Inwestycje komercyjne

Zarobić na nieruchomość inwestycyjną

Aby uzbierać pieniądze na własne M w Polsce, ale przy tym pracując za granicą, najlepiej wyjechać do Luksemburga, Belgii i Holandii. Gdyby udało się odłożyć każde zarobione w tych krajach euro, powrót do kraju i kupno lokalu byłoby możliwe już po kilku latach. W Polsce trwałoby to niestety trzy razy dłużej.
Aby oszacować, jak długo trzeba pracować w poszczególnych krajach, aby zarobić równowartość mieszkania w Polsce, zostało przyjęte, że dochód jest odkładany w całości. W praktyce czas oszczędzania jest dłuższy, bo przynajmniej część zarabianych pieniędzy pochłaniają koszty utrzymania. Warto wiedzieć, że w takich krajach jak Niemcy, Macedonia oraz Cypr płaca minimalna ustalana jest dla wybranych zawodów. Są także kraje, gdzie nie ma płacy minimalnej. Do grona tego należą: Dania, Włochy, Szwecja, Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Austria, Finlandia.
Analitycy podkreślają, że wysokie minimalne wynagrodzenia w takich krajach jak: Luksemburg, Belgia, Irlandia, Holandia, Francja czy Wielka Brytania, powodują, że suma dochodów osiąganych tam nawet na poziomie minimalnym, wystarczyłaby na dosyć szybki zakup dwupokojowego mieszkania w jednym z 10 największych polskich miast. Przeciętna cena transakcyjna dwóch pokoi wyniosła bowiem w br. 236,3 tys. zł. Dla porównania minimalne wynagrodzenie w Luksemburgu spokojnie przekracza 1,8 tys. euro miesięcznie. W ciągu roku daje to równowartość aż ponad 88 tys. zł. W tym wypadku wystarczy mniej niż trzy lata pracy i to za minimalną płacę, aby suma osiągniętych dochodów zrównała się z wartością polskiego „M”.
W pozostałych wymienionych krajach minimalna stawka za pracę wynosi – zgodnie z danymi Eurostatu – od 1,2 (Wielka Brytania) do niespełna 1,5 tys. euro (Belgia) miesięcznie. W efekcie w krajach tych suma osiąganych dochodów po od 39 (3,3 lata) do 47 miesiącach (3,9 lat) zrównałby się z wartością dwupokojowego mieszkania w dużym polskim mieście. Natomiast suma dochodów osiąganych w USA zrównałaby się z wartością modelowego lokum po niecałych 5 latach. Eurostat szacuje bowiem, że minimalne wynagrodzenie w USA stanowi równowartość prawie 1 tys. euro miesięcznie. W skali roku daje to równowartość 48,9 tys. zł.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora