rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek nieruchomości inwestycyjnych: nowoczesne centra logistyczne coraz bardziej ekologiczne

joshua-sortino-215039-unsplash
Rynek nieruchomości inwestycyjnych rośnie
w siłę. Pomimo covidowej zapaści na rynku nieruchomości, sektor magazynowy wyszedł z pandemii obronną ręką. Na terenie całego kraju powstają liczne, nowoczesne centra logistyczne. Co więcej, są to obiekty coraz bardziej ekologiczne.

Spis treści:
Certyfikaty środowiskowe dużą wartością dodaną
certyfikat LEED
certyfikat BREEAM
Inwestowanie w ekologicznie nieruchomości komercyjne nabiera rozmachu
Ekologiczne inwestycje komercyjne
Przykładowe inwestycje komercyjne z certyfikatem
Więcej eko

Deweloperzy i inwestorzy stawiają na coraz bardziej ekologiczne inwestycje komercyjne. Również najemcy przywiązują coraz większą wagę do tego, czy centrum logistyczne jest przyjazne środowisku.

Certyfikaty środowiskowe dużą wartością dodaną
W Polsce największą popularnością cieszą się dwa rodzaje certyfikatów środowiskowych. Są to certyfikaty LEED oraz BREEAM.

certyfikat LEED
System certyfikacji LEED został utworzony w 1998 roku przez USGBC – U.S. Green Building Council. Jest to organizacja działająca na zasadach non-profit, która zajmuje się utrzymywaniem odpowiednich standardów zielonego budownictwa.

LEED jest skróconą nazwą od Leadership in Energy and Enviromental Design. Certyfikat LEED powstał w Stanach Zjednoczonych. W chwili obecnej jest on jednym z najbardziej powszechnych nie tylko w Polsce, ale i na świecie, systemów oceny wielokryterialnej budynków.
W zależności od rodzaju obiektu, który ma zostać poddany certyfikacji, można wyróżnić różne rodzaje certyfikacji, w zależności od rodzaju certyfikowanego obiektu:

– LEED for New Construction,

– LEED for Homes,

– LEED for School,

– LEED for Core & Shell,

– LEED for Retail,

– LEED for Commercial Interiors,

– LEED for Existing Buildings,

– LEED for Neighborhood Development.

certyfikat BREEAM
Metoda certyfikacji systemem BREEAM zajmuje w Polsce pierwsze miejsce, jeśli chodzi o popularność w przypadku komercyjnych obiektów. Certyfikat ten wyznacza światowe standardy w ekologicznym budownictwie. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne certyfikowane w systemie BREEAM podnosi również prestiż samych projektów.
Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) jest w chwili obecnej jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. System certyfikacji został stworzony w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment).

W systemie certyfikacji BREEAM wyróżnia się poniższe schematy:

– New Construction (International – dla krajów znajdujących się poza Wielką Brytanią) przeznaczony dla budynków nowopowstających,

– In-Use przeznaczony dla budynków istniejących i użytkowanych przez okres minimum dwóch lat,

– Refurbishment & Fit-Out przeznaczony dla renowacji i wykończenia,

– Communities przeznaczony dla projektów urbanistycznych,
– Infrastructure przeznaczony dla projektów infrastrukturalnych.

BREEAM podzielony jest na dziesięć kategorii, którymi są:

– Zarządzanie,

– Zdrowie i dobre samopoczucie,

– Energia,

– Transport,

– Woda,

– Materiały,

– Odpady,

– Wykorzystanie terenu i ekologia,

– Zanieczyszczenia,

– Innowacje.

Jak przedstawia się przyznawanie ocen w systemie certyfikacji BREEAM? Za punktację powyżej 30% otrzymuje się certyfikat na poziomie Pass, za wynik powyżej 45% otrzymuje się certyfikat na poziomie Good, za wynik powyżej 55% otrzymuje się certyfikat na poziomie Very Good, za wynik powyżej 70% otrzymuje się certyfikat na poziomie Excellent, natomiast za wynik powyżej 85% otrzymuje się certyfikat na poziomie Outstanding.

Inwestowanie w ekologicznie nieruchomości komercyjne nabiera rozmachu
Na terenie całego kraju co roku przybywa projektów inwestycyjnych, które poddawane są certyfikacji LEED oraz BREEAM. Deweloperom i inwestorom coraz bardziej zależy na tym, aby ich obiekty komercyjne były przyjazne środowisku. Nie trzeba chyba dodawać, że nieruchomości inwestycyjne mogące pochwalić się przyznanym certyfikatem LEED lub BREEAM skupiają na sobie zainteresowanie przedsiębiorców, którzy poszukują powierzchni komercyjnych do wynajęcia.

Ekologiczne inwestycje komercyjne
Deweloperzy i prywatni inwestorzy coraz większą wagę przykładają do tego, aby budowane przez nich projekty inwestycyjne odznaczały się ekologicznością. Osiągają ją poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań ograniczających zużycie energii. Niemal standardem jest obecnie stosowanie energooszczędnego oświetlenia LED. Coraz bardziej popularne staje się również wykorzystywanie wody deszczowej, co pozwala na minimalizację zużycia jej zasobów.

Na terenach inwestycji powstają też parkingu dla rowerów, co ma zachęcić pracowników do korzystania z bardziej przyjaznych środowisku źródeł transportu. Ponadto deweloperzy chętnie aranżują tereny zielone znajdujące się na terenie inwestycji.


Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje komercyjne, które mogą pochwalić się certyfikatem poświadczającym ich przyjazność w stosunku do środowiska.


Nieruchomość komercyjna SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn jest doskonałym przykładem inwestycji przyjaznej środowisku. W ramach projektu SERGO oferuje 37 ha terenu inwestycyjnego.

Docelowo w ramach inwestycji może powstać ponad 150 000 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej i przeznaczonej na lekką produkcję. Inwestor oferuje moduły na wynajem od 2 500 metrów kwadratowych powierzchni.

Infrastruktura parku logistycznego obejmująca szerokie drogi wewnętrzne, rozległe place manewrowe a także parkingi dla pracowników oraz klientów. Wszystkie nowo powstające obiekty przechodzą ekologiczną certyfikację BREEAM. Inwestycja otrzymała certyfikat BREEAM na poziomie VERY GOOD. Ten przyjazny środowisku park logistyczny wyróżnia doskonała lokalizacja na południu Warszawy, 5 km od granic administracyjnych miasta.

Na jakie udogodnienia mogą liczyć najemcy? Są to m.in.: wysokość netto 10 m, siatka słupów 12 m x 22,5 m, wytrzymałość posadzki 5 t/m2, instalacja tryskaczowa w systemie ESFR, oświetlenie 200 lux, świetliki i klapy dymowe, bramy wjazdowe oraz doki przeładunkowe z elektrycznie sterowanymi rampami, pełna obsługa inwestycji oraz 2całodobowa ochrona.

Inną inwestycją godną uwagi jest projekt, który należy do firmy Lidl. Rynkowy gigant otworzył duże, nowoczesne centrum logistyczne w Kałuszynie. Inwestycja komercyjna może poszczycić się powierzchnią niemal 58 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Generalnym wykonawcą projektu dla Lidla była firma Budimex. Budowa inwestycji została zakończona pod koniec 2018 roku.

Jak można było przeczytać w komunikacie:Budynek nowego Centrum Dystrybucyjnego Lidl to hala o bryle prostokąta, która łączy się z budynkiem przyjęcia i wysyłki towaru oraz budynkiem warsztatu. Obiekt na powierzchni ok. 28 tys. m kw. ma dwie kondygnacje oraz część jednokondygnacyjną (ok. 30 tys. m kw.) przeznaczoną do wysokiego składowania. Razem powierzchnia użytkowa obiektu to ok. 58 tys. m kw. Na piętrze w części północno-wschodniej zlokalizowano przestrzeń administracyjno-socjalną”.

Więcej eko
W Polsce ilość inwestycji przyjaznych środowisku stale rośnie. Deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że najemcy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy inwestycja posiada certyfikat BREEAM lub LEED. Ekologiczne rozwiązania technologiczne nie tylko są przyjazne środowisku, ale również niejednokrotnie obniżają koszty eksploatacji obiektu, co z perspektywy najemców stanowi bardzo istotną wartość dodaną.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora