Informacje dnia

Biurowce w zabytkowych budynkach mają te same problemy, co wielkie kompleksy biurowe, ale także kilka specyficznych

foto_2
Butikowe biurowce nie narzekają na brak zainteresowania ze strony firm. Kamienica Plac Bankowy 1 od lat ma stałych najemców, którzy doceniają kameralny charakter biurowca, jego wygląd, czystość, ale również ciszę, spokój oraz brak anonimowości. W takich budynkach relacje z zarządcą są ułatwione i oparte na wzajemnym zrozumieniu. Podobnie jest z najemcami, którzy w kameralnym otoczeniu szybciej i łatwiej się poznają.

Szybka reakcja

– Drzwi do naszego biura zawsze stoją otworem dla najemców, którzy mogą do nas przyjść z każdą sprawą – zapewnia Anna Olszewska, zarządca nieruchomości Plac Bankowy 1.
– Do zgłoszenia problemów technicznych mamy specjalną aplikację, dzięki której dział techniczny reaguje natychmiast, a my sprawnie kontrolujemy stan zgłoszeń – dodaje Olszewska.

Najemcy kamienicy Plac Bankowy 1 wypełniają ankietę satysfakcji, w której nie tylko oceniają zarządzanie budynkiem, ale również zgłaszają potrzeby i pomysły na nowe udogodnienia.

– Na przykład poprosili o możliwość kupowania w jednej z obecnych
w biurowcu restauracji soków i kawy na wynos, co oczywiście spełniliśmy. Inną rozważaną przez nas propozycją jest umieszczenie w budynku bankomatu. Najemcy chcą również uczestniczyć w różnego rodzaju eventach. Dlatego na wewnętrznym dziedzińcu biurowca organizujemy koncerty, wystawy, a także wspólne Wigilie – dodaje Anna Olszewska.

Uwaga! To zabytek

Zarządcy nieruchomości biurowych, które są zabytkami, muszą również sprostać różnym ograniczeniom z tym związanymi. Każde działanie adaptacyjne w budynku objętym ochroną konserwatorską (lub znajdującym się w strefie objętej taką opieką) musi uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Dotyczy to zarówno prac we wnętrzach, jak i na zewnątrz (np. umieszczenia na elewacji tablicy informacyjnej, nawy restauracji czy szyldu sklepu).

Dużym problem jest walka z wandalizmem.

– Kamienica Plac Bankowy 1 charakteryzuje się wysoką jakością wykończenia i dbałością
o każdy detal. Dlatego rozbudowaliśmy system monitoringu, a elewację kamienicy pokryliśmy  specjalnym preparatem, dzięki któremu możliwe jest zmywanie napisów, graffiti i różnych innych zanieczyszczeń – opowiada Anna Olszewska.

W zabytkowych budynkach biurowych ważne jest również to, w jaki sposób zaaranżowana zostanie strefa wejściowa, która jest wizytówką obiektu. Na Placu Bankowym 1 najemców i ich gości witają recepcjonistki w strojach dopasowanych do stylu i wystroju budynku. Zaprojektowała je znana kostiumolog Wiesława Starska. Specjalnie szyte na miarę mundury noszą również służby sprzątające.

W białych rękawiczkach

Większość biurowców w odnowionych kamienicach zlokalizowana jest w ścisłym centrum Warszawy, co oznacza dobre skomunikowanie z innymi rejonami miasta, ale problemem jest parkowanie samochodów. W budynku Placu Bankowego 1 znajduje się dwupoziomowy, podziemny parking, a bezpiecznym wyjazdem z niego na ruchliwą ulicę kieruje ubrany w mundur i białe rękawiczki pracownik ochrony, który pomaga bezpiecznie najemcom i gościom  biurowym włączyć się do ruchu.

Kameralne biurowce nie rywalizują o najemców z dużymi, nowoczesnymi kompleksami biurowymi. Trafiają w określone potrzeby firm, które doceniają unikatowość budynku, dobry serwis, wysoką klasę powierzchni, bardzo dobrą lokalizację oraz wyjątkowy charakter takich miejsc, które pozytywnie wpływają na ich wizerunek.

Źródło: Plac Bankowy 1.