komentarze, opinie, gospodarka

Prawdziwe nieruchomości premium rozwijają się właśnie teraz

karolina_kaim_1

Wysoka inflacja negatywnie wpływa niemal na wszystkie obszary gospodarki, ale mieszkania, szczególnie te premium, to sektor, który staje się mocniejszy. – Nieruchomości premium są dziś najkorzystniejszą formą lokaty dużego kapitału – zaznacza Karolina Kaim, Prezes Zarządu Sunshine by High Level.

Spis treści:
Premium spada ostatnie
Minimum 50 lat gwarancji

Premium spada ostatnie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz kolejny podniósł swoje prognozy inflacji na ten i przyszły rok. „Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych”, raport GUS z lipca 2022 pokazuje, że w porównaniu do roku 2021 wzrost cen utrzymuje się na poziomie 15,5%. O podobnych przedziałach inflacji w tym roku mówi NBP. Nic dziwnego, że ostatnio czytać można było głównie o tym, jak wziąć wakacje kredytowe. Wąska grupa szczęśliwców, którzy zamiast kredytu mają spore oszczędności, ma jednak inny problem.

Im większy obecnie posiadasz kapitał, tym wyższy koszt jego „utrzymania” ponosisz. Tak działa inflacja. W związku z tym klienci szukają inwestycji, by swój kapitał obronić, a luksusowe nieruchomości to jeden z najpewniejszych segmentów. Można powiedzieć, że to obecnie „lokata premium” – mówi Karolina Kaim, szefowa Sunshine by High Level.

Jak zaznacza ekspertka, to co ekskluzywne i luksusowe jest naturalnie chronione. Wartościowe aktywa trzymamy najdłużej i sprzedajemy najpóźniej. W ocenie Karoliny Kaim, w sytuacji poważnych kryzysów na początku może spaść liczba transakcji, a w drugiej kolejności nastąpić przecena, ale w dłuższej perspektywie następuje odbicie i trend wzrostowy się utrzymuje.

Szefowa Sunshine by High Level zaznacza, że w trudnych gospodarczo okresach nieruchomości zawsze stanowią bezpieczną formę inwestowania, a Klienci poszukują najbezpieczniejszych i najlepszych adresów.

Najlepszych, czyli jakich? Tutaj wyjaśnienie jest bardzo proste. Polski rynek mieszkań premium jest bardzo młody. Na gotowe mapy tzw. „złotych adresów” (jak np. 5th Avenue w Nowym Jorku) jest u nas jeszcze za wcześnie. Ale jest jedno kryterium, które wskaże nam czym są nieruchomości premium.

Jak potrząsamy jabłonką, to pierwsze spadają słabe owoce. Owoc „premium” trzyma się mocno. W przypadku mieszkań słabymi owocami są te nieruchomości, które do tej pory z sukcesem udawały premium – zaznacza Kaim. Wart więc wybierać jakościowe produkty.

Minimum 50 lat gwarancji

Każdy ma swoją definicję luksusu, ale w ocenie ekspertów premium to przede wszystkim dbałość o detale, starannie dobrana lokalizacja, najwyższej jakości materiały i ciekawe udogodnienia dla mieszkańców. Jednak to nie wszystkie reguły, które świadczą o byciu premium.

To trochę jak z modą. Są ubrania na jeden sezon i są klasyki, które nawet za wiele lat wciąż będą uznawane za prestiżowe. W przypadku nieruchomości premium jedna z zasad brzmi: coś jest premium, jeśli 50 lat po wybudowaniu wciąż jest za takie uznawane – mówi Karolina Kaim.

Przewidywania ekspertów są więc jasne: nieruchomości premium będą dalej rosły i będą się miały coraz lepiej. Kolejka klientów z oszczędnościami od miliona złotych w górę jest bowiem coraz dłuższa.

Autorką jest Karolina Kaim, Prezes Zarządu Sunshine by High Level.