rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Biznesowa Łódź napędza popyt na lokalnym rynku biurowym

Biznesowa Łódź - Textorial Park - 07

Na arenie międzynarodowej Łódź cieszy się opinią świetnego partnera biznesowego. W związku z wysoką pozycją biznesową miasta rośnie popyt na biurowce. Deweloperzy stają na wysokości zadania i realizują nowoczesne inwestycje.

Biznesowa Łódź pnie się w górę i umacnia swoją pozycję w różnych branżach. Wśród firm, które w ostatnich latach masowo wynajmują łódzkie przestrzenie biurowe, najczęściej pojawiają się przedsiębiorstwa z sektora IT. Obecnie w Łodzi równie prężnie rozwijają się informatyka i telekomunikacja, logistyka, produkcja zaawansowanych materiałów budowlanych, a także przemysł meblowy oraz nowoczesny przemysł włókienniczy. W najbliższej przyszłości kluczowe znaczenie dla miasta będzie miał z pewnością rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Firmy z tej branży to główni najemcy powierzchni biurowych najwyższej klasy – a to właśnie biurowców klasy A przybyło w ostatnich latach w Łodzi najwięcej.

Niewyczerpany potencjał miasta

Łódź okazała się liderem w kategorii „Potencjał ekonomiczny 2019” wedle raportu ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych). W stolicy województwa łódzkiego znajdziemy aż 85 centrów nowoczesnych usług. Według prognoz specjalistów z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zatrudnienie w tym sektorze przekroczy 25 tys. osób. Największy odsetek zatrudnionych pracuje w branży IT oraz BPO. Pośród wielu firm, które wybrały Łódź na swoją siedzibę, znajdują się: Fujitsu, Infosys, Whirlpool czy UPS GBS. Niedawno dołączyły do nich m.in.: Panasonic Electric Works, Solar Polska czy Philips. Warto nadmienić, że już w 2009 roku Fujitsu zdecydowało się otworzyć swoją pierwszą siedzibę w Łodzi na terenie nowoczesnego Textorial Parku. Centrum Usług Informatycznych zajęło ponad 10 tys. mkw. Po „sąsiedzku” znajdziemy tam również m.in. szwedzki Kinnarps, dostarczający rozwiązań do aranżacji wnętrz do biur i instytucji publicznych, Mabion – opracowujący nowoczesne koncepcje biotechnologiczne, PCG, Peoplevox, a także dynamicznie rozwijający się Surchem, dostarczający surowce i dodatki dla branży chemicznej. Fakt, że tak istotni gracze na rynku biznesowym zdecydowali się na otwarcie swoich siedzib właśnie w Textorial Parku, był niewątpliwą zasługą pojawienia się w Łodzi nowoczesnej przestrzeni biurowej najwyższej klasy, co zapoczątkowało nowy etap rozwoju Księżego Młyna.

Rekiny biznesu szukają prestiżowych obiektów

Obecnie ogromne znacznie dla najemców stanowi charakter oferowanej powierzchni biurowej. Dzisiejsi pracodawcy zwracają dużą uwagę na prestiż biurowca i ciekawe elewacje zewnętrzne, dlatego niezwykle wysokim zainteresowaniem cieszy się oryginalnie zaaranżowana, zabytkowa przestrzeń pofabryczna, której godnym reprezentantem jest np. Textorial Park, pionierski w kategorii obiektów biurowych klasy A projekt, zrealizowany w obiektach rewitalizowanych. Kluczowe znaczenie mają również dostęp do naturalnej zieleni oraz udogodnienia, zastosowane w otaczającej obiekt infrastrukturze.

Kierunek, który obrała dzisiejsza moda w nieruchomościach biurowych, bezsprzecznie działa na korzyść Łodzi – tutejszy rynek biurowy cechuje właśnie duża ilość postindustrialnej powierzchni. Na koniec pierwszej połowy 2019 roku ok. 20% nowoczesnej powierzchni biurowej stanowiły zaadaptowane na potrzeby biznesowe kamienice i fabryki. Księży Młyn jest jedną z największych przestrzeni o potencjale rewitalizacyjnym w mieście, oddanie zaś do użytku Textorial Parku – pierwszego biurowca klasy A w Łodzi – wywarło ogromny wpływ na rozwój miasta i napędziło popyt na lokalnym rynku biurowym. Warto dodać, że już niedługo na terenie pofabrycznego Księżego Młyna powstanie drugi etap cieszącego się dobrą opinią wśród najemców zespołu biurowego, Textorial Park II.

Łódź odróżnia się od innych miast, bo nie inwestujemy tylko i wyłącznie w budowę nowych biurowców. Jako miasto kładziemy nacisk na projekty rewitalizacyjne o wyraźnie łódzkim rodowodzie. Obiekty poprzemysłowe cieszą się wśród inwestorów dużym zainteresowaniem – zapewnia Michał Śmiechowicz, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ.

Wysoka jakość wznoszonych biurowców, nieszablonowe rozwiązania architektoniczne oraz zastosowane wokół obiektów liczne udogodnienia dla pracowników sprawiają, że firmy częściej decydują się na wynajem oferowanej przestrzeni biurowej. Liczy się także bliskość siłowni i ścieżek rowerowych oraz nowoczesne technologie, które wpływają na bezpieczeństwo oraz szeroko pojęty komfort pracy pracowników. W przypadku Textorial Parku, poza wymienionymi aspektami, inwestor postawił dodatkowo na ekologiczne rozwiązania. Co więcej, sama inwestycja jest swego rodzaju przejawem szacunku do historii miasta i wyróżnia się wysoce społecznym charakterem. Życie „po godzinach” z powodzeniem uatrakcyjniają tutejsze lokale, a wśród nich m.in. restauracja „Nie Lada Restobar”, którą na początku 2019 roku otworzyła finalistka programu MasterChef, Klaudia Budny.

Rynek biurowy i biznesowy idą ramię w ramię

Przyszłość łódzkiego rynku biurowców maluje się w jasnych barwach, gdyż to właśnie dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A będzie głównym magnesem przyciągającym do miasta nowe firmy.

Istotnym czynnikiem rozwoju miasta okazuje się również potencjał ludzki. W wielkich firmach zapotrzebowanie na specjalistów z branży informatycznej, inżynieryjno-technicznej oraz sektora BPO/SSC nieustannie rośnie, a Łódź to jedno z największych miast akademickich w Polsce: łącznie na 22 uczelniach kształci się około 78 tys. studentów. Co ważne, łódzkie uczelnie kładą duży nacisk na współpracę z biznesem, dostępność wykwalifikowanej kadry niewątpliwie przyciąga do Łodzi kolejnych graczy z rynku biznesowego.

Naszej uwadze nie powinny umknąć także zmiany związane z samą infrastrukturą miasta. Od dłuższego już czasu na terenie Łodzi modernizowane są kolejne zabytkowe, pofabryczne obiekty. Na ich miejscu pojawiają się biurowe kompleksy najwyższej klasy, które dzięki zastosowanym udogodnieniom dla pracowników zwiększają komfort życia w mieście. Dzięki ekspansji nowoczesnych biurowców typu Textorial Park Łódź w biznesowym wyścigu idzie łeb w łeb z pozostałymi dużymi aglomeracjami.

materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora