Rynek powierzchni biurowych

Biurowce w Warszawie – szykuje się kolejny rekord podaży

źródło_wikipediaPrawdopodobnie podaż nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie pobije kolejny rekord – tak wynika z najnowszego raportu  DTZ – Property Times Office Warsaw.

Zgodnie z nim – po III kw. 2014 całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wynosiła 4,36 mln mkw. W zeszłym roku zwiększyły się o blisko 300 tys. mkw. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ten wynik będzie jeszcze wyższy.

Jak napisano w raporcie – w ciąg trzech kwartałów 2014 podaż nowych biurowców wyniosła 250 tys. mkw. a do końca roku prawdopodobnie zwiększy się o kolejne 70 tysięcy.  DTZ zaznacza, że  w budowie jest blisko 700 000 m kw. biur.

Nowa duża podaż pociąga za sobą rosnącą stopę pustostanów. Na  koniec III kw. 2014 osiągnęła 13,8%, co było najwyższą wartością na rynku biurowym stolicy od 11 lat.Nieznacznie spadły też stawki czynszów – wg DTZ średnio o 0,5-1 euro za m kw. za miesiąc w porównaniu do wartości z początku roku. Obecnie za najlepsze powierzchnie w centrum trzeba płacić 22 – 25 euro / mwk./ mies. W pozostałych lokalizacjach jest to 14 – 15,5 euro.

Cały raport można znaleźć tutaj.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora