Inwestycje publiczne

Suwnica Anny Walentynowicz w Stoczni Cesarskiej dostępna dla zwiedzających

Suwnica Anny Walentynowicz w Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development, właściciel 16 ha terenów postoczniowych w Gdańsku z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90-tych urodzin uhonorował legendarną suwnicową poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku 42A i umożliwił dostęp do suwnicy, na której pracowała. W przestrzeni budynku 42A znajdzie się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia.

Od 1950 roku Anna Walentynowicz pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka, a następnie jako suwnicowa. Była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną z współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 14 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do powstania NSZZ Solidarność. Anna Walentynowicz była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym internowana. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Historia tego miejsca jest jego nieodłącznym elementem– mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej. Największym dziedzictwem tego miejsca, obok budynków i elementów wyposażenia są przede wszystkim historie ludzi: dawnych pracowników stoczni, którzy dokonali rzeczy z pozoru niemożliwej. Anna Walentynowicz stanowi jedną z ikonicznych postaci, nieodłącznie związanych z ruchem Solidarności, stąd uhonorowanie jej i udostępnienie miejsca jej pracy było dla nas czymś oczywistym.

Wystawa stanowi część obchodów roku Anny Walentynowicz, uchwalonego przez Sejm RP. Jej inauguracja nastąpiła 19 sierpnia. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających codziennie już od 20 do 31 sierpnia w godzinach od 12:00 do 19:00. Na miejscu będą pracownicy Morskiej Fundacji Historycznej, którzy chętnie odpowiedzą na pytania zwiedzających.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora