Rynek powierzchni biurowych

Biurowce w Warszawie – najemcy mają coraz więcej do powiedzenia

Q22_3Całkowita podaż nowoczesnych powierzchni biurowych w Warszawie zbliża się do poziomu 4,4 milionów m kw. – piszą w ostatnim raporcie autorzy z Działu  Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate  (at_a_glance_warsaw_office_q3_2014)

Słabszy popyt w powiązaniu ze znacznym przyrostem nowych powierzchni, oddanych do użytku od początku roku, wpłynęły na wzrost wskaźnika pustostanów, szczególnie w strefach centralnych. Na koniec III kwartału br. osiągnął on wartość ok. 14% dla całej Warszawy. – oceniają donoszą autorzy raportu.

 Mimo stabilnej sytuacji makroekonomicznej od początku roku obserwujemy spadek ilości wynajmowanej powierzchni (bez renegocjacji). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, popyt spadł o ok. 25%, osiągając ok. 290 000 m2, co przy niesłabnącej dynamice wzrostu nowych inwestycji biurowych przekłada się na większą dostępność powierzchni – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na Region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

Dodaje, że według prognoz BNP Paribas Real Estate współczynnik powierzchni niewynajętych w kolejnych kwartałach będzie nadal utrzymywać trend wzrostowy. Do końca roku może on osiągnąć poziom ok. 14,5%, a nawet więcej, a w kolejnym roku będzie oscylować w okolicach 16% 

 Z raportu wynika, że w porównaniu z początkiem roku czynsze wywoławcze obniżyły się średnio o €1, a w przypadku niektórych, starszych obiektów o €1,5-2. Zwiększają się także pakiety zachęt dla najemców, którzy w przypadku dużych powierzchni, mogą liczyć na upusty w wysokości 25-30%.

 Przewidujemy, że czynsze utrzymają się na stabilnym poziomie jedynie w najlepszych budynkach biurowych w Warszawie. W pozostałych obiektach, mamy do czynienia z silną konkurencją o najemcę, a problem ten dotyczy w szczególności obiektów starszej generacji. Obecna sytuacja wymaga od właścicieli dużej elastyczności i oferowania szerokiego pakietu zachęt dla najemców zarówno tych nowych jak i tych podejmujących renegocjacje  – dodaje Anna Staniszewska.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora