rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Rewitalizacja Ogrodów Świętej Barbary w Warszawie w toku

thong-vo-2482-unsplashObecnie trwa rewitalizacja Ogrodów Świętej Barbary w Warszawie.

Od kilkunastu miesięcy trwa rewitalizacja położonych w warszawskim Śródmieściu Ogrodów Świętej Barbary. Ten wieloetapowy proces rozpoczął się, gdy na wniosek parafii św. Barbary w 2020 r. do obecnej w rejestrze zabytków XVIII-wiecznej kaplicy św. Barbary dołączyły obiekty z XIX i XX w., w tym kościół śś. Ap. Piotra i Pawła oraz mur wraz ze stacjami Drogi Krzyżowej. Dotychczas przeprowadzono szereg prac. Pierwszym widocznym etapem rewitalizacji Ogrodów św. Barbary była renowacja zabytkowej Figury Chrystusa i jawnogrzesznicy, która przetrwała Powstanie Warszawskie. Zebrano i skatalogowano XIX-wieczne artefakty znalezione w podziemiach kościoła. Zadbano również o zieleń. Po szczegółowej inwentaryzacji i określeniu zakresu pielęgnacji, specjalistyczną opieką zostały objęte 92 z niemal 200 rosnących w tym miejscu drzew.

Figura Chrystusa i jawnogrzesznicy, stojąca w tym miejscu od początków XX w., to ważny symbol zarówno dla parafian, jak i wszystkich mieszkańców. Właśnie dlatego od jej renowacji rozpoczęliśmy konserwację naszych zabytków o olbrzymiej wartości historycznej. Troszczymy się też o roślinność, pielęgnujemy ją i dajemy jej drugie życie. Pracujemy także nad kolejnymi nasadzeniami, które pozwolą odtworzyć pierwotny układ drzewostanu – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary w Warszawie.

Wszystkie działania na terenie parafii są poprzedzane wytycznymi konserwatorskimi oraz opiniami architektów, a także konsultowane ze specjalistami z zakresu rewitalizacji zabytków i wspierane przez samych parafian. Zarówno za projektem rewitalizacji Ogrodów Świętej Barbary, jak i nowego domu parafialnego stoi renomowana pracownia architektoniczna Juvenes-Projekt.

Źródło: Parafia Rzymskokatolicka św. Barbary w Warszawie.