komentarze, opinie, gospodarka

Sektor magazynowy w dwa lata powiększył się o 40 proc.

Igor Roguski
W ciągu ostatnich dwóch lat całkowity zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej i logistycznej w Polsce wzrósł o 40%. Rynek nie zwalnia i przyciąga coraz większą uwagę inwestorów międzynarodowych.

Wielkość nowej podaży w 2018 r. była powtórzeniem dobrego wyniku z poprzedniego roku. Wyniosła ona 2,2 mln m kw. czyli o zaledwie 200 tys. m kw. poniżej rekordowego 2017 r. Dzięki obu tym wynikom całkowity zasób w ostatnich dwóch latach powiększył się o ponad 40% i osiągnął poziom niemal 15.7 mln m kw. na koniec grudnia 2018.
Ponownie około jedna trzecia nowej podaży przypadła na region Polski Centralnej, gdzie dostarczono m. in. kolejne etapy kompleksu Central European Logistics Hub, obiekt Zalando w Głuchowie, Panattoni Park Stryków II i P3 Piotrków.
Rynek w Polsce Centralnej w ciągu jednego roku powiększył się niemal o połowę. W okolicach Łodzi w 2018 roku oddano do użytku aż 780 tys. mkw., z czego aż 322 tys. przypadło na ostatni kwartał. Pod względem tempa rozwoju rynku rezultat ten plasuje region centralny na pozycji niekwestowanego lidera na polskiej mapie magazynów – mówi Igor Roguski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Mimo znacznego wzrostu istniejącej powierzchni, wskaźnik pustostanów w ciągu 2018 roku oscylował wokół historycznie niskich wyników. Świadczy to o wysokim popycie na powierzchnie magazynowe w Polsce, który zachęca deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Obecnie w budowie znajduje się ok. 1,9 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Jest to największy w historii wolumen odnotowany na koniec roku.
Polska jest dziś na czwartym miejscu w Europie, po Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii, pod względem popytu netto na powierzchnie magazynowe. Rynek charakteryzuje się dużym wolumenem umów przednajmu. Aż 68% z realizowanych obecnie projektów jest już wynajętych. Dodatkowo, w dalszym ciąg popularnością cieszą się projekty typu BTS, czyli obiekty projektowane i budowane dla potrzeb konkretnego najemcy – dodaje Patrycja Dzikowska, Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland.

Szczegółowe informacje znajdują się w raporcie: At a Glance, RYNEK POWIERZCHNI PRZEMYSŁOWYCH I MAGAZYNOWYCH W POLSCE Q4 2018.