rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek e-commerce dalej będzie napędzać sektor magazynowy

ej-yao-194786-unsplash
Rynek e-commerce w dalszym ciągu będzie napędzać sektor magazynowy. Dobra passa dla sklepów internetowych trwa, co przekłada się na dalsze, duże zapotrzebowanie na magazyny na wynajem. Rośnie też popularność centrów logistycznych, które zapewniają dostęp nie tylko do hal i magazynów, ale również elastycznych powierzchni biurowych i socjalnych.

Spis treści:
Rynek magazynowy ma się dobrze
Magazyn pilnie poszukiwany. Jakie są oczekiwania przedsiębiorców?
Build-to-suite coraz bardziej popularne
E-commerce dalej będzie napędzać rynek nieruchomości komercyjnych
Rynek magazynowy i e-commerce

Motorem napędowym dla rynku nieruchomości komercyjnych jest w tym roku sektor e-commerce

Dynamiczny rozwój w sektorze e-commerce niewątpliwie przysłużył się rynkowi magazynowemu. Przedsiębiorcy, którzy swoje działalności prowadzili przez Internet, zyskali na popularności. Wszystko za sprawą koronawirusa i twardego lockdownu, jaki został wprowadzony w kraju w ubiegłym roku. Zamknięci w domach Polacy nie mieli możliwości zaopatrywania się w potrzebne rzeczy. Otwarte były jedynie sklepy spożywcze, apteki itp. Mieszkańcy kraju stracili możliwość swobodnego kupowania odzieży, butów, urządzeń gospodarstwa domowego, mebli, dodatków, biżuterii. Również gastronomia ucierpiała, gdyż lokale zostały zamknięte. Sprzedaż wszystkich tych dóbr ruszyła z pełną parą przez Internet. Nawet osoby, które wcześniej pozostawały sceptyczne do dokonywania zakupów on-line, szybko zmieniły zdanie. Po części przyczynili się do tego sami przedsiębiorcy, którzy dostrzegli możliwość rozwoju i dołożyli jeszcze większych starań w rozwój swoich przedsiębiorstw. Wiele firm postawiło na udoskonalenie swoich sklepów internetowych. Wszystko po to, aby zakupy przez Internet były dla Polaków jeszcze bardziej przyjemne i intuicyjne. Dodatkową zachętę stanowiła darmowa dostawa zamówionych towarów pod drzwi domu, co dla wielu kupujących było nie tylko wygodne, ale również bardzo bezpieczne. Wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce, aby przekonać do siebie klientów, wprowadziło również opcję darmowych zwrotów, co przekonało do internetowych zakupów jeszcze większą liczbę Polaków.
Wszystkie działania, jakie podjęli przedsiębiorcy działający w e-commerce, przełożyły się na dynamiczny rozwój tego sektora. To z kolei odbiło się w coraz większym zapotrzebowaniu na nowoczesne powierzchnie magazynowe na wynajem. Przedsiębiorcy coraz chętniej wynajmują również przestrzenie w dużych centrach logistycznych. Na popularności zyskują także magazyny miejskie, które dla wielu przedsiębiorców są bardzo wygodną alternatywą.

Rynek magazynowy ma się dobrze

Wybór magazyny jest w dużej mierze zależny od profilu działalności przedsiębiorstwa. Jedne firmy poszukują dużych magazynów położonych blisko dróg krajowych i autostrad. Jeszcze innym zależy na stosunkowo mniejszej powierzchni magazynowej do wynajęcia,, jednak kluczowa jest dla nich lokalizacja możliwie najbliżej centrum miasta. Cały rynek magazynowy ożył i obecnie deweloperzy starają się oddawać do użytku inwestycje komercyjne, które będą dopasowane do jak największej liczby potencjalnych najemców. Na rynek trafiają więc duże centra logistyczne, oferujące elastyczne powierzchnie na wynajem, magazyny miejskie a także inwestycje build-to-suite (BTS) oraz build-to-own (BTO), które są szyte na miarę klienta.
Przedsiębiorcy poszukują nie tylko przestrzeni do magazynowania towaru, ale i jego produkcji. Z tego względu rośnie zainteresowanie halami produkcyjnymi na terenie kraju.

engin-akyurt-fboaVuIdgzU-unsplash

Magazyn pilnie poszukiwany. Jakie są oczekiwania przedsiębiorców?

Stale zwiększa się liczba obiektów magazynowych, które oferują powierzchnie do wynajęcia. Deweloperzy na bieżąco weryfikują aktualne potrzeby przyszłych najemców i na ich podstawie projektują przyszłe obiekty komercyjne, których budowę planują w najbliższym czasie.
Dla najemców istotnych jest kilka bardzo ważnych czynników, na podstawie których dokonują wyboru idealnego miejsca do prowadzenia swojego biznesu.
Pierwszą rzeczą, jaką przedsiębiorcy biorą pod uwagę, jest lokalizacja obiektu. Jest to przy tym kwestia bardzo subiektywna, ponieważ w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, dla jednych przedsiębiorców istotna będzie bliskość centrum miasta, natomiast innym znacznie bardziej będzie zależało na bardziej skrajnej lokalizacji, blisko dróg krajowych i autostrad, która równocześnie zapewni sprawne i szybkie wydostanie się z miasta.
Standard techniczny budynku to kolejna kwestia, która jest dla przedsiębiorców bardzo istotna. Dodatkowe udogodnienia, takie jak nowoczesne rozwiązania techniczne i energooszczędne, to dodatkowy plus dla inwestycji. Coraz częściej obiekty komercyjne zabiegają o uzyskanie certyfikatów, które stanowią potwierdzenie jakości, energooszczędności i w efekcie tego również prestiżu inwestycji.
Bezpieczeństwo to kolejna ważna kwestia. Obecnie, kiedy koronawirus w dalszym ciągu stanowi zagrożenie dla wielu osób, przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dozowniki z płynem dezynfekującym, częste sprzątanie obiektu, zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy stanowiskami pracy – to obecnie bardzo istotna kwestia.

Build-to-suite coraz bardziej popularne

Stale wzrasta zainteresowanie wśród przedsiębiorców obiektami, które będą mogli dostosować pod swoje indywidualne oczekiwania. Deweloper pozostaje w takim przypadku właścicielem obiektu, jednak wykańcza go we współpracy z przyszłym najemcą. To rozwiązanie bardzo wygodne i korzystne dla obu stron. Najemcy zyskują obiekt maksymalnie dopasowany do ich potrzeb, natomiast deweloper ma gwarantowanego najemcę na długoterminową umowę.

E-commerce dalej będzie napędzać rynek nieruchomości komercyjnych

Można się spodziewać, że w najbliższym czasie sytuacja w kraju nie zmieni się znacząco. Sektor e-commerce w dalszym ciągu będzie się rozwijał, przez co zwiększać będą się potrzeby magazynowe przedsiębiorców. Twardy lockdown, który miał miejsce w ubiegłym roku, odcisnął piętno nie tylko na dotychczasowym systemie pracy, ale również na zwyczajach zakupowych Polaków. W efekcie tego Polacy nauczyli się oraz przyzwyczaili do dokonywania zakupów przez Internet. Obecnie, kiedy centra handlowe zostały otwarte i polscy konsumenci mogą wrócić do stacjonarnych zakupów, nie wszyscy decydują się na tę ewentualność. Zakupy przez Internet okazały się dla wielu osób posiadać tak wiele zalet, że obecnie wolą tym kanałem dokonywać zakupów. Osoby, które w dalszym ciągu obawiają się zarażenia koronawirsem, uważają zakupy przez Internet za dużo bardziej bezpieczne i nie rezygnują z nich nawet pomimo dostępu do stacjonarnych sklepów.
Sektor e-commerce w dalszym ciągu będzie się więc rozwijać. Nie wiadomo, czy kolejne obostrzenia nie zostaną wprowadzone po okresie wakacyjnym lub też przed okresem świątecznym, kiedy to Polacy ruszają na duże zakupy. Może się więc okazać, że rozwój e-commerce jeszcze bardziej zwiększy tempo.

Rynek magazynowy i e-commerce

Deweloperzy kierują swoją uwagę w kierunku przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Coraz częściej podejmują się inwestycji, które będą odpowiednie dla firm prowadzących internetową sprzedaż. Liczą się nowoczesne hale produkcyjne i magazyny dające możliwość wysokiego składowania. Deweloperzy starają się też zapewnić przyszłym najemcom przestronne place manewrowe oraz dużą liczbę miejsc parkingowych. Obecnie dobra passa sektora magazynowego trwa, a napędza ją właśnie e-commerce.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora