Informacje dnia

Znamy polskich liderów dostępności danych przestrzennych

ben-rosett-10614-unsplash
GIAP wskazuje wiodące pod względem dostępu do danych przestrzennych w sieci oraz wykorzystania portali mapowych i e-usług jednostki urzędowe.

GIAP rozstrzygnął III edycję konkursu Lider Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE, w którym wyróżniono najpopularniejsze samorządowe serwisy mapowe działające w technologii INSPIRE-Hub.
W tym roku uczestnicy zostali wyróżnieni w trzech kategoriach: głównej, Zaangażowani Mieszkańcy oraz Aktywny Geodeta.
Liderem Dostępności Danych Przestrzennych w 2020 roku w kategorii głównej został Urząd Miasta i Gminy w Aleksandrowie Łódzkim z roczną liczbą ponad 20 tys. wejść na portal.

Po raz trzeci GIAP, polski dostawca usług technologicznych dla sektora publicznego, wyróżnił wiodące pod względem wykorzystania map cyfrowych geoinformacyjnego portalu INSPIRE-Hub jednostki urzędowe. Plebiscyt ma na celu promowanie szerokiego dostępu do danych przestrzennych w sieci oraz wykorzystania portali mapowych i e-usług. W organizowanym przez spółkę konkursie Lider Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE wzięły udział gminy korzystające z najpopularniejszego samorządowego serwisu mapowego działającego w technologii INSPIRE-Hub.

Tradycyjnie w kategorii głównej wyłoniono TOP 10 gmin liderów według liczby wejść obywateli na portal. Najlepszy wynik przedstawił Urząd Miasta i Gminy w Aleksandrowie Łódzkim z roczną liczbą 20 677 wejść. Na drugim miejscu uplasował się Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym z liczbą wejść na poziomie 19 506 odsłon. Trzecie miejsce zajmuje Gmina Dobra Szczecińska z wynikiem 12 326 wejść na portal mapowy w 2020 roku. Na wyróżnienie zasłużyły również gminy, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu: Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, Urząd Miasta Nowy Targ, Urząd Miejski w Łęcznej, Urząd Miasta Kwidzyn, Urząd Miejski w Zawierciu, Urząd Gminy Iława, Urząd Miasta Tuszynie.

Jesteśmy dużą gminą, która stara się rozwijać usługi online dla mieszkańców w najszerszym możliwym zakresie. Co raz więcej osób wykorzystuje naszą stronę internetową, BIP czy portal mapowy do odnalezienia odpowiednich informacji. Z portalu mapowego korzystają mieszkańcy, inwestorzy jak również projektanci. W ten sposób szybko mogą np. sprawdzić, czy działka jest objęta planem. Z uwagi na bardzo duży obrót nieruchomościami w naszej gminie, rośnie konieczność szybkiego wydawania decyzji o warunkach zabudowy, wniosków o sporządzenie planu czy zaświadczeń – tłumaczy Iwona Wajda, kierownik PP Urzędu Gminy Dobra Szczecińska, która znalazła się na trzecim miejscu.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z uruchomionego portalu mapowego. Mamy dużo uchwalonych miejscowych planów, na których codziennie pracujemy. Za każdym razem gdy mieszkańcy dzwonią do nas, podajemy adres portalu, dzięki czemu sami mogą sprawdzić zagospodarowanie działki. Bardzo dobrze działa również aktualizacja bazy danych EGIB, dzięki czemu mieszkańcy i pracownicy mają stały dostęp do aktualnej bazy – podkreśla wygodę nowoczesnego rozwiązania Katarzyna Kozłowska, reprezentantka Urzędu Miasta Kwidzyn.

Bardzo cieszymy się z wyników zwycięzców. Rosnące liczby odsłon świadczą o wysokiej świadomości mieszkańców, a także są dowodem na to, że interesanci chętnie sięgają do takiej formy wyszukiwania informacji o danych przestrzennych. Zamieszczone banery informacyjne na oficjalnych stronach gmin oraz na stronach internetowych BIP-ów umożliwiają szybkie znalezienie informacji dotyczącej przeznaczenia działki online bez konieczności wizyty w urzędzie dla każdego mieszkańca gminy czy potencjalnego inwestora. Ograniczenia związane z pandemią stały się impulsem do intensywnych działań między innymi w kierunku cyfryzacji danych przestrzennych, a za tym zwiększania świadomości mieszkańców o możliwości niezwłocznego dostępu do informacji online – komentuje Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software.

Zaangażowani Mieszkańcy to druga kategoria konkursu, w której porównana została wielkość gminy a proporcjonalnie największa liczba wejść. Na pierwszym miejscu w rankingu wychodząc daleko przed szereg uplasowała się Gmina Nowosolna z liczbą wejść przekraczającą liczbę mieszkańców gminy o ponad 70%! W gminach Kunice i Stara Kamienica odpowiednio na drugim i trzecim miejscu statystycznie blisko 90% mieszkańców korzystało z portalu mapowego.

W trakcie pandemii wzrosła ilość mieszkańców korzystających z nowoczesnych e-usług m.in. z opublikowanych na portalach mapowych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Mieszkańców, którzy kontaktują się z nami telefonicznie odnośnie zagospodarowania wskazanej działki, przekierowujemy na stronę urzędu, gdzie opublikowany jest link do portalu mapowego. Oferując narzędzia do weryfikacji miejscowych planów portal cieszy się rosnącą popularnością. Sam system informacji przestrzennej jest również ułatwieniem dla pracowników, szczególnie w warunkach pracy zdalnej. Dzięki temu, że wszystkie dokumenty są dostępne z poziomu oprogramowania, nie muszą sięgać do papierowych opracowań – wymienia korzyści z wykorzystania map cyfrowych Krzysztof Potakowski, przedstawiciel Gminy Nowosolna.

Nowością plebiscytu stała się kategoria Aktywny Geodeta, w której wyróżnione zostały gminy z największą liczbą pobrań w zakładce dla geodetów. Rosnąca popularność dokumentów cyfrowych pobieranych z portalu INSPIRE-Hub świadczy o gotowości profesjonalistów do korzystania z tej formy materiałów w celach zawodowych. W top 3 kategorii Aktywny Geodeta znalazły się: Urząd Miejski w Zawierciu, Urząd Miasta i Gminy w Aleksandrowie Łódzkim oraz Urząd Gminy w Nędzy.

Analiza tegorocznych wyników wykorzystania portali mapowych wskazuje na rosnącą ważność dostępu do danych przestrzennych w Internecie, zwłaszcza w warunkach pandemii. Przejrzysty komunikat dotyczący udostępniania danych tematycznych (w tym planistycznych), jest nie tylko spełnieniem wymogów ustawowych nałożonych na gminy, ale również idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnego społeczeństwa, które oczekuje ułatwień w poruszaniu się w cyfrowym środowisku.

GIAP to polski dostawca rozwiązań technologicznych dla sektora publicznego. Podstawową specjalizacją spółki jest tworzenie oprogramowania GIS, a głównym produktem jest Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. W jej skład wchodzą aplikacje dedykowane poszczególnym dziedzinom, portale mapowe, aplikacje mobile, e-usługi oraz przetwarzanie danych przestrzennych.

Źródło: GIAP.