rynek nieruchomości na wynajem

BNPPRE: Jak wygląda rynek powierzchni biurowych w regionach po I kw. 2025 r.?

AAG. OFFICE REGIONAL IN Q1 2025
Najemcy pozostają aktywni i konsekwentnie poszukują nowoczesnych przestrzeni do pracy, pomimo zauważalnego spadku wolumenu nowo oddawanej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych.

Takie wnioski płyną z raportu „At a Glance – Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych w I kwartale 2025 roku”, opracowanego przez ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland. Dane wskazują, że popyt brutto utrzymuje się na stabilnym poziomie, a zainteresowanie wysokiej jakości biurami rośnie, zwłaszcza w miastach takich jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto.

Aktywność najemców w regionach wzrasta

Na koniec pierwszego kwartału 2025 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce osiągnęły poziom 6,76 mln m kw. Liderem pozostaje Kraków z zasobami sięgającymi 1,83 mln m kw., co stanowi 27% całkowitej powierzchni w regionach. Drugie miejsce zajmuje Wrocław, który dysponuje 1,36 mln m kw. nowoczesnej przestrzeni biurowej, czyli 20% udziału w rynku. Na trzeciej pozycji znajduje się Trójmiasto z wynikiem 1,06 mln m kw., co odpowiada udziałowi na poziomie 16%.

W okresie od stycznia do marca bieżącego roku zarejestrowano łącznie 177 tys. m kw. transakcji najmu, co oznacza wzrost o 27% w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku. Największym zainteresowaniem nadal cieszy się Kraków, gdzie wynajęto przeszło 56 tys. m kw. powierzchni biurowej, co stanowi 32% całkowitego wolumenu. We Wrocławiu najemcy pozyskali ponad 43 tys. m kw. (25% udziału), natomiast w Trójmieście wynajęto 26 tys. m kw. (15% udziału). Wyższy popyt brutto względem analogicznego okresu poprzedniego roku zanotowano również w Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Lublinie.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie BNP Paribas Real Estate Poland, w strukturze zawartych w pierwszym kwartale 2025 roku umów najmu dominowały renegocjacje obowiązujących kontraktów, które odpowiadały za 48% całkowitego wolumenu popytu. Nowe najmy stanowiły 43% wszystkich sfinalizowanych transakcji, natomiast ekspansje odpowiadały za pozostałe 8%.

– Odnowienia umów najmu, często wiążą się z redukowaniem wynajmowanej przestrzeni. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach 2025 roku nastąpi redefinicja modelu pracy hybrydowej, co może spowodować większą gotowość pracowników do powrotu do biur. A to z kolei pozytywnie wpłynie na ożywienie popytu na regionalnych rynkach biurowych – wskazuje Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektorka Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

[fragment artykułu]

Źródło:  BNP Paribas Real Estate Poland (BNPPRE)
materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora