Gospodarka

Rząd nałoży padatki od bitcoina?

bitcoin

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że  handel kryptowalutami w Polsce e zostanie zakazany lub uregulowany. O sprawie pisze portal dziennik.pl, który informuje – cytując biuro prasowa Ministerstwa Finansów – że w resorcie powstał specjalny zespół, który zajmie się bitcoinem.

-Powstał zespół analizujący rynek kryptowalut w Polsce. Jego spotkania odbywają się w trybie roboczym. Zaangażowani w pracę zespołu są eksperci z departamentów zajmujących się tematem obrotu instrumentami finansowymi i związanym z tym opodatkowaniem – poinformowała komórka prasowa ministerstwa.

Z informacji Dziennika wynika, że rząd nie chce zakazywać w Polsce transakcji kryptowalutami. Dąży do ucywilizowania tego rynku, poprzez większe bezpieczeństwo. Rozważany jest też pomysł nałożenia podatku na bitcoina w Polsce.

Na razie kryptowaluty są traktowane przez skarbówkę jak dobra niematerialne, a przychód z ich sprzedaży jest zaliczany do źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe, o którym mowa w art. 18 ustawy PIT. Podatek płacimy na zasadach ogólnych – według skali 18 lub 32 albo 19 proc. w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Kwestia odliczenia wydatków na zakup wirtualnych walut zależy od spełnienia kilku czynników, przede wszystkim trzeba je udokumentować.

źródło: dziennik.pl