komentarze, opinie, gospodarka

Co czeka rynek nieruchomości w 2012 roku?

Rok 2012 wraz z wejściem w życie ustawy deweloperskiej, końcem rządowego programu Rodzina oraz wdrożeniem Rekomendacji SIII nie będzie raczej czasem stabilizacji dla rynku nieruchomości. Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać coraz większe obostrzenia dla kredytobiorców oraz ogromną ilość lokali czekających na potencjalnych nabywców.
W rok 2012 wchodzimy z największą w historii podażą mieszkań. W chwili obecnej w ofercie deweloperów znajduje się 48 tys. lokali. Mimo, to wiele osób nie stać na zakup nowego lokum, a wszystko za sprawą wprowadzenia zapisów rekomendacji SIII. Także inwestorzy muszą się liczyć  z dodatkowymi obowiązkami w 2012 roku (ustawa deweloperska).
Już teraz można zaobserwować, iż część deweloperów opóźnia budowę nowych inwestycji. Ten trend najpewniej się nasili w dwóch pierwszych kwartałach 2012 roku. Mimo, iż podaż na rynku nieruchomości będzie raczej spadać, to i tak należy liczyć się z systematycznym spadkiem cen nieruchomości. Niemniej jednak w ocenie deweloperów należy brać również pod uwagę, iż dotychczasowe prognozy na skutek dynamicznych zmian zaobserwowanych na rynku nie sprawdzą się. Rynek nieruchomości 2012 to wielka zagadka.