rynek nieruchomości na wynajem

CBRE: Biura na wynajem w Krakowie przyciągają najemców

floriane-vita-88722-unsplash
Krakowski rynek biurowy pozostaje odporny na wstrząsy, umacniając pozycję lidera wśród miast regionalnych w Polsce. Tylko w I kwartale 2025 r. w stolicy Małopolski wynajęto 56,6 tys. mkw. powierzchni biurowej, a więc o 13 tys. mkw. więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych CBRE. Najbardziej aktywna była branża produkcji oraz komputerowa/hi-tech. Odsetek wolnej powierzchni spada, ale czynsze pozostają stabilne. Według ekspertów atrakcyjność krakowskiego rynku biurowego rośnie i miasto jest w dobrej sytuacji, by wykorzystać nadchodzące możliwości.

Na koniec pierwszego kwartału 2025 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Krakowie pozostały bez zmian i wynoszą 1,83 mln mkw. W realizacji znajduje się kilka inwestycji – łącznie blisko 67 tys. mkw. Deweloperzy na razie ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji w mieście. Obserwujemy jednak, że atrakcyjność rynku rośnie, utrzymuje się zainteresowanie ze strony najemców, zwłaszcza w obrębie lokalizacji w pobliżu centrum. Poziom wolnej powierzchni spada i taki pozytywny trend ma dużą szansę się utrzymać, co w połączeniu z konkurencyjnymi kosztami wynajmu biura będzie umacniać pozycję miasta jako lidera wśród polskich rynków biurowych. Obserwujemy równocześnie rynek dwóch prędkości w obszarze stawek najmu i pustostanów. Centralne lokalizacje cieszące się największym powodzeniem mimo wyższych stawek czynszu mogą pochwalić się najniższą stopą pustostanów, podczas gdy lokalizacje mniej atrakcyjne są zmuszone do agresywnego konkurowania o najemców mówi Rafał Oprocha, szef krakowskiego biura w CBRE.

W I kwartale 2025 roku w Krakowie firmy wynajęły 56,6 tys. mkw., co oznacza wzrost o około 13 tys. mkw. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Nowe umowy stanowiły 53 proc. całkowitego wolumenu transakcji, odnowienia ponad jedną trzecią, a ekspansje 13 proc. Najbardziej aktywnymi sektorami były: produkcja, która odpowiadała za prawie jedną piątą popytu oraz sektor komputerowy/hi-tech (14 proc.).

[fragment artykułu]

Źródło: CBRE
materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora