Rynek powierzchni magazynowych

Rekord popytu na rynku magazynów i obiektów przemysłowych

Patrick Kurowski

Patrick Kurowski, CBRE

Rekordowy rok na rynku magazynów. Według najnowszego raportu Poland Industrial Market View Q1 2015  w pierwszym kwartale zawarto umowy o łącznej powierzchni 640 000 mkw., co jest wynikiem aż o 30% lepszym niż w analogicznym okresie 2014 r., a także był to jeden z trzech najsilniejszych kwartałów od 2000 roku. Dodatkowo tylko w 1 kwartale oddano do użytku 270.000 mkw. nowej powierzchni.

Wskaźnik powierzchni niewynajętych na koniec 1 kw. 2015 wynosił 5,6%, oznacza to spadek o 5% w porównaniu rok do roku (10,7% w 1. kw. 2014 r.). Ograniczona dostępność powierzchni i duże zainteresowanie ze strony najemców powodują, że deweloperzy chętnie podejmują nowe inwestycje.

W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się większej ilości takich projektów. Będą one powstawać zarówno w sprawdzonych lokalizacjach, charakteryzujących się dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową, jak też na terenach, które dysponują najmniejszym zasobem wolnej powierzchni. Obecnie jednym z takich regionów jest Wrocław budowy nowego obiektu spekulacyjnego o powierzchni ok. 19.000 mkw., wchodzącego w skład Prologis Park Wrocław V. Do ważnych aspektów należy ożywienie aktywności deweloperskiej na Wschodzie Polski. W 1. kw. 2015 r. rozpoczęto budowę Panattoni Park Rzeszów o docelowej powierzchni ok. 39.000 mkw. Zakończenie pierwszego etapu budowy (28.000 mkw.) zaplanowano na 3. kw. 2015 r. Dodatkowo, deweloperzy obecni w regionie – MLP Group i Goodman planują dalszą ekspansję w obrębie obiektów: Millenium Logistic Park Lublin, Goodman Lublin Logistics Centre – komentuje Patrick Kurowski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, CBRE