komentarze, opinie, gospodarka

Ceny mieszkań idą w dół

Na rynku nieruchomości nadal odnotowujemy spadki cen mieszkań. Obniżki cen nie są już tak gwałtowne, jak jeszcze w III kwartale 2011, ale nadal zauważalne. Mimo spadku cen, większość transakcji i tak odbywa się z udziałem kredytu. W Bydgoszczy jest to nawet 80 -90 proc. transakcji. Największym zainteresowaniem na rynku cieszą się mieszkania 2 – pokojowe. Ceny w dużej mierze nadal są warunkowane poprzez lokalizację nieruchomości: centrum- 4 – 4,5 tys. zł za mkw, peryferia miasta – 3 – 3,5 tys.  zł za mkw.

Stosunkowo małe zainteresowanie zakupem mieszkania odnotowuje się w Koszalinie. Tutaj jeśli tylko ktoś poszukuje nieruchomości, to najczęściej jest to 1- lub 2- pokojowe mieszkanie. Wydaje się, że klienci oczekują dalszego spadku cen. Mają ku temu racjonalne przesłanki – nadpodaż gotowych mieszkań na rynku.

Także w Trójmieście ostatnie tygodnie 2011 roku nie należały do najlepszych dla rynku nieruchomości – mało chętnych zainteresowanych zakupem mieszkania. Ponadto rynek wtórny czuje się bardzo zagrożony przez działania deweloperów – budowa nowych osiedli. Coraz częściej na rynku pierwotnym pojawiają się oferty sprzedaży mieszkań w cenie poniżej 4 tys. zł za mkw.