komentarze, opinie, gospodarka

Gdzie najdroższe tereny inwestycyjne?

mmNie tylko wiodące aglomeracje, ale także mniejsze ośrodki są na celowniku inwestorów, którzy szukają dogodnych gruntów pod zabudowę mieszkaniową czy też komercyjną. Popularne są również lokalizacje turystyczne – na Mazurach czy nad morzem.

Nawet dotychczas mniej atrakcyjne lokalizacje uzyskują całkiem wysokie wyceny ze względu na deficyt gruntów w dużych miastach – zwłaszcza pod centra handlowe i inne formaty wielko powierzchniowe. Brak gruntów oraz fakt, że rynek w metropoliach się nasyca, pcha inwestorów do poszukiwań w mniejszych ośrodkach. To tam teraz obserwujemy zwiększoną podaż nowych projektów. Inwestorzy poszukują nawet działek stosunkowo małych 1 – 1,6 ha, by tam realizować mniejsze formaty handlowe – typu „street mall” lub centra – „convenience”.

Z kolei w wiodących miastach w cenie są bardzo dobrze zlokalizowane, nawet małe działki, które pozwalają realizować inwestycje w biura czy hotele o charakterze butikowym. Ponieważ takich działek jest bardzo mało, deweloperzy są gotowi odkupywać starsze obiekty, by je modernizować lub burzyć pod nowe inwestycje komercyjne.

Ceny za dobre lokalizacje inwestycyjne w metropoliach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków z reguły przekraczają 2 tys. zł za metr.  Dosyć wysokie wyceny uzyskują też działki w nieco mniejszych miastach wojewódzkich i innych ośrodkach powyżej 100 tys. mieszkańców, o ile grunty wyróżnia bardzo dobra lokalizacja i możliwość zabudowy wielorodzinnej lub/bądź komercyjnej. W WGN ceny powyżej 1000 zł za metr spotkaliśmy m.in. w Zielonej Górze, Częstochowie, Szczecinie, Lesznie, Żyrardowie.

Najdroższe rynki

Warszawa

Wśród ofert WGN dla stolicy, najwyższe wyceny uzyskują grunty inwestycyjne z przeznaczeniem pod zabudowę zarówno mieszkaniową jak i funkcje komercyjno – rekreacyjne. Przykładowo za działkę we Włochach o powierzchni ponad 2000 mkw. przeznaczoną na zabudowę obiektem handlowo-biurowo – magazynowym do trzech kondygnacji, trzeba zapłacić po 3700 zł/ mkw.  Na Bemowie teren z warunkami zabudowy pod usługi i biura kosztuje niecałe 3400 za metr. 1000 metrów działki oznacza wydatek rzędu 3,5 mln zł.

Kraków

W Krakowie jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji mieszkaniowych jest Wola Justowska i istotnie w WGN grunty właśnie w tym obszarze uzyskują najwyższe wyceny. Za świetnie położoną działkę blisko Błoń trzeba zapłacić 1500 zł za metr. Podobne wyceny spotkamy także w lokalizacji Prądnik Biały. Za bardzo dobrze położoną działkę, nadającą się pod kameralną inwestycję apartamentowi należy zapłacić około 1600 zł/ mkw.

Obecnie w WGN za grunty w dalszych, mniej atrakcyjnych krakowskich lokalizacjach bądź działki pod zabudowę jednorodzinną należy płacić przeciętnie 300 – 400 zł/ mkw.

Wrocław

We Wrocławiu do topowych lokalizacji zalicza się Biskupin. Teren o pow. Ponad 8000 mkw. pod zabudowę mieszkaniową wyceniono na 2300 zł od metra. Za niewielką działkę (800 mkw.) komercyjną z przeznaczeniem na biura, obiekty hotelowe, kongresowe, wystawiennicze, poradnie medyczne, uczelnie wyższe, handel wielkopowierzchniowy w bardzo dobrym położeniu, przy jednym z ważniejszych skrzyżowań w mieście, niedaleko stacji benzynowej zapłacić trzeba natomiast około 1500 zł za metr.  Działki pod mieszkaniówkę i zabudowę komercyjną w nieco dalszych dzielnicach (m.in. Ołtaszyn, Widawa, dalsze Krzyki ) kosztują natomiast przeciętnie 700 – 1000 zł od metra.

Wybrzeże Bałtyku

Nad morzem rekordowe wyceny dotyczą przede wszystkim działek w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, bądź też atrakcyjnie zlokalizowane w centrach kurortów. Im dalej, tym ceny są wyraźnie niższe.

Przykładowe wyceny: blisko 1,6 mln zł to cena ofertowa za grunt inwestycyjny o powierzchni niecałych 500 mkw. w centrum Świnoujścia. Stawka wynosi powyżej 3000 zł od metra.

4,5 mln zł to cena ofertowa za teren o pow. 1,6 tys. mkw. przy promenadzie w Międzyzdrojach. Tu cena metra przekracza 2000 zł.  1,2 tys. to natomiast cena ofertowa metra w Kamieniu Pomorskim, w bardzo dobrej lokalizacji, tuż przy dworcu PKS.

Mazury

Analitycy WGN obserwują stosunkowo dużą podaż takich gruntów na Mazurach. Oczywiście premiowane jest sąsiedztwo jezior, bądź lokalizacja centralna.  Przykładowo: za 1000 mkw. terenu w Ełku, w pobliżu Jeziora Ełckiego jeden z oferentów oczekuje ponad 3700 zł/ mkw. Za działkę w Prostkach, niedaleko Ełku (grunt z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową, zagrodową, letniskową oraz na potrzeby usług, handlu i działalności produkcyjnej) zapłacimy niecałe 2 tys. od metra.

Marcin Moneta – komercja24