Informacje dnia

ALDI: Marki własne rozwiązaniem na czas inflacji

heidi-sandstrom-466619-unsplash
Według badania „Shopper Trends 2023” NielsenIQ już średnio co trzeci konsument deklaruje, że kupuje więcej produktów pod markami własnymi. W sytuacji rosnących cen, Polacy przekonali się, że tego typu produkty pozwalają na znaczne oszczędności w budżecie bez konieczności rezygnowania z jakości. W jakich kategoriach szczególnie mocno wzrósł udział marek własnych, na czym Polacy oszczędzają najbardziej, a czego kupują więcej – na te i inne pytania odpowiadają eksperci ALDI w najnowszych analizach trendów konsumenckich sieci.

Podstawowe produkty niezmiennie na topie

W dobie inflacji jedne z największych skoków popularności marek własnych możemy odnotować w przypadku podstawowych produktów spożywczych, jak chleb czy woda. Trudno się dziwić, że właśnie w tych kategoriach konsumenci w pierwszej kolejności poszukują oszczędności, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zgodnie z danymi Eurostatu ceny pieczywa w Polsce od roku 2015 wzrosły stopniowo o ponad 80%.

– Wśród 10 najczęściej kupowanych produktów marek własnych prawie wszystkie miejsca zajmują woda i pieczywo – na czele z kajzerką, której łącznie w ciągu roku sieć sprzedała ponad kilkadziesiąt milionów sztuk Wysoko na liście znajdują się również takie produkty jak masło, mleko czy cukier – wyjaśnia Łukasz Sołowiej, Lider Zespołu Business Intelligence i Analiz ALDI.

COŚ dla przyjemności

Według badania Current Consumer Mood przeprowadzonego przez GfK, w dobie inflacji aż trzy czwarte Polaków narzuciło sobie restrykcje w zakresie wydatków na produkty spożywcze. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnowaliśmy z drobnych zakupów dla przyjemności. Częściej natomiast decydujemy się w tej kwestii na produkty marek własnych. Porównując rok do roku udział takiego asortymentu w obrotach w kategorii Przekąski, rok 2023 przyniósł w ALDI wzrost o ok. 20%. Największą popularnością cieszyły się czekolady, suszone owoce oraz orzechy. Coraz częściej też decydujemy się na słodycze marek własnych podczas zakupów świątecznych.

– Jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów ALDI w kategorii słodycze – czyli Czekolada orzechowa „z okienkiem” – tylko w 2023 podskoczył o 9 pozycji względem roku 2022 na liście najczęściej kupowanych produktów marek własnych. Łącznie w skali całego roku nasi klienci skonsumowali ponad 230 ton Czekolady Orzechowej! – podkreśla Łukasz Sołowiej.

Duży wzrost udziału marek własnych sieć odnotowała także w kategorii napojów – w 2023 wyniósł on ponad 12% więcej niż w 2022 pod względem liczby sprzedanych produktów. Oprócz wody coraz częściej kupujemy w dyskontowych markach również soki oraz napoje typu ice tea. Co ciekawe, pomimo tego, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział wydatków gospodarstw domowych najmocniej obniżył się w zakresie napojów alkoholowych, sieć wcale nie odnotowała zmniejszonego zainteresowania produktami tej kategorii. Przeciwnie, tutaj również nastąpił wzrost udziału marek własnych w obrotach i liczbie sprzedanych produktów.

Dyskontowe nie znaczy gorsze

Poszukiwanie oszczędności przyczyniło się również do tego, że konsumenci odkryli wysoką jakość marek własnych w tych kategoriach, w których we wcześniejszych latach istniało bardzo duże przywiązanie do znanychmarek.

Istotny wzrost zainteresowania ALDI odnotowało np. w obszarze karm dla zwierząt. Jak wynika z danych NielsenIQ, już w 2022 roku ten sektor odnotował największy skok cenowy w ciągu ostatnich 5 lat, co w skali globalnej przyniosło wzrost wydatków na tego typu produkty nawet o ponad 20%. W 2023 roku właściciele zwierząt zaczęli szukać nowych rozwiązań, którym sprosta domowy budżet i zwrócili swoje oczy w kierunku produktów marek własnych ALDI w tej kategorii.

Udział produktów marek własnych w kategorii “Pet Food” wynosi w ALDI obecnie co najmniej 70%, a konkretne produkty wyraźnie częściej goszczą w koszykach klientów sieci. Dla przykładu karma dla kota ALDI Topic w 2023 awansowała już na piąte miejsce pod względem popularności wszystkich produktów marek własnych.

Moda i design z dyskontu

Marki własne cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w obszarze produktów spożywczych. Wysoki udział procentowy w obrocie, wynoszący ponad 80%, utrzymuje się w kategoriach Moda oraz Dodatki do domu. Podobny trend jest wyraźnie dostrzegalny także w obszarze Zdrowie i Uroda, w którym sieć odnotowała w 2023 roku aż 16-procentowy wzrost udziału w obrotach. Czy można zatem pokusić się o stwierdzenie, że nadeszła moda na modę z dyskontu?

Biorąc pod uwagę, że – jak podaje raport Kantar „Global Monitor: Trendy konsumenckie na 2024” – skłonności do oszczędzania i poszukiwania okazji pojawia się coraz silniej wśród Millenialsów i Zetek, faktycznie można chyba powoli mówić o pewnej zmianie pokoleniowej w sposobie myślenia – zakup ubrań i dodatków w dyskoncie nie jest już postrzegany jako konieczność, lecz powód do dumy.

– Wiele wskazuje na to, że moda na ubrania z dyskontu będzie się dalej rozwijać w kolejnych latach, szczególnie w świetle globalnych trendów, jak np. rosnąca świadomość konsumentów w kwestii zrównoważonego rozwoju. W sytuacji, gdy klienci zostali postawieni przed wyborem między drogimi tekstyliami z salonów mody lub tanimi ubraniami niewiadomego pochodzenia, to właśnie dyskonty przychodzą z rozwiązaniem, jak wydostać się z tego impasu. Decydując się na zakup ubrań w ALDI, klienci otrzymują potwierdzenie ich jakości w postaci niezależnych certyfikatów, a jednocześnie mogą je kupić w atrakcyjnej cenie – prognozuje Marzena Pyka, Kierownik Kategorii ALDI.

Dzisiaj w sklepach ALDI dostępnych jest w stałej ofercie ponad 2000 artykułów, a także w ramach tygodniowych akcji tematycznych ponad 1500 artykułów spożywczych i przemysłowych. Około 65% z nich stanowią produkty marek własnych. Sieć posiada także marki własne w asortymencie non food, łącznie jest to 27 marek.   Jak zapowiada ALDI, w ciągu najbliższych kilku lat produkty marek własnych mają stanowić ok. 80% stałego asortymentu sieci. Warto dodać, że w ALDI obowiązują Promocje Zawsze od 1 Sztuki, co sprawia, że klienci mogą kupić setki jakościowych produktów w bardzo dobrych cenach bez konieczności kupowania wielopaków.

Źródło: ALDI Polska.