rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek biurowy w Warszawie – stolica radzi sobie ze skutkami pandemii

andres-garcia-196740-unsplash
Rynek biurowy w Warszawie trzyma silną pozycję. Stolica kraju walczy ze skutkami pandemii koronawirusa, której skutki rzuciły się cieniem na cały sektor nieruchomości w Polsce.

Spis treści:
Pandemia koronawirusa kontra rynek biurowy w Polsce
Biura na wynajem coraz mniej popularne?
Warszawa z silną pozycją
Biurowce wyrastają w Warszawie pomimo trwającej pandemii

Pandemia koronawirusa, która wybuchła w naszym kraju w pierwszym kwartale ubiegłego roku, wprowadziła na rynku poczucie niepewności i braku stabilizacji. Dla sektora biurowego istotnym czynnikiem był wprowadzony lockdown, który diametralnie zmienił zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Nie oznacza to jednak, że polscy przedsiębiorcy całkowicie zrezygnowali ze stacjonarnych biur. Wiele firm dokonało jednak analizy rentowności zajmowanych przez siebie przestrzeni biurowych i dokonało w tym zakresie modyfikacji.

Pandemia koronawirusa kontra rynek biurowy w Polsce

Krótko po tym, jak w Polsce wybuchła pandemia wirusa COVID-19, w całym kraju wprowadzony został lockdown. w efekcie pracujący Polacy przenieśli się ze swoich biur do domów, skąd zaczęli wykonywać pracę zdalnie. Czas zamknięcia i braku możliwości pracowania w firmach sprawił, że wielu przedsiębiorców dokonało analizy tego, czy zajmowana dotychczas powierzchnia biurowa jest im w całości potrzebna. Okazało się bowiem, że Polacy dobrze radzą sobie na zdalnym zatrudnieniu i wielu przedsiębiorców było zadowolonych z efektów pracy oddelegowanych do domu pracowników. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Część firm zdecydowała się na zmniejszenie zajmowanej przez siebie do tej pory powierzchni biurowej. Mniejsze biura na wynajem pozwoliły im bowiem na ograniczenie comiesięcznych kosztów, których zmniejszanie w tak niepewnych czasów stało się kluczową kwestią. Niektórzy przedsiębiorcy całkowicie zrezygnowali z biur i rozwiązali umowy wynajmu. Na rozwiązanie takie mogli sobie jednak pozwolić przedstawiciele wąskiego zakresu branż.

Biura na wynajem coraz mniej popularne?

Ograniczanie przez przedsiębiorców kosztów i rezygnacja z zajmowanych przestrzeni biurowych nie oznacza jednak, że rynek biurowy w Polsce nagle się załamał. Wręcz przeciwnie – właściciele biur zaczęli wychodzić przedsiębiorcom naprzeciw z korzystnymi i elastycznymi ofertami najmu. Istnieją branże, które po części skorzystały z zamknięcia Polaków w domu, dotyczy to zwłaszcza sektora e-commerce. Tego rodzaju przedsiębiorstwa coraz chętniej dokonują ekspansji i wraz z rozwojem decydują się na kolejne biura na wynajem w Warszawie.

dane-deaner-541785-unsplash

Warszawa z silną pozycją

Stolica kraju zdaje się najlepiej radzić sobie ze skutkami pandemii. Biura na wynajem w Warszawie w dalszym ciągu cieszą się zainteresowaniem ze strony najemców. Nie dziwi więc fakt, że kolejne powierzchnie biurowe w Warszawie są oddawane do użytku. Wiele przedsiębiorstw właśnie w stolicy kraju planują największą ekspansję, lub rozpoczyna swoje działalności. Nie wszyscy preferują (lub mogą w całości zdać się) na pracę zdalną. Wielu pracowników, zwłaszcza tych pracujących w zespołach, jest efektywnych wyłącznie, gdy przebywają we wspólnym miejscu pracy. Właśnie oni zajmą nowe powierzchnie biurowe w Warszawie, które ich pracodawcy zdecydują się w najbliższym czasie wynająć licząc na rozwój swojej firmy.

Biurowce wyrastają w Warszawie pomimo trwającej pandemii

Inwestorzy, którzy jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa w naszym kraju rozpoczęli realizację swoich inwestycji biurowych, w większości nie wstrzymali się z ich budową. Prace budowlane na terenie wielu inwestycji są w dalszym ciągu kontynuowane, a nowoczesne biurowce w Warszawie niedługo zaoferują nowe biura na wynajem w wysokim standardzie.

Przykładem takiej inwestycji może być biurowiec Varso Place, którego budowa dobiega końca. Nowoczesny wieżowiec powstaje w dzielnicy Wola u zbiegu ulicy Chmielnej oraz alei Jana Pawła II. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2016 roku. Całkowita powierzchnia wysokościowca sięgnie 140 tys. metrów kwadratowych, z czego największą część zajmie powierzchnia biurowa – niemal 64 tys. metrów kwadratowych. Ponad 10 tys. metrów kwadratowych przeznaczonych jest pod lokale handlowe i usługowe. W kompleksie Varso Tower znajduje się ponadto czterogwiazdkowy hotel NYX. Deweloperem inwestycji jest HB Reavis Poland, natomiast za projekt gmachu odpowiada pracownia HRA Architekci. Nad projektem architektonicznym kompleksu czuwała pracownia Foster & Partners. Biurowiec Varso Tower dysponuje od WELL Building Insitute (IWBI) precertyfikatem z wysoką oceną „Gold”.

Kolejną inwestycją, na której powstawanie pandemia wirusa COVID-19 w Polsce zdaje się nie mieć większego wpływu, jest wieżowiec  SKYSAWA (znany także pod nazwą PHN Tower). Biurowiec ten powstaje w Warszawie w dzielnicy Śródmieście przy ulicy Świętokrzyskiej. Budowa konstrukcji wieży rozpoczęła się w czerwcu 2019, natomiast zakończenie budowy obiektu planowane jest na połowę 2022 roku. Powierzchnia użytkowa biurowca SKYSAWA w Warszawie sięgnie 65 tys. metrów kwadratowych, z czego największą część zajmie powierzchnia biurowa. Na biura do wynajęcia deweloper – Holding Nieruchomości z Warszawy – przeznaczył około 37 tys. metrów kwadratowych. Koncepcję architektoniczną wieżowca opracowała pracownia Projekt Polsko – Belgijska Pracownia Architektury, a generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka budowlana PORR. Biurowiec SKYSAWA to budynek biurowy klasy A. Na kompleks składać się będą dwa budynki: budynek A o powierzchni całkowitej około 11 500 metrów kwadratowych oraz 155-metrowy budynek B o powierzchni około 28 300 metrów kwadratowych. Inwestycja biurowa w Warszawie posiada bezpośrednie połączenie ze stacją metra Rondo ONZ. Poza biurami na wynajem, w kompleksie znajdować się będzie także hotel.

Wydawać by się mogło, że tylko największe inwestycje w Warszawie, o których mówi się głośno praktycznie cały czas, nie rezygnują z prac budowlanych. Jednak sytuacja na rynku pokazuje, że także mniejsze inwestycje biurowe w Warszawie nie martwią się o przyszłą komercjalizację. Przykładem takiej inwestycji może być biurowiec P180 Warsaw. Ten liczący piętnaście kondygnacji wieżowiec powstaje przy ulicy Puławskiej 180 oraz Domaniewskiej w Warszawie. Budowa gmachu rozpoczęła się w lipcu 2020 roku, natomiast zakończenie budowy i oddanie inwestycji do użytku planowane jest na wrzesień 2022 roku. Powierzchnia biurowa na wynajem, jaką zaoferuje inwestycja biurowa P180 Warsaw wyniesie 32 tys. metrów kwadratowych. P180 Warsaw to inwestycja spod szyldu dewelopera Skanska z siedzibą w Warszawie. Warszawski biurowiec a zaprojektowany został przez architektów z pracowni PRC Architekci. Biurowiec P180 Warsaw będzie oferował biura na wynajem w standardzie klasy A. Powierzchnia typowego piętra biurowego wynosić będzie docelowo ponad 2 100 metrów kwadratowych powierzchni, w sumie łącznie około 32000 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej na wynajem.

Wymienione powyżej inwestycje to tylko przykładowe projekty, jakie realizowane są obecnie na terenie Warszawy. Inwestorzy trzymają rękę na pulsie i pomimo niepewności w sektorze, nie rezygnują z realizacji swoich projektów biurowych.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora