Informacje dnia

Skanska wprowadza na rynek mieszkaniowy nowy standard

image description

Spółka mieszkaniowa Skanska ogłosiła, że od tej pory każda nowa inwestycja będzie spełniać wymogi Fundacji Integracja, jeżeli chodzi o znoszenie barier architektonicznych i tworzenie przyjaznych przestrzeni dla wszystkich użytkowników bez względu na ich wiek i stan zdrowia.

Certyfikat z końcem maja otrzymało także główne biuro sprzedaży mieszkań Skanska – Home Center. Wcześniej deweloper jako pierwszy na rynku uzyskał certyfikat „Obiekt bez barier” dla osiedla mieszkaniowego – oddanego do użytku pod koniec 2018 r. Holm House w Warszawie.

„Budując miasta, dzielnice czy domy nie można tworzyć podziałów. Osiedle Holm House jest przykładem budynku, który niweluje bariery i tworzy nową jakość, jeżeli chodzi o kompleksowe rozwiązania poprawiające komfort życia mieszkańców. Na etapie projektowania postaraliśmy się usunąć wszelkie możliwe bariery architektoniczne w częściach wspólnych i mieszkaniach, a budując go, korzystaliśmy wyłącznie z ekologicznych materiałów. Dzięki naszemu podejściu do dostępnego budowania wszyscy mieszkańcy tego domu mogą w pełni korzystać ze wszelkich wprowadzonych tu funkcji” – powiedział Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający w spółce mieszkaniowej Skanska.

Aby sprostać potrzebom różnych grup osób, deweloperzy muszą wyjść poza wymogi prawa. Dlatego Skanska, która już wcześniej na swoich osiedlach stosowała elementy dostępnej architektury, do współpracy przy projekcie Holm House zaprosiła Fundację Integracja. Kompleksowe podejście do dostępności oraz innych przydatnych funkcji budynku sprawia, że na osiedlu dobrze czuć będą się zarówno rodzice małych dzieci, single, osoby starsze, jak i te z niepełnosprawnościami.

„Ponad 40% mieszkań z możliwością do indywidualnego dostosowania dla osób ze specjalnymi potrzebami. Bezprogowe wyjście na balkon, co jest naprawdę jeszcze ewenementem. Bezprogowe wejście do budynku, antypoślizgowa nawierzchnia, włączniki na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach, bardzo dobre kontrasty dla osób, które mają problem z widzeniem, otwarta przestrzeń, trakt komunikacyjny bez przeszkód – to wyróżniki osiedla Holm House, wpisujące się w nasze pojmowanie dostępności” – wyjaśnia Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja.

Po raz kolejny spółka mieszkaniowa Skanska przeciera szlaki w zakresie certyfikacji. Wcześniej, deweloper jako pierwszy w Polsce w 2015 r. wprowadził do budownictwa mieszkaniowego certyfikację BREEAM, gwarantującą poszanowanie środowiska naturalnego i tworzenie przyjaznych przestrzeni do życia.