Inwestycje komercyjne

Budowanie domów na podmokłych terenach

Domy usytuowane przy jeziorze albo blisko rzeki to doskonała alternatywa dla osób pragnących uciec z miasta, lubiących harmonijne życie w zgodzie z naturą. Lokalizacja taka gwarantuje więcej prywatności a także wspaniałe widoki za oknem każdego dnia. Niemniej jednak bliskość zbiornika wolnego oznacza jedno – nasz wymarzony dom będziemy budować na podmokłym terenie.

Wiele osób odstrasza myśl o budowie domu na podmokłych terenach. Obawiają się zwiększonych kosztów na zużywane materiały budowlane, a także mają wątpliwości co do bezpieczeństwa mieszkania w takich domach. Mimo to są osoby, które podejmują to ryzyko i decydują się na budowę.

Jeśli przemyślimy projekt naszego wymarzonego domu i zainwestujemy w odpowiednie materiały budowlane, możemy niemal nie odczuć różnicy w budowie na gruncie podmokłym od budowania na suchych terenach. Ponadto ceny ziemi znajdującej się blisko zbiornika wodnego są zazwyczaj bardzo atrakcyjne. Ich właściciele muszą bowiem przyciągać inwestorów ceną, gdyż ziemie takie nie cieszą się bardzo dużą popularnością.

Na co należy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim musimy poprosić specjalistów o wykonanie badań geotechnicznych. Dzięki nim będziemy mieli pewność, jaki poziom wód gruntowych znajduje się w interesującej nas lokalizacji. Dopiero gdy będziemy dysponować wynikami badań, możemy zdecydować się na zakup gruntu. Jest to rzecz jasna dodatkowy koszt, jednak warto go ponieść, aby mieć pewność, że inwestycja nas nie pogrąży. Niebywale ważną kwestią jest obejrzenie interesującej nas działko na wiosnę. To właśnie o tej porze roku poziom wód gruntowych jest najwyższy, dzięki czemu w prosty sposób będziemy mogli przekonać się na własne oczy, z czym mamy do czynienia.

Zdecydowaliśmy się na zakup, ale czy możemy wybudować nasz wymarzony dom?
Jeśli marzy nam się nieruchomość podpiwniczona, możemy zapomnieć o gruncie blisko rzeki czy jeziora. Ziemie takie nie nadają się na budowanie tego typu domów. Jeśli potrzebujemy schowka na przedmioty, które zazwyczaj trafiają do piwnic, to możemy po prostu wybudować niewielki, przyległy budynek gospodarczy. Rzecz jasna inwestor musi liczyć się ze zwiększonym kosztem budowy, ale jest to idealny kompromis dla osób, które mimo wszystko nie chcą rezygnować ze wspaniałych krajobrazów.
Nie poleca się także budowy ciężkich konstrukcji. Doskonałym rozwiązaniem na tego typu gruncie jest budowa domu o lekkiej, szkieletowej konstrukcji. Jest to rozwiązanie nie tylko bezpieczniejsze, ale również tańsze. Tworząc projekt domu powinniśmy również przemyśleć usytuowanie domu. Najlepiej byłoby, gdyby budynek został postawiony w najwyższym punkcie naszej działki.

O czym bezwzględnie musimy pamiętać?
Przede wszystkim pamiętajmy, że woda jest żywiołem, który ciężko jest kontrolować. W pierwszej kolejności powinniśmy więc sprawdzić, czy nasza nieruchomość nie będzie zagrożona przez zalanie itp. Zbiornik wodny powinien posiadać zabezpieczenia przeciwpowodziowe, na przykład zbiorniki retencyjne lub wały. Jeśli zamierzamy wybudować dom na przykład przy dzikim jeziorze, powinniśmy mieć świadomość, że jest to oczywiste ryzyko. Warto także zabezpieczyć się na własną rękę już na etapie budowy. Możemy chronić się przed ewentualnym podlewaniem naszego gruntu poprzez stworzenie na działce otaczającej nasz dom niewielkich wałów ziemi. Skutecznie będą one odpierać wodę chcącą przedrzeć się na teren naszej posesji.
Pamiętajmy jednak, że budowa domu na podmokłym gruncie nie oznacza wcale, że będziemy corocznie zagrożeni podwodziami i walką z żywiołem.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora