Rynek powierzchni biurowych

Branża BPO wynajmuje najwięcej biur – RAPORT

Sektor BPO/SSC odpowiada za 60% ogólnego popytu na powierzchnię biurową w czterech kluczowych destynacjach sektora usług BPO (Wrocław, Łódź, Kraków i Sofia) w I poł. 2017 r. – wynika z najnowszego raportu Colliers International „A Thoroughbred Racer – CEE BPO/SSC Office Sector”. 

Przyjazne środowisko biznesowe to kluczowy czynnik lokalizacji firm i w rzeczy samej pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej. Region utrzymał swoją konkurencyjną pozycję w skali globalnej, udowadniając tym samym wysoką rangę w obszarze BPO/SSC, którą cieszy się od kilku lat. W najnowszym globalnym rankingu Banku Światowego, opisującym łatwość prowadzenia działalności gospodarczej w roku 2018 (opublikowanym 31 października), Polska zajęła 27. miejsce na 190 państw i była w grupie krajów, których listę zamyka Bułgaria na pozycji 50.

W ujęciu bezwzględnym najwyższy popyt na biura ze strony sektora BPO w pierwszej połowie tego roku widoczny był w Krakowie, Sofii i Wrocławiu. Mając na względzie całkowity popyt na powierzchnię biurową, odsetek ten w Sofii, Łodzi, Trójmieście, Krakowie i we Wrocławiu przekroczył 60%. Jedynie w Warszawie, Brnie, Pradze oraz Bukareszcie wartości były zauważalnie niższe. W przypadku trzech z wymienionych miast całkowity poziom wynajęcia powierzchni biurowej dla tej branży jest nadal wysoki.