komentarze, opinie, gospodarka

Rynek magazynów w Polsce po I pół. 2016

Colliers_Tomasz_Kasperowicz_W I poł. 2016 r. podaż magazynów w Polsce  wyniosła blisko 660 tys. mkw., co oznacza 35 proc. wzrost względem roku ubiegłego. Wolumen transakcji  przekroczył 1,4 mln mkw. wynajętej powierzchni magazynowej i był wyższy o 8 proc. od poziomu popytu odnotowanego w I poł. 2015 r.  Współczynnik pustostanów dla rynku powierzchni magazynowych klasy A ukształtował się na poziomie 5,3 proc. – wynika z raportu Colliers International „Market Insights | Rynek magazynowy I połowa 2016 r.”

Najwyższy poziom podaży dotyczył Warszawy, Strefa II (144 tys. mkw.). Wysoką aktywnością deweloperów cieszył się również rynek poznański (122 tys. mkw.) oraz region polski centralnej (115 tys. mkw.). Pozostałe rynki regionalne odnotowały znacznie mniejsze przyrosty nowej powierzchni magazynowej (do 86 tys. mkw. na rynku śląskim).

Do największych obiektów magazynowych ukończonych w ciągu minionych dwóch kwartałów należą m.in.: cztery projekty dostarczone przez Panattoni, w tym w Strykowie (60 tys. mkw.), Poznaniu (31,4 tys. mkw.), Pruszkowie (30,7 tys. mkw.) i Łodzi (30,1 tys. mkw.), jak również magazyn wybudowany w ramach Centrum Logistyczno-Inwestycyjnego w Poznaniu (31,4 tys. mkw.) oraz obiekt typu BTS (29,5 tys. mkw.) w parku logistycznym Hillwood Wrocław 3.

– W całej Polsce na koniec I kw. 2016 r. w budowie pozostawało 856 tys. mkw. powierzchni magazynowej, z czego ok. 60 proc. zostało już wynajęte. Największy udział w tworzeniu popytu w pierwszym półroczu mieli najemcy z sektora logistyczneg – komentuje Tomasz Kasperowicz, partner i dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.