Rynek powierzchni biurowych

Biurowce w Krakowie – najmniej pustostanów i największa podaż

kapelankaTo Kraków zanotował najlepsze wyniki jeśli chodzi o rynek powierzchni biurowych w III kw. 2014 – tak wynika z najnowszego raportu Colliers International. Stolica Małopolski cechowała się najniższym wskaźnikiem pustostanów i największą podażą.

Należy zaznaczyć, że III kw. 2014 był najlepszy dla całego rynku biurowego w Polsce od początku roku. Do użytku oddano 160 tys. mkw. nowych powierzchni biurowych. Podaż najbardziej wzrosła w Krakowie  (68,5 tys. mkw.). Na drugim miejscu znalazła się Warszawa (60 tys. mkw.). Jeśli chodzi o  Poznań, Katowice, Trójmiasto i Łódź – tu były  niewielkie wzrosty, natomiast podaż na pozostałych rynkach nie uległa zmianie.

Współczynnik pustostanów wzrósł na 9 największych rynkach o ponad 1 proc. i wyniósł 12,5 proc. Najniższy poziom pustostanów ma Kraków (3,5%), najwyższy – Szczecin (17,9%).

Obecnie deweloperzy budują kolejnych 1,2 mln mkw. biurowców. Najwięcej w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. W IV kw. 2014 na rynek wg szacunków CI dostarczonych zostanie kolejne 210 tys. mkw.

Jeśli chodzi o czynsze – eksperci podkreślają, mimo ich stabilności, że istnieje silna presja na obniżki. W Warszawie przeciętne wywoławcze stawki wahały się w III kw. 2014 między 12, a 26 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w miastach regionalnych między 11,5, a 15,5 EUR/mkw./miesiąc.

Cały raport TUTAJ


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora