Informacje dnia

Trendy w projektowaniu nowoczesnych przestrzeni biurowych

copernico-p_kICQCOM4s-unsplash
Trendy w projektowaniu nowoczesnych przestrzeni biurowych stale się zmieniają. Wpływ na zmianę trendów miała pandemia koronawirusa, która sprawiła, że sektor musiał się szybko przeorganizować. Popularne obecnie systemy pracy zdalnej i hybrydowej wpływają na kształtowanie się wyglądu biur.

Spis treści:
Lockdown zapoczątkował zmiany
Nowy wymiar pracy
Komfort i bezpieczeństwo
Zmienia się wygląd biur
Estetyka połączona ze sterylnością
Ciepła kolorystyka wraca do łask
Zmiany w salach konferencyjnych
Dalsze zmiany wciąż możliwe

Rynek biurowy stanął w ubiegłym roku przed nowym wyzwaniem. Była nim pandemia koronawirusa, która w początkowym okresie doprowadziła do zamrożenia tego sektora nieruchomości. Polacy momentalnie przeorganizowali swój system pracy, co nie pozostało obojętne dla kondycji biurowców. Ilość pracowników, którzy wykonywali swoje obowiązki stacjonarnie, spadła do absolutnego minimum. Lockdown umożliwił pracodawcom i pracownikom weryfikację najlepszego systemu pracy, jaki sprawdzi się w firmie. W efekcie część pracowników wyczekiwała z utęsknieniem powrotu do stacjonarnego biura, podczas gdy inni okazali się być bardziej produktywni wykonując swoje obowiązki z domowego zacisza.

Lockdown zapoczątkował zmiany
Krótko po wybuchu pandemii wirusa COVID-19 polski rząd wprowadził szereg obostrzeń mających na celu minimalizację rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najmocniej dało się odczuć wprowadzenie pełnego lockdownu, którego skutki odbiły się na krajowej gospodarce, rynku nieruchomości i systemie pracy Polaków. Zmiany w sektorze biurowym zapoczątkowały również zmianę w bieżących trendach aranżacyjnych.

Nowy wymiar pracy
Wraz z wprowadzeniem pełnego lockdownu Polacy zostali zamknięci w domach. Osoby, które do tej pory pracowały w biurach, od tego momentu wykonywały swoje obowiązki z domu w ramach pracy w systemie home office. Praca zdalna okazała się dla wielu osób bardziej korzystną formą wywiązywania się ze swoich pracowniczych obowiązków. W efekcie nie wszyscy pracownicy powrócili do biur po zniesieniu lockdownu. Obecnie wiele osób dalej wykonuje pracę zdalnie lub w systemie hybrydowym. W efekcie spadło zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe na wynajem. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się na redukcję zajmowanej dotychczas powierzchni biurowej. Z racji tego, że część osób pracuje całkowicie z zacisza swoich domów, a inne pracują w systemie hybrydowym, dzięki czemu z jednego biurka może korzystać kilku pracowników, pracodawcy mogli pokusić się o zmniejszenie ilości wynajmowanych metrów powierzchni biurowej.

alexander-pemberton-95212-unsplash

Komfort i bezpieczeństwo
Obecnie wielu przedsiębiorców stawia na bezpieczeństwo swoich pracowników, które przekłada się na większy komfort pracy. W biurowcach pojawiły się płyny do dezynfekcji rąk, w toaletach zrezygnowano z suszarek elektrycznych na rzecz jednorazowych ręczników papierowych. Na przestrzeniach wspólnych w dalszym ciągu w wielu miejscach obowiązuje nakaz zakładania maseczek jednorazowych. Wszystko to, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zmienia się wygląd biur
Po wybuchu pandemii koronawirusa dało się zauważyć zmiany w poszukiwanej przez przedsiębiorców powierzchni biurowej na wynajem. Przede wszystkim zmniejszyło się zapotrzebowanie na biura na wynajem, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Kolejną kwestią, jaka uległa zmianie, jest sam wygląd biur, a dokładniej rozkład pomieszczeń.
Powierzchnie typu open-space ustępują obecnie miejsca biurom, w których wydzielone są osobne gabinety do pracy. Takie rozwiązanie wydaje się obecnie wielu osobom bardziej bezpieczne. Podczas aranżacji powierzchni do pracy stawia się także na zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy poszczególnymi biurkami do pracy.

Estetyka połączona ze sterylnością
Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na to, jak duże biura są wynajmowane. Zmieniły się także trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych. Przede wszystkim z wielu biur zniknęły wykładziny dywanowe. Zastąpiły je posadzki, które można łatwo utrzymać w czystości i które – przede wszystkim – można umyć płynem dezynfekującym, który zlikwiduje nagromadzone bakterie. Utrzymanie w sterylnej czystości wykładziny dywanowej byłoby dużo bardziej kłopotliwe.
Kolejną zmianą, jaką wprowadza wielu przedsiębiorców w swoich biurach, jest zmiana krzeseł do pracy. Te materiałowe ustępują miejsca skórzanym i plastikowym, które łatwiej utrzymać w należytej czystości. Popularne stały się również szersze biurka, które zapewnią pracownikom odpowiednia przestrzeń do pracy. Poszczególne stanowiska pracy często rozdzielane są za pomocą zielonych roślin doniczkowych, które wprowadzają do wnętrza biura nieco ciepłego klimatu.

Ciepła kolorystyka wraca do łask
Jeszcze do niedawna modne były chłodne kolory (na przykład szary połączony z czernią, bielą, błękitem itp.). Dużą popularnością cieszyły się białe meble, często lakierowane, które dzięki swojej uniwersalności pasowały do każdego wnętrza. Nawet, jeśli właściciel biura postanowiłby zmienić kolorystykę panującą we wnętrzu, białe meble zawsze będą do niej pasowały.
Obecnie jednak ta uniwersalność ustępuje miejsca przytulności i domowemu klimatowi. Coraz częściej w biurach można spotkać meble wykonane z drewna w ciepłej, brązowej kolorystyce. Sprawiają one, że biura wydaje się bardziej przytulne i kojarzy się z ciepłem domowego ogniska.
Bieżącym trendem jest stawianie podczas aranżacji wnętrz na stosowanie naturalnych materiałów.

Zmiany w salach konferencyjnych
Obecnie przedsiębiorcy stronią od bezpośrednich spotkań w dużym gronie pracowniczym. Zdecydowanie częstszą formą firmowych spotkań są wideokonferencje online. Pracownicy porozumiewają się ze sobą za pomocą komunikatorów, dzięki czemu nie ma konieczności zbierania się wszystkich osób w jednej sali konferencyjnej.
W efekcie wielu przedsiębiorców podjęło decyzję o likwidacji sal konferencyjnych na rzecz przekształcenia ich w nowe pokoje biurowe do pracy. Ci, którzy mimo wszystko nie chcieli rezygnować z posiadania sal konferencyjnych, często decydowali się jednak na zmniejszenie ich powierzchni.
Takie rozwiązanie wydaje się w obecnych czasach rozsądnym posunięciem. Z racji dago, że w dalszym ciągu wielu pracowników pozostaje w systemie pracy zdalnej lub hybrydowej, organizacja spotkania biznesowego w sali konferencyjnej w stacjonarnym biurze mogłaby się okazać kłopotliwa. Spotkania online umożliwiają natomiast organizację ich w każdym miejscu i dogodnym czasie, bez konieczności dojazdu do biura stacjonarnego.

Dalsze zmiany wciąż możliwe
Rynek nieruchomości i bieżące trendy stale się zmieniają. Sektor biurowy przechodzi obecnie gwałtowną metamorfozę. Modyfikuje się nie tylko standardowe zapotrzebowanie na ilość powierzchni biurowej. Zmienia się też sposób aranżacji samych biur. Można się spodziewać, że w dalszym ciągu pracodawcy będą dostosowywać powierzchnie biurowe w taki sposób, aby maksymalnie ograniczać kontakt pomiędzy współpracownikami. W wielu firmach system pracy zdalnej i hybrydowej sprawdza się na tyle, że biuro staje się jedynie tymczasową powierzchnią, z której czasami pracownicy muszą skorzystać. Zmienia się liczba powierzchni do interakcji pomiędzy pracownikami, jak sale relaksu czy pomieszczeń socjalnych.
Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl