Inwestycje publiczne

Gdańsk Południe – inwestycje w infrastrukturę przyciągają mieszkańców

Dwa_Potoki

Gdańsk Południe przyciąga mieszkańców. Na taki stan rzeczy mają wpływ nowe inwestycje w infrastrukturę w tej części miasta. Chodzi o remont ulic Guderskiego i Jabłoniowej, rozbudowę obwodnicy, a docelowo także linię tramwajową. 

To właśnie południowe lokalizacje przyciągają mieszkańców. Jak wynika z danych Urzędu Miasta –Jasień, Chełm i Ujeścisko – Łostowice należą do dzielnic, w których w ciągu ostatniego roku przybywało najszybciej  ludności.

Wpływ na taki stan rzeczy ma również dostęp do oferty handlowej – liczne centra handlowe oraz dobre skomunikowanie dzięki trójmiejskiej obwodnicy.

W Jasieniu  liczba ludności wzrosła w tej dzielnicy   o jedną trzecią, a od początku jej istnienia osiedliło się na Jasieniu 2800 osób.

Dobrą wiadomością dla mieszkańców tych rejonów jest przebudowa ulicy Konrada Guderskiego.  Zostanie m.in.  wybudowany nowy most nad  kanałem Kozackim (w miejsce mostku wzniesionego przez mieszkańców). Inne planowane remonty to poszerzenie ulicy Jabłoniowej i przebudowa węzła Szadółki. Docelowo, wraz z rozwojem osiedli mieszkaniowych, na Jabłoniowej powstanie także linia tramwajowa. Nowe inwestycje infrastrukturalne cieszą też deweloperów, którzy postawili na ten rejon – m.in. powstało tam osiedle Dwa Potoki, firmy Polnord.

Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje  poszerzenie o jeden pas w każdą stronę trójmiejskiej obwodnicy na południe od węzła Karczemki. Inwestycja ma się szansę zakończyć w 2018/19 r.

Są również plany dotyczące infrastruktury sportowej – m.in. wybudowania 81 km ścieżek dla biegaczy.  Powstaną (wraz z oświetleniem) wokół zbiorników retencyjnych Świętokrzyska 1 i Świętokrzyska 2, zaś wokół zbiornika Jabłoniowa z budżetu obywatelskiego zostanie zbudowany tor biegowo – rolkowy.

– Budowa ścieżek będzie realizowana z pomocą różnych funduszy. Chcemy pozyskać w tym celu dofinansowanie zewnętrzne – zapowiedział Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych gdańskiego magistratu.

Dzięki inwestycjom miejskim i podmiotów prywatnych miejsca takie jak Kowale, Szadółki czy Kiełpinek nabierają nowego oblicza.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora