Architektura i design

Rozwiązania smart home coraz bardziej doceniane przez klientów

FIBARO
Bezpieczeństwo, komfort, oszczędność, modułowa budowa i sterowanie wszystkimi systemami za pomocą głosu – te możliwości oferowane przez rozwiązania stosowane w inteligentnych domach najbardziej doceniają ludzie chcący kupić nowy dom czy mieszkanie. Najbardziej przekonują ich systemy modułowe, które można w przyszłości rozbudowywać.

Rozwiązania spod znaku „smart home” od kilkunastu lat szturmem podbijają rynki budowlane, również polski. Rozwój technologii i coraz silniejsza konkurencja w tej dziedzinie sprawiają, że granicą możliwości rozbudowy takiego systemu jest jedynie nasza wyobraźnia.

Potwierdzają to przedstawiciele firm deweloperskich, które w swojej ofercie mają takie rozwiązania. – O udogodnienia związane z systemami typu smart home najczęściej pytają nas osoby kupujące mieszkania na wynajem. Dotyczy to zwłaszcza lokali na wynajem krótkoterminowy – mówi Andrzej Miś, rzecznik prasowy Budimex Nieruchomości. – Decydują się na systemy, które powiadomią ich o niepotrzebnie włączonym grzejniku, oświetleniu czy wreszcie wyposażonych w czujniki zalania. To elementy gwarantujące bezpieczeństwo, ale też oszczędność, bo urządzenia wyłączone w porę nie generują niepotrzebnych kosztów – wyjaśnia.

– Nic w tym dziwnego, że chcemy, by nasz dom nie spłonął w czasie naszej nieobecności, nie został zalany, żeby złodzieje omijali go z daleka czy wreszcie, byśmy nie zatruli się w czasie snu tlenkiem węgla. Przed wszystkim tym zabezpieczają skutecznie systemy wyposażone w wyspecjalizowane czujniki – mówi Szymon Ochociński, kierownik ds. klientów strategicznych z firmy FIBARO, polskiego potentata w tej dziedzinie. – Nasz system powiadomi właściciela mieszkania o potencjalnym zagrożeniu np. w sytuacji, gdy czujniki dymu lub zalania wykryją potencjalnie niebezpieczne zdarzenie. Wtedy uruchamiana jest scena alarmowa, a użytkownik natychmiast otrzyma informację o tym na telefon – wyjaśnia.

Arcyważnym elementem tej części inteligentnego domu jest też inteligentny intercom. Ma on wbudowaną kamerę, która rejestruje obraz pod kątem 180 stopni. To, w połączeniu z funkcją HDR i wysoką rozdzielczością (Full HD), zapewnia wysokiej jakości podgląd na wejście do domu. Dzięki temu doskonale wiemy, kto zbliża się lub dzwoni do drzwi.

– Bardzo pożądaną funkcją jest też inteligentne sterowanie światłem. Nowoczesne sensory ruchu, obecności i zmierzchu dbają o to, by włączało się zawsze tam, gdzie go potrzebujemy, tylko wtedy, gdy jest potrzebne i z takim natężeniem, jakie lubimy najbardziej – tłumaczy ekspert FIBARO.
– Również w tym przypadku zasób możliwości jest nieograniczony – właściwie każde zwyczajne urządzenie możemy zamienić w inteligentne dzięki oferowanemu przez nas Smart Implantowi. To unikalne rozwiązanie, która sprawia, że każde urządzenie możemy włączyć do naszego systemu smart home – podkreśla.