniowej DOKÓW będą powstawać w kilku etapach. Łącznie wybudowanych zostanie ponad 1000 mieszkań i lokali usługowych w parterach, które będą jednym z elementów stymulujących sąsiedzką integrację. Oferta zakłada szeroki wybór mieszkań od 1- do 5-pokojowych. Każdy kwartał zabudowy na 1. piętrze będzie posiadać wewnętrzne, zielone patio, będące miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, a do części mieszkań będą przynależeć prywatne ogródki. Apartamenty na najwyższych kondygnacjach będą miały tarasy z pięknym widokiem na panoramę starego Gdańska czy zabytkowe, stoczniowe żurawie. Dla każdego, kto kocha miejski klimat, będzie to wymarzone miejsce do życia.

Pracować
Od strony ECS-u powstaną dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni najmu blisko 38 tys. mkw. Pomiędzy nimi będzie przebiegać nowa ulica Kadłubowców (odtworzenie historycznego ciągu komunikacyjnego). W ich otoczeniu zaprojektowano przyjazną przestrzeń skupiającą miejskie życie, sprzyjającą wypoczynkowi i integracji pracowników. Partery budynków będą przeznaczone na różnego rodzaju usługi dedykowane w głównej mierze pracownikom. Przykładowo, przy współpracy z lokalnymi artystami powstanie kawiarnia artystyczna z ogródkiem – wyjątkowe miejsce mające charakter małej galerii sztuki. W każdej z hal garażowych (oraz na zewnątrz) znajdą się przestrzenie dla rowerzystów, z parkingami i dedykowanymi szatniami.

– Kreujemy wspólnie kawałek miasta. Wprowadzamy różnorodne, komplementarne dla siebie funkcje – mieszkaniową, biznesową i usługową. Poszczególne części tej inwestycji będą funkcjonować niezależne, ale w kontekście całości zagospodarowania tego terenu, będą się przenikać, wzajemnie uzupełniać i stymulować, tworząc wartość tego miejsca – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Budynki biurowe certyfikowane będą w systemie LEED, co jest gwarancją ich najwyższej jakości, spełniania wyśrubowanych norm środowiskowych, energooszczędności czy użycia przyjaznych dla otoczenia i użytkowników materiałów budowlanych. Na dachach zaprojektowano zielone tarasy, gdzie będzie można popracować, zjeść lunch czy odpocząć podziwiając stoczniową panoramę. Będzie to komfortowe, świetnie zlokalizowane i skomunikowane miejsce pracy.

Korzystać z życia
Na 3 górnych kondygnacjach zabytkowego budynku MONTOWNI znajdzie się 114 loftów serwisowanych – są już w sprzedaży. Ta część budynku, zarządzana przez profesjonalnego operatora, pełnić będzie funkcję hotelową. Komplementarna do loftów będzie 400-metrowa przestrzeń konferencyjna. Dodatkowo na parterze zaprojektowano food hall o powierzchni 2,3 tys. mkw. z różnorodną ofertą gastronomiczną. Przestrzeń ta zwieńczona będzie amfiteatralnymi schodami. Klimat miejscu nadadzą też wkomponowane w projekt industrialne elementy zachowane z dawnego okresu, które po odrestaurowaniu staną się ozdobą wnętrz. Szklany strop odsłoni z kolei wyjątkowy, galeryjny układ budynku, który wzbogacony zostanie wewnętrzną ścianą zieleni.
Wzdłuż MONTOWNI będzie przebiegać trakt spacerowy łączący ECS z Muzeum II Wojny Światowej, skupiający życie dzielnicy. Miejsce to będzie więc przyciągać mieszkańców inwestycji i szerzej – Gdańska, osoby pracujące w pobliżu oraz turystów, kreując jego życie.

Kluczem dobra koncepcja
Projekty wielofunkcyjne mają niebagatelny wpływ na jakość życia na danym obszarze. Powstawanie tego rodzaju inwestycji stymulują również nowe oczekiwania klientów, co dostrzegają zarówno deweloperzy, architekci, jak i włodarze miast. Odpowiedzią są więc starannie zaprojektowane, urozmaicone architektonicznie obszary – nowe „kawałki miast”. W przypadku DOKÓW poszczególne funkcje (mieszkaniowa i usługowa, biurowa) realizowane są przez firmy wyspecjalizowane w swoich dziedzinach, co gwarantuje wysoką jakość każdego z elementów inwestycji. Nie bez znaczenia jest też równoległe ich powstawanie – dzięki dwóm niezależnym źródłom finansowania uda się szybciej ożywić ten teren. Połączenie funkcji mieszkaniowej, biurowej, hotelowej i usługowej w tak prestiżowej i doskonałej lokalizacji, praktycznie w Centrum Gdańska, jest pomysłem, który musi się udać.

materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora