Informacje dnia

Podsumowanie na rynku zielonych certyfikatów dla nieruchomości komercyjnych

Zielone certyfikaty 2017, logo

W 2017 roku blisko 100 budynków w Polsce zostało uznanych za wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i uzyskało certyfikat ekologiczny, z czego 96% projektów było certyfikowane niemal po równo w brytyjskim systemie BREEAM i w amerykańskim LEED, a pozostałe 4% w innych systemach, takich jak: polski Green Building Standard, francuski HQE i amerykański WELL Building Standard. Firma Go4Energy prowadziła procesy certyfikacji, przygotowywała analizy lub dostarczyła usługi commissioningu dla blisko 40% tych projektów.

Z danych przekazanych przez jednostkę certyfikacyjną IWBI wynika, że dla nowego systemu oceny budynków WELL Building Standard 2017 był bardzo udanym rokiem w Europie. Duże zainteresowanie certyfikatem zauważono m. in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii, podkreślając jednocześnie jego szybką ekspansję w Polsce i Szwecji.

Obecnie na rynku europejskim jest już siedem certyfikowanych projektów i cztery wstępnie certyfikowane, z czego pierwsze zarejestrowane w tym roku projekty znajdują się w Finlandii, w Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i właśnie w Polsce.
Łatwość, z jaką nowy certyfikat trafia do przekonania inwestorów, jest tylko dowodem coraz większej ekologicznej świadomości naszego społeczeństwa i świadectwem powszechnej potrzeby wspierania zdrowego życia użytkowników powstających budynków.

Certyfikaty ekologiczne są już standardem w budynkach komercyjnych, ale zyskują też coraz większą popularność w sektorze mieszkaniowym. Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno deweloperzy, jak i mieszkańcy przywiązują coraz większą wagę do dbałości o środowisko i poszanowania energii, to jest to zupełnie naturalny kierunek. Na rynku polskim swoje inwestycje mieszkaniowe certyfikują już takie firmy jak Skanska, Yareal, Murapol, Bouygues Immobilier czy Vastint Polska, z czego pierwszy proces certyfikacji w Polsce przeprowadziła w 2017 roku właśnie firma Go4Energy dla „Osiedla Mickiewicza” Skanska Residential Development Poland, uzyskując certyfikat BREEM International New Construction.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora