rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Ghelamco odnawia biurowiec Domu Wydawniczego Bellona

budynek wydawnictwa BellonaFirma Ghelamco prowadzi właśnie prace związane z odrestaurowaniem dawnego budynku Domu Wydawniczego Bellona w Warszawie, który zostanie połączony z terenem placu Europejskiego.

Bellona, położona u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, została wybudowana w latach 1949-1958 dla Wojskowych Zakładów Graficznych. Budynek został częściowo wpisany do rejestru zabytków. Pod ochroną konserwatora znajdują się elementy architektury takie jak elewacja północna, południowa i zachodnia oraz hol parteru wraz z główną klatką schodową. Tylko te fragmenty zachowane zostały w oryginalnym stanie. Pozostałe części budynku uległy znacznym przekształceniom lub rozbiórce, w wyniku których utraciły szczególne wartości zabytkowe predysponujące do wpisania do rejestru zabytków.

Na razie inwestor w czteropiętrowym budynku wymienił aż 398 okien i trwają finalne prace związane z renowacją elewacji. W kolejnych miesiącach prowadzone będą intensywne prace nad renowacją wnętrz. Pod nadzorem konserwatora zostaną odświeżone posadzki i schody. Wejście główne oraz recepcję czeka generalny remont. Zaplanowano nowe, wzbogacone oświetlenie oraz odnowienie tzn. ciągów komunikacyjnych, czyli wszystkich korytarzy, holi i klatek schodowych.

Na paterze budynku powstaną lokale o funkcjach usługowych, a na piętrach utrzymane zostaną pomieszczenia biurowe. Cały budynek zostanie włączony w aranżację placu Europejskiego. Ukończenie prac związanych z renowacją Bellony planowane jest jeszcze w tym roku.

W Bellonie cały czas pracują najemcy, budynek jest w 100% wynajęty. Ghelamco nie ma żadnych planów inwestycyjnych związanych z budynkiem, pomimo że obecny plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia dobudowanie do Bellony 140-metrowego wieżowca. Aktualnie Ghelamco koncentruje się na realizacji kolejnych projektów przy Rondzie Daszyńskiego. Deweloper rozpoczął już pracę nad projektami Wronia 31 oraz Sienna Towers, które łącznie dostarczą na rynek kolejne 120 tys. m2 biur. Ponadto inwestor kończy prace związane z realizacją Warsaw Spire (ponad 100 000 m2 powierzchni biurowej) i placu Europejskiego, których otwarcie zaplanowane jest na maj 2016 r.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora