rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż

Działki z dużym potencjałem: gospodarstwa rolne czekają na inwestorów

Działki z dużym potencjałem wciąż są dostępne na polskim rynku nieruchomości. Gospodarstwa rolne czekają na inwestorów, którzy dostrzegą drzemiący w nich potencjał. Warto przyjrzeć się temu, co obecnie oferuje rynek. A ofert jest naprawdę sporo, dzięki czemu potencjalni kupujący mogą wybrać taką działkę, która najlepiej spełni ich oczekiwania.

Spis treści:
Kto może być nabywcą działki rolnej?
Duży potencjał gruntów rolnych
Co oferuje rynek gospodarstw rolnych na sprzedaż?
Oferty z biur WGN

Kto może być nabywcą działki rolnej?

Obecnie nie trzeba być rolnikiem, żeby kupić działkę rolną, jednak musi ona spełniać pewne wymagania. W dniu 26 czerwca 2019 roku nastąpiła zmiana przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Gruntami rolnymi określane są nieruchomości, które mogą być wykorzystywane w celu prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Zgodnie z art. 461 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami o charakterze rolnym są takie nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.
Przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie są stosowane w przypadku między innymi:
– nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara,
– nieruchomości rolnych, które stanowią drogi wewnętrzne,
– nieruchomości rolnych w których grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami, stanowią co najmniej 70% powierzchni przedmiotowej nieruchomości,
– nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Skarbu Państwa, o których mowa w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Duży potencjał gruntów rolnych

Grunty rolne posiadają duży potencjał inwestycyjny. O ile nie każdy inwestor może pokusić się o ich nabycie, o tyle Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, mają w czym wybierać. Grunty rolne rozlokowane są na mapie całego kraju. Prezentują zróżnicowaną powierzchnię, kształt gruntów, zagospodarowanie terenu i oczywiście cenę za metr kwadratowy.
Dzięki tak dużej różnorodności na rynku działek na sprzedaż, inwestorzy mogą wybrać taki grunt rolny, który będzie im najbardziej odpowiadał i który, zgodnie z prawem, będą mogli nabyć jako rolnicy, lub nie rolnicy.

Co oferuje rynek gospodarstw rolnych na sprzedaż?

Obecnie na rynku znajduje się wiele gospodarstw rolnych, które zostały wystawione do sprzedaży. Nawet, jeśli ceny ofertowe niektórych terenów nie są z punktu widzenia inwestora konkurencyjne, powinien on pamiętać o możliwości negocjacji stawki za metr kwadratowy gospodarstwa rolnego na sprzedaż. Podczas dokonywania zakupu inwestor powinien też wciąć pod uwagę, jakie zabudowania znajdują się na danym terenie. W zależności od tego, jak przyszły właściciel będzie planował zagospodarować teren, może on wykorzystać istniejące już zabudowania. Jeśli potrzebuje terenu bez budynków, to niejednokrotnie wiąże się to z koniecznością wyburzenia posadowionych już obiektów. Zwłaszcza, jeśli ich stan techniczny ie jest zadowalający.

Oferty z biur WGN

Biura WGN posiadają w swoich ofertach atrakcyjne gospodarstwa rolne na sprzedaż. Poniżej prezentujemy przykładowe nieruchomości na sprzedaż.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego, które położone jest w miejscowości Opalenie (gmina Gniew, powiat tczewski). Na terenie gospodarstwa rolnego znajduje się dom mieszkalny utrzymany w stylu dworkowym o powierzchni około 240 m2, budynek gospodarczy (ceglano-murowany) o powierzchni około 500 m2, budynek gospodarczy (ceglany) o powierzchni około 150 m2. Działka, na której posadowione są zabudowania, na powierzchnię 2,0130 ha. Dom wybudowany został w technologii tradycyjnej. Na parterze domu znajduje się 7 pokoi, przedpokój, kuchnia, łazienka oraz spiżarnia. Jeden pokój posiada wyjście na werandę i do ogrodu. Na piętrze budynku znajdują się 3 pokoje. Poddasze domu posiada duży potencjał, do własnej aranżacji dla przyszłego właściciela. Przedmiotowe gospodarstwo rolne położone jest na terenie, w którym obowiązuje Uchwała Nr XXXIV/303/09 Rady Miejskiej w Gniewie z dn. 24.06.2009r., zgodnie z którą większa powierzchnia ma przeznaczenie oznaczone symbolem 02.MU (teren zabudowy mieszkaniowej i usługowej), a w pozostała R (tereny rolnicze). Teren wokół domu został zagospodarowany, znajdują się na nim nasadzenia różnych gatunków drzew, kwiatów i krzewów. Gospodarstwo rolne będące przedmiotem sprzedaży położone jest w otoczeniu łąk, lasów i pól uprawnych. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 999 000 złotych, co daje 4163 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Brodnica jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego położonego w miejscowości Cielęta. Na terenie działki znajdują się budynki magazynowe. Pierwszy z nich, o powierzchni 247 m2, został wybudowany w 2001 roku. Natomiast drugi, o powierzchni 396 m2, został oddany do użytku w 2002 roku. Dodatkowo na działce mieści się budynek chłodni, który jest chłodzony dwoma agregatami. Chłodnia ma powierzchnię 360 m2 i powstała w 2005 roku. Ostatnim zabudowaniem gospodarczym jest wiata stalowa o powierzchni 300m2. Na terenie gospodarstwa prowadzona była produkcja rolnicza. Na terenie działki mieści się ponadto dom o powierzchni 262 m2. Na terenie gospodarstwa rolnego można zarówno zamieszkać, jak i prowadzić działalność zarobkową. Przedmiotowa nieruchomość położona jest przy drodze krajowej nr 544 łączącej Brodnicę z Działdowem, zaledwie 5 km od centrum Brodnicy, co stanowi jej dodatkowy atut. Gospodarstwo rolne zostało wystawione na sprzedaż za 699 000 złotych, co daje około 553 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego położonego w miejscowości Jakubowo, w powiecie kwidzyńskim (gmina Prabuty). Gospodarstwo rolne na sprzedaż ma około 4000 m2, a w jego skład wchodzi: dom jednopiętrowy o powierzchni około 200 m2, budynek gospodarczy jednopiętrowy, oraz budynek stodoły. Atutem lokalizacji jest malownicza okolica. W pobliżu gospodarstwa rolnego znajduje się jezioro Dzierzgoń. Na terenie działki posadowiony jest dom liczący 7 pokoi, kuchnię oraz łazienkę. Dom wymaga kapitalnego remontu. W piwnicy pod budynkiem znajdują się liczne pomieszczenia gospodarcze oraz kotłownia z zainstalowanym piecem na węgiel. Budynki gospodarcze znajdujące się na terenie działki również wymagają kapitalnego remontu lub wyburzenia. Nieruchomość gruntowa została wystawiona na sprzedaż za 259 000 złotych, co daje około 1295 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Leszno jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego, które znajduje się w miejscowości Bełcz Górny. Na terenie gruntu znajduje się dom o powierzchni 90 m2. Sama działka ma powierzchnię 5500 m2. Nieruchomość położona jest zaledwie 7 km od Góry i Wąsosza, przy drodze asfaltowej. Dom, który stoi na działce, oferuje pokój dzienny o powierzchni 30 m2, sypialnię o powierzchni 25 m3 oraz drugą sypialnię o powierzchni 15 m2. Kuchnia ma powierzchnię 20 m2 a łazienka – 10 m2. Wiatrołap i przedpokój mają łącznie powierzchnię 30 m2. Istnieje możliwość dokupienia gruntów ornych o powierzchni około 1 ha. Nieruchomość można zaadaptować pod działalność agroturystyczną lub hodowlę zwierząt. Gospodarstwo zostało wystawione na sprzedaż za 130 000 złotych, co daje około 1300 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Redakcja
Komercja24.pl