rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Rynek nieruchomości inwestycyjnych nie staje w miejscu. Kawalerki wciąż będą się sprzedawać?

dan-gold-220226-unsplash
Rynek nieruchomości inwestycyjnych nie staje w miejscu. Czy oznacza to, że kawalerki wciąż będą się sprzedawać? Póki co nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec gwałtownej zmianie. Mieszkania jednopokojowe wyraźnie nie wychodzą z mody. Dotyczy to zarówno prywatnych nabywców, jak i inwestorów, którzy dostrzegają w nich duży potencjał zarobkowy.

Spis treści:
Kawalerka dobra jako mieszkanie na życiowy start
Inwestorzy dostrzegają duży potencjał małych mieszkań
Niewielkie M., które można nabyć za gotówkę
Banki mniej chętne do udzielania pożyczek
Kawalerka jako kwatera biznesowa
Kawalerka jako mieszkanie pod wynajem
Kup tanio, sprzedaj drogo

Kawalerka dobra jako mieszkanie na życiowy start

Kawalerka może kojarzyć się z mało komfortowym mieszkaniem, w którym nie da się wydzielić odpowiednio strefy dziennej i nocnej. Tymczasem jednopokojowe mieszkania mogą stanowić bardzo komfortową przestrzeń do życia. Wystarczy odpowiednio podzielić metry kwadratowe, aby uzyskać przestrzeń do spędzania w mieszkaniu czasu za dnia, oraz wypoczynku w nocy. Kawalerki stanowią doskonałe rozwiązanie do osób, które dopiero rozpoczynają samodzielne życie. Ich zakup wiąże się ze stosunkowo niskim wydatkiem, w związku z czym na zakup kawalerki łatwiej można uzyskać kredyt bankowy. Jest to istotna kwestia zwłaszcza teraz, kiedy dostęp do kredytów hipotecznych został ograniczony przez banki poprzez zaostrzone warunki kredytowe.

Inwestorzy dostrzegają duży potencjał małych mieszkań

W niewielkich lokalach mieszkalnych drzemie naprawdę duży potencjał. Dobrze zdają sobie z tego sprawę inwestorzy, którzy poszukują atrakcyjnej lokaty kapitału. Kawalerki mogą stanowić doskonałe źródło przychodu – czy to jednorazowego zastrzyku gotówki, czy też niższych, comiesięcznych wpływów finansowych. Mieszkania te są ponadto niedrogie, co sprawia, że na ich zakup może pozwolić sobie większa liczba inwestorów. Nabycie większych lokali mieszkalnych wiąże się zazwyczaj z większym wydatkiem, chociaż należy pamiętać o tym, że nie jest to regułą. Czasami kawalerki, które cechują się doskonałą lokalizacją (na przykład w ścisłym centrum miasta, blisko Rynku, w sąsiedztwie uczelni wyższych itp.) potrafią być droższe, niż mieszkania dwupokojowe. Inwestorzy powinni więc każdorazowo zweryfikować, czy w przypadku danej lokalizacji i standardu wykończenia, inwestycja w kawalerkę rzeczywiście będzie opłacalna.

Niewielkie M., które można nabyć za gotówkę

Brak konieczności posiłkowania się kredytem hipotecznym przy zakupie nieruchomości to bardzo duża zaleta. Można ją przypisać właśnie kawalerkom, które cechują się stosunkowo niewielką ceną rynkową. Stoi za tym oczywiście skromna ilość metrów kwadratowych, co przekłada się na niższą cenę końcową takiego mieszkania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to oczywiście regułą. Cena końcowa za mieszkanie na sprzedaż jest uzależniona od jego lokalizacji, standardu wykończenia, wieku budynku, wartości dodanych itp. Niemniej nabywając mieszkanie w ramach jednej inwestycji możemy założyć, że nabycie kawalerki będzie wiązało się z mniejszym wydatkiem, niż zakup większego lokalu mieszkalnego o dwóch pokojach.

Banki mniej chętne do udzielania pożyczek

Za popularnością kawalerek stoi jeszcze jedna ich zaleta. Jeśli inwestor planuje zakupić takie mieszkanie przy wsparciu kredytu bankowego, to z pewnością łatwiej będzie mu otrzymać od banku decyzję pozytywną o udzieleniu pożyczki, jeśli jej kwota będzie niższa. Inwestor, który będzie chciał nabyć większy lokal mieszkalny, zapewne musiałby się liczyć z koniecznością zaciągnięcia w banku kredytu hipotecznego opiewającego na wyższą kwotę. Zaostrzona obecnie polityka bankowa nie jest więc kredytobiorcom przychylna. Mogłoby się więc okazać, że inwestor otrzyma od banku decyzję odmowną, a co za tym idzie , kredyt hipoteczny na zakup mieszkania nie zostanie mu udzielony.
Jeśli chodzi o banki, to oczywiście nie należy się dziwić ich bieżącej polityce kredytowej. Wysoka inflacja i niestabilna gospodarka sprawiają, że wielu Polaków trafi stabilny do tej pory grunt pod nogami. Osoby, których pensje nie poszły w górę muszą mierzyć się z wyższymi kwotami na paragonach w sklepach oraz comiesięcznych rachunkach. W efekcie maleje ich zdolność kredytowa. Banki, aby uchronić się przez udzieleniem pożyczki osobie, która może okazać się niewypłacalna, zaostrzyły procedury udzielania kredytów hipotecznych. W efekcie mniej osób może pozwolić sobie na uzyskanie od banków wymaganego wsparcia finansowego, aby móc zrealizować swoje marzenie o zakupie nieruchomości w segmencie mieszkaniowym.

Kawalerka jako kwatera biznesowa

Prywatna kawalerka stanowi doskonałą alternatywę dla hotelu. Jeśli przedsiębiorca posiada oddział w innym mieście, lub jego pracownicy odbywają częste podróże służbowe w konkretny region kraju, to inwestycja w prywatne mieszkanie może okazać się opłacalna. Jak wiadomo, hotele często wysoko liczą sobie za wynajem pokoi. Cena jest tym wyższa, im wyższy standard oferuje hotel. Na cenę wpływa także lokalizacja obiektu. Jeśli przedsiębiorca chce zapewnić sobie lub pracownikom komfortowy nocleg z dostępem do aneksu kuchennego, oraz zagwarantować nocującemu większe poczucie prywatności i swobody, to inwestycja w kawalerkę może być doskonałym rozwiązaniem.
Mieszkanie pracownicze nie ogranicza czasowo osoby nocującej. Nie ma godzin zameldowania i wymeldowania. Dodatkowo osoba nocująca w takim mieszkaniu może poczuć się bardziej swobodnie. O ile zakup kawalerki jest jednorazowym, większym wydatkiem, to jednak jest to inwestycja, która może się zwrócić. Przede wszystkim mieszkanie takie staje się własnością przedsiębiorcy, co oznacza, że zawsze może je sprzedać i odzyskać, a nawet zwiększyć swój przychód z tego tytułu. Kolejną zaletą jest możliwość skorzystania z kuchni, co ogranicza wydatki pracownicze na jedzenie w restauracjach. Koszt utrzymania takiego mieszkania w skali miesiąca też potrafi być niższy, niż wydatki na hotele dla pracowników.

Kawalerka jako mieszkanie pod wynajem

Mieszkanie jednopokojowe może stanowić doskonałe źródło comiesięcznych przychodów. Inwestor, który zakupi lokal mieszkalny, może go dostosować do potrzeb wynajmu. Posiadając najemców dla swojego mieszkania, może on czerpać stałe, comiesięczne zyski z tytułu wynajmu.
Rozwiązanie takie jest o tyle korzystne, że nawet jeśli inwestor będzie chciał w przyszłości zrezygnować z wynajmowania swojego lokum mieszkalnego, to w dalszym ciągu będzie jego właścicielem. Będzie mógł albo zostawić wówczas kawalerkę na własne potrzeby mieszkaniowe (lub dla członka rodziny, na przykład swojego dziecka), albo sprzeda nieruchomość mieszkalną. Co więcej, decydując się na sprzedaż lokalu mieszkalnego, może uzyskać wyższą cenę transakcyjną, niż sam musiał zapłacić. Wynika to z faktu, że obecnie ceny mieszkań utrzymują się na wysokim poziomie.

Kup tanio, sprzedaj drogo

Popularną formą zarobku na kawalerkach jest ich nabywanie po niskiej cenie rynkowej, remontowanie, wyposażanie i sprzedawanie po dużo wyższej cenie. Jeśli inwestorowi uda się kupić za przysłowiowe grosze kawalerkę do remontu, to jego zysk po sprzedaży takiego odnowionego mieszkania może być naprawdę wysoki. Taki model biznesowy zakłada szybkie nabycie, remont i odsprzedaż, dla uzyskanie większej kwoty w portfelu, co wydaje się rozsądnym rozwiązaniem biznesowym.

Redakcja
Komercja24.pl