rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek nieruchomości inwestycyjnych w Polsce wciąż atrakcyjny dla inwestorów krajowych i zagranicznych

asia-chang-Yr-PvhKiorM-unsplash
Rynek nieruchomości inwestycyjnych w Polsce wciąż jest atrakcyjny dla inwestorów krajowych, jak również zagranicznych. Co więcej, Polska zaczyna być uważana za jeden z istotniejszych hubów logistycznych w Europie. Nie dziwi więc fakt, że właśnie nasz kraj przyciąga coraz liczniej inwestorów zza granicy.

Spis treści:
Sektor biurowy wciąż walczy ze skutkami lockdownu
Biurowce ewoluują w budynki typu mixed-use
Nieruchomości magazynowe na dobrej pozycji
Co będzie z rynkiem nieruchomości?

Polski rynek nieruchomości inwestycyjnych pozostaje pod lupą inwestorów zagranicznych. Pomimo trwającej pandemii i idącą za nią niepewną sytuacją gospodarczą w kraju, Polska odnotowuje duże zainteresowanie w sektorze komercyjnym. O popularności naszego kraju świadczą choćby duże transakcje, a także stały rozwój sektora. Na mapie całego kraju przybywa komercyjnych inwestycji, za którymi stoją zarówno krajowi jak i zagraniczni inwestorzy. Szczególnie duży rozwój zauważalny jest w sektorze magazynowym, nieco gorzej przedstawia się sytuacja w segmencie biurowym.

Sektor biurowy wciąż walczy ze skutkami lockdownu

O ile mówi się, że rynek nieruchomości dobrze zniósł skutki pandemii koronawirusa i tymczasowego lockdownu, to jednak w przypadku poszczególnych sektorów sytuacja przedstawia się nieco odmiennie.
Sektor biurowy początkowo dobrze radził sobie z wpływem pandemii koronawirusa na gospodarkę. Niemniej jednak zamknięcie pracowników w domach i pozostawione puste biura skłoniły wielu pracodawców do refleksji nad potrzebą posiadania stacjonarnych pomieszczeń do pracy. Wprowadzony w całym kraju lockdown zweryfikował, jaki odsetek pracowników może pracować w dalszym ciągu z domu, a jaka ich część musi wrócić do biur stacjonarnych. W efekcie niektórzy pracodawcy podjęli decyzję o zmniejszeniu wynajmowanej dotychczas powierzchni biurowej. Jeszcze inni, zwłaszcza mniejsi gracze rynkowi, zupełnie zrezygnowali z biur na wynajem, przenosząc się do własnych domostw i tam urządzając sobie miejsca pracy. Oczywiście takie rozwiązanie nie dla wszystkich byłoby korzystne, wielu rynkowych gigantów nie zdecydowało się na rezygnację z biur, a niejednokrotnie wynajmowało dodatkowe powierzchnie. Okazuje się bowiem, że okres pandemii wymusił na części właścicieli budynków biurowych oferowanie bardziej atrakcyjnych warunków najmu. Niektóre przedsiębiorstwa skusiły się na te warunki i podjęły decyzję o wynajęciu większej przestrzeni biurowej.

Biurowce ewoluują w budynki typu mixed-use

Niektórzy właściciele biurowców, o ile jest ku temu sposobność, modyfikuje dotychczasową, wyłącznie biurową funkcję swoich budynków. Wydzielając część powierzchni oraz dostosowując ją do nowych funkcji, zamieniają biurowce w nowoczesne obiekty wielofunkcyjne, które przyszłym najemcom oferują nie tylko elastyczne biura na wynajem ale również lokale handlowe czy usługowe. Coraz częściej budynki tupy mixed-use łączą w sobie jeszcze więcej funkcji, na przykład część obiektu wydzielana jest pod działalność dla hotelu czy pod nowoczesne centrum konferencyjne z salami na wynajem. Pojawiają się restauracje, punkty handlowe, prywatne placówki przedszkolne, żłobki itp. Część biurowców przekształcana jest nawet na hotele.

axel-ahoi-50659-unsplash

Przykładem ciekawej inwestycji typu mixed-use w Polsce może być inwestycja Global Office Park, która powstaje w Katowicach. Inwestycja Global Office Park powstaje przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Dąbrówki w Katowicach i stanowi pierwszy realizowany na tak dużą skalę projekt wielofunkcyjny na Śląsku. W ramach kompleksu powstają dwie wieże biurowe oraz jedna wieża mieszkaniowa. Osadzone są one na wspólnym podium, które liczy pięć kondygnacji. W podium tym będą się znajdowały lokale gastronomiczne, handlowe i usługowe na wynajem. Wieże biurowe będą liczyć po dwadzieścia pięć pięter i będą mierzyły sto metrów wysokości. Wieże te zaoferują nowoczesne, wysokiej klasy powierzchnie biurowe na wynajem. Część mieszkaniowa inwestycji dostarczy na lokalny rynek 760 mieszkań o różnorodnym metrażu i ilości pokoi. Naprzeciw wielofunkcyjnego kompleksu powstanie ponadto sześciokondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni ponad 4 tysięcy metrów kw. W ramach inwestycji Global Office Park powstanie także zielona strefa relaksu. Inwestycja będzie posiadać certyfikat BREEAM i rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów. Powierzchnia komercyjna GLA wyniesie w sumie około 59 160 metrów kw.

Nieruchomości magazynowe na dobrej pozycji

Zdecydowanie najlepiej na polskim rynku nieruchomości w okresie pandemii koronawirusa radzi sobie sektor nieruchomości magazynowych. Nagły rozwój w sektorze e-commerce sprawił, że wielu przedsiębiorców rozwinęło swoje oferty. W związku z większa liczbą towaru, potrzebują oni również większej powierzchni magazynowej.
Polacy coraz chętniej kupują towary drogą internetową. Co więcej, nie kupują wyłącznie na polskich stronach, ale również od zagranicznych sprzedawców.
Wzrost sprzedaży Internetowej przekłada się na większe zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny na wynajem. Inwestycji tego rodzaju stale więc przybywa. Inwestorzy, pomimo trwającej pandemii i niepewnej sytuacji gospodarczej, nie rezygnują z kolejnych projektów inwestycyjnych. Magazyny i centra logistyczne powstają na terenie całego kraju. Szczególnym zainteresowaniem ze strony najemców cieszą się inwestycje cechujące się dobrą lokalizacją, blisko autostrad, dróg krajowych czy granic państwa. Dużą popularnością cieszą się także projekty inwestycyjne typu build-to-suite, czyli magazyny budowane pod wymagania konkretnego najemcy. Magazyny na wynajem przyciągają przedsiębiorców z kraju, ale nie tylko. Również zagraniczne firmy coraz częściej poszukują powierzchni magazynowych do wynajęcia w Polsce. Powodem tego jest między innymi dobry dostęp do dużej ilości pracowników, których firma taka może zatrudnić do pracy w swoim magazynie. Same inwestycje magazynowe także przyciągają swoimi atutami – wysokim standardem, udogodnieniami i ekologicznymi rozwiązaniami.

Co będzie z rynkiem nieruchomości?
Wybuch pandemii koronawirusa w naszym kraju i czasowe wprowadzenie całkowitego lockdownu negatywnie odbiły się na gospodarce. Obostrzenia odczuł także rynek nieruchomości w każdym ze swoich sektorów. Jak jednak widać – choćby po liczbie zawieranych transakcji czy inwestycjach pozostających w budowie lub oddawanych właśnie do użytku – rynek komercyjny ma się całkiem dobrze. Zwłaszcza sektor magazynów na wynajem wydaje się wychodzić z kryzysu obronną ręką. Dobrą kondycję polskiego sektora magazynowego dostrzegają przedsiębiorcy, którzy właśnie w naszym kraju coraz chętniej rozwijają swoje biznesy.
O ile rynek nieruchomości wychodzi powoli z kryzysu, o tyle należy mieć na uwadze, że pandemia koronawirusa na stałe wpisała się w nowe standardy oferowanych na wynajem nieruchomości. Deweloperzy znacznie większą wagę przywiązują do tego, aby obiekty komercyjne umożliwiały modyfikacje pomieszczeń pod aktualne potrzeby. Większa wagę przykłada się także do sterylności. Nowe wymagania zdają się jednak nie zrażać deweloperów, którzy płynnie dostosowują swoje obiekty komercyjne do nowych rynkowych standardów.

 

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora