rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż

Działka pod inwestycję – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

benjamin-davies-260884-unsplash
Znalezienie odpowiedniej działki pod inwestycję nie jest wcale rzeczą prostą. Nawet, jeśli szybko znajdziemy interesujący nas grunt, musimy sprawdzić nieruchomość pod kątem formalnym, w tym prawnym.

Pierwszą rzeczą, od jakiej musimy zacząć, to znalezienie działki. Poszukiwania należy rozpocząć od określenia swoich oczekiwań. Jaki kształt ma mieć grunt pod inwestycję, jaką powierzchnię, gdzie działka ma być zlokalizowana. Kolejna rzecz, to określenie celu inwestycyjnego. Bardzo ważna jest także cena – czasem stanowi ona kluczowe kryterium. Kiedy wiemy już, jakiej działki chcemy szukać, należy sprawdzić dostępne na rynku oferty. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Pierwszym, najprostszym, jest przejrzenie ofert dostępnych na portalach ogłoszeniowych w Internecie. Przegląd wszystkich ogłoszeń wymaga jednak sporej ilości czasu, ponadto możemy nie odszukać działki, jakiej poszukujemy.
O wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości. Wyszuka on dla nas wszystkie dostępne na rynku oferty, które spełniają nasze kryteria i przedstawi nam gotowe propozycje. Będzie również w naszym imieniu weryfikował wszelkie aspekty prawne, dokumentację a także, co bardzo istotne, będzie negocjował dla nas cenę nieruchomości.

Jeśli znajdziemy już działkę, którą chcielibyśmy kupić, sprawdźmy w pierwszej kolejności księgę wieczystą tego gruntu. Stanowi ona rejestr sądowy, z którego dowiemy się ważnych informacji na temat prawnego stanu nieruchomości. Aby sprawdzić księgę wieczystą, wystarczy podać jej numer.
Z działów księgi wieczystej dowiemy się podstawowych informacji takich jak położenie, powierzchnia, numer ewidencyjny, prawa związane z własnością, kto jest właścicielem działki, czy na nieruchomości są wpisane jakieś ograniczone prawa rzeczowe oraz czy dla nieruchomości jest dokonany wpis o hipotece.

Równie istotną rzeczą jest zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Dowiemy się z niego, jakie przeznaczenie ma interesujący nas grunt. Jest to bardzo ważne, ponieważ od MPZP zależy, czy na działce tej będziemy mogli zrealizować planowaną przez nas inwestycję.

Następnie należy sprawdzić, jest usytuowanie działki względem sieci uzbrojenia, oraz czy działka ta posiada dostęp do drogi publicznej. W przypadku drogi gminnej, możemy korzystać z niej nieodpłatnie bez konieczności dokonywania dodatkowych formalności. Jeśli natomiast droga jest prywatna, to musielibyśmy wykupić w niej udział.

Sprawdzenie wszelkich kwestii formalnych związanych z nieruchomością może zająć sporo czasu. Z tego względu pomoc pośrednika w obrocie nieruchomościami może okazać się nieoceniona.

Kiedy pośrednik sprawdzi już dla nas wszystkie potrzebne informacje i będziemy zainteresowani zakupem konkretnej działki pod inwestycję, będziemy mogli przejść do najważniejszego – negocjacji ceny. W przypadku, gdy zdecydujemy się na wsparcie pośrednika w obrocie nieruchomościami, będzie on negocjował cenę z właścicielem działki w naszym imieniu. Z racji swojego doświadczenia być może będzie mógł wynegocjować dla nas znacznie korzystniejsze warunki zakupu, niż w sytuacji, gdybyśmy podjęli się samodzielnych negocjacji.

W momencie, gdy obie strony transakcji dojdą do porozumienia i przygotowana zostanie umowa sprzedaży/zakupu działki inwestycyjnej, również będziemy mogli liczyć na wsparcie pośrednika. Zweryfikuje on poprawność zapisów w umowie i podpowie, czy warto negocjować zmianę zapisów pewnych paragrafów, tak, aby umowa była jak najbardziej korzystna.

Rynek jest bogaty jeśli chodzi o działki inwestycyjne. Niemniej jednak znalezienie tej odpowiedniej może okazać się nie lada wyzwaniem. Musimy się liczyć z tym, że poświęcimy dużo czasu na znalezienie odpowiedniego gruntu. Następnie musimy poddać go analizie, a także zweryfikować warunki umowy. Agent nieruchomości z pewnością okaże się w tych kwestiach bardzo pomocny.