rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek prywatnych akademików w Polsce powoli się rozwija – czy jest dla niego przyszłość?

DeathtoStock_Wired4
W Polsce rośnie popyt na prywatne domy studenckie. Na miejsce w państwowym akademiku może liczyć bowiem średnio co dziesiąty student. Inwestorzy, którzy dostrzegli lukę na rynku, już ruszyli z nowoczesnymi projektami dla studentów.

Według danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), na dzień 31 grudnia 2018 roku w Polsce było ponad 1,2 mln żaków. Ponad 73 proc. studentów uczęszczało przy tym do uczelni publicznych. Najwięcej osób studiowało w woj. mazowieckim (250 344 osób), na drugim miejscu uplasowało się woj. małopolskie (148 246 osób), zaś na trzecim woj. wielkopolskie (123 637 osób). Najmniej żaków przyciągnęło woj. lubuskie (12 596 osób).

Czas na nowoczesne domy studenckie

Prywatne akademiki przyciągają zarówno studentów krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcają nie tylko dobrą lokalizacją czy odpowiednią ceną, ale również standardem.
Wielu ekspertów rynku jest zdania, że sektor prywatnych akademików w naszym kraju będzie zwiększał swój udział w podaży domów dla studentów.
W Polsce funkcjonują już prywatne akademiki, a ich stale zwiększająca się liczba jest najlepszym dowodem na to, że zapotrzebowanie na tego typu inwestycje będzie rosło.

Student Depot Warszawa

Ten nowoczesny dom studencki zalicza się do klasy premium. Studenci mają do wyboru cztery wersje mini-apartamentów. W ofercie znajdują się: jednoosobowe pokoje o powierzchni 16 metrów kw. z łazienką oraz aneksem kuchennym (w wersji nature lub summer) w cenie 1695 zł/mc, pokoje typu double dla par o powierzchni 17 metrów kw. z łazienką oraz aneksem kuchennym w cenie 1830 zł/mc, a także pokoje typu twin o powierzchni 22 metrów kw. z łazienką oraz aneksem kuchennym w cenie 965/mc od osoby. Wszystkie pokoje urządzone są w nowoczesnym i wysokim standardzie.
Dom studencki Student Depot Warszawa znajduje się na zielonym Mokotowie. W niewielkiej odległości zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej oraz metro. Akademik jest bardzo dobrze skomunikowany ze ścisłym centrum stolicy a także – co najbardziej istotne – z największymi uczelniami położonymi na terenie miasta Warszawa.
Ponadto studenci, którzy zamieszkają w tym nowoczesnym akademiku, będą mieli na wyciągnięcie ręki zielone tereny, sklepy, kluby fitness itp.
Co istotne, studenci ponoszą jedynie koszty wynajmu podane powyżej. Wszelkie media wliczone są w cenę najmu. Do dyspozycji żaków akademik oddaje bezpłatne WiFi, pralnię, stację rowerów, nad ich bezpieczeństwem czuwa natomiast całodobowa ochrona. Dodatkowym udogodnieniem jest strefa work&chill, gdzie studenci mogą spędzać wspólnie czas lub pracować.

Unibase w Krakowie

W budynku o powierzchni niemal 4400 metrów kw. mieści się 157 pokoi, które łącznie mogą przyjąć jednorazowo 335 studentów. W akademiku mieści się 11 wspólnych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt AGD kuchni.
W przyziemiu akademika mieszczą się 3 pokoje, które służą żakom do spędzania wolnego czasu. Ponadto do dyspozycji studentów oddane są: 4 pokoje do nauki, pokój do jogi, mini siłownia, czytelnia, pralnia i punkt ksero. W całym budynku znajduje się bezpłatne WiFi. Całodobowy monitoring czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców. W cenę czynszu wliczone jest także sprzątanie pokoi oraz wymiana pościeli.
Przed budynkiem znajduje się parking samochodowy oraz miejsca postojowe dla rowerów. W niewielkiej odległości od akademika studenci znajdą bankomat oraz sklep spożywczy. Ponadto zielona okolica zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Do wyboru są różne pokoje: pokoje 1-osobowe o pow. między 16-18 metrów kw. z aneksem kuchennym i łazienką; pokoje 1-osobowe ze wspólną łazienką o pow. 15-16 metrów kw.; pokoje 2-osobowowe, w skład których wchodzą: pokój 2 os. i 3 os. ze wspólną łazienką i przedpokojem o powierzchni 32-39 metrów kw.; pokoje 3-osobowe o pow. 16-18 metrów kw., w skład których wchodzą: pokój 2 os. i pokój 3 os. ze wspólną łazienką i przedpokojem; a także pokoje dla osób z niepełnosprawnością o pow. 20 metrów kw. z aneksem kuchennym oraz łazienką.
Ceny pokoi zaczynają się od 740 zł/mc za miejsce w pokoju 3 osobowym (przy umowie na 10/12 mcy), najdroższe są pokoje ze wspólną łazienką, których czynsz wynosi 1540 zł/mc (przy umowie na 10/12 mcy).

brooke-cagle-609873-unsplash

Student Depot Polonez w Poznaniu

Prywatny akademik Student Depot Polonez oferuje pokoje jedno, dwu i trzyosobowe z łazienką. Dużą zaletą tego domu studenckiego jest jego lokalizacja w centrum miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie akademika mieści się Wydział Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Collegium Da Vinci a także Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS). Niewiele dalej mieści się Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Akademia Muzyczna. Tuż obok akademika położony jest Park Cytadela – największy park w Poznaniu.
Ponadto w najbliższej okolicy znajdują się sklepy i restauracje. Na terenie budynku studenci mają dostęp do bezpłatnego WiFi oraz strefy fitness/siłowni. Depot Polonez oferuje ponadto strefę work&chill, gdzie studenci mogą wspólnie spędzać czas. W budynku znajduje się także pralnia oraz sklepik spożywczy.
Co istotne, w cenę czynszu wliczone są media. Ponadto nad bezpieczeństwem żaków czuwa całodobowa ochrona. Przed budynkiem znajduje się parking samochodowy oraz rowerownia.
Studenci mają do wyboru cztery warianty pokoi: pokoje 1-osobowe z aneksem kuchennym o pow. 18 metrów kw. w cenie 1280 zł/mc; pokoje jednoosobowe z aneksem kuchennym o pow. 23 metrów kw. w cenie 1380 zł/mc; pokoje 1-osobowe z łazienką i aneksem kuchennym o pow. 20 metrów kw. w cenie 1480 zł/mc oraz duże studio o pow. 22 metrów kw. w cenie 1560 zł/mc.

Zmiany w ofercie noclegowej dla studentów

Do niedawna akademiki kojarzyły się raczej z niedrogim noclegiem w mało komfortowych warunkach. Najnowsze inwestycje udowadniają jednak, że wiele się w tej kwestii zmieniło, a dalszych zmian na lepsze będzie więcej. Nowoczesne i prestiżowe domy studenckie oferują nie tylko komfortowe i w pełni wyposażone pokoje, ale także szereg dodatkowych usług, takich jak sprzątanie, bezpłatne WiFi na terenie całego budynku czy ochrona. Ceny w takich akademikach, chociaż wcale nie najniższe, bronią się na rynku swoim bogatym wachlarzem dodatkowych atutów, dzięki czemu w dalszym ciągu pozostają konkurencyjne.

Udane inwestycje w kilku polskich miastach zachęcają deweloperów do wdrażania w życie kolejnych projektów inwestycyjnych.
Prestiżowe inwestycje akademickie powstają już w takich miastach jak Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Kraków czy Katowice.

W wielu publicznych akademikach odbywają się (lub są planowane) prace modernizacyjne, co przekłada się na ograniczenie wolnych miejsc dla żaków. W chwili obecnej państwowe domy akademickie nie są w stanie zapewnić miejsca choćby dla połowy wszystkich studentów. Potencjał ten wykorzystują prywatni inwestorzy, którzy otwierają komercyjne, bardziej prestiżowe akademiki. Wiele wskazuje na to, że przyrost tego typu prywatnych inwestycji się utrzyma, gdyż – jak widać obecnie – chętnych na wynajem prywatnych pokoi studenckich nie brakuje.
Rynek prywatnych akademików w Polsce rozwija się póki co powoli, jednak zdecydowanie jest tu miejsce na tego typu inwestycje komercyjne.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora