Informacje dnia

Odpowiedź sektora budownictwa i nieruchomości na wyzwania związane z pandemią Covid-19

Simon Rubinsohn_RICS Chief Economist (1)

Reprezentująca ponad 130 tys. ekspertów ds. budownictwa, nieruchomości i infrastruktury na świecie, organizacja RICS, zaprasza przedstawicieli branży do udziału w seminarium internetowym WBEF, aby wspólnymi siłami znaleźć globalne rozwiązania dla obecnego kryzysu.

 

W obliczu rozwoju pandemii Covid-19 na świecie, wiele rządów podjęło niezbędne środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w społeczeństwie i gospodarce. RICS Europe ściśle monitoruje rozwój sytuacji, oferując w tym trudnym czasie niezbędne wsparcie dla przedstawicieli zawodów związanych z rynkiem budownictwa, nieruchomości i infrastruktury, służąc m.in. profesjonalnym doradztwem, możliwością szkolenia online oraz bezpłatnymi seminariami internetowymi na temat wpływu pandemii na sektor.

Komentując konsekwencje kryzysu dla branży, Simon Rubinsohn, główny analityk ekonomiczny RICS, powiedział:

„Jest rzeczą oczywistą, że aktualny kryzys wywołany pandemią Covid-19 to bezprecedensowy szok dla gospodarki i że krótkoterminowa recesja jest nieunikniona w Europie w nadchodzących miesiącach. Krytyczną kwestią z perspektywy makro pozostaje to, czy możemy uniknąć drugiego załamania, gdy uda się już zapanować nad sytuacją i / lub pojawi się kolejny kryzys obligacji państwowych.

Odpowiedź rządów europejskich nasila się; po potwierdzeniu, że tymczasowe środki fiskalne wykorzystane przez nie w walce z Covid-19 zostaną wyłączone z oceny zgodności z regułami budżetowymi, zawarte zostało porozumienie, zgodnie z którym wszystkie kraje strefy euro będą mogły skorzystać z linii kredytowej w wysokości do 2% PKB. Potrzebnych może być jeszcze więcej bodźców, ale w połączeniu z już podjętymi środkami przez EBC może to, miejmy nadzieję, utorować drogę do ustabilizowania się gospodarki w drugiej połowie roku”.

Organizacja RICS zaprasza przedstawicieli branży z Europy do udziału w paneuropejskim seminarium internetowym World Built Environment Forum: „Wpływ pandemii COVID-19 na rynek budownictwa, nieruchomości i infrastruktury w Europie – A black swan or a grey rhino event?”, które odbędzie się 7 kwietnia w godz. 14.00-15.00. Wydarzenie organizowane jest w partnerstwie z PwC – Niemcy, Hollis Global – Holandia, Arcadis – Włochy, Newsec – Dania, Cocuzza & Associati (Włochy) oraz Altamira Asset Management – Cypr. 50% wkładu finansowego sponsorów zostanie przekazane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na walkę z wirusem COVID-19.

Uczestnicy webinarium skupią się na faktach, prognozach i szerokim obrazie bieżącej sytuacji, spróbują odpowiedzieć na pytanie o to, czego możemy nauczyć się z obecnego kryzysu, aby przygotować nas na kolejne w przyszłości? Na wstępie głos zabiorą główny ekonomista RICS, Simon Rubinsohn i Susanne Eickermann-Riepe FRICS, partner w PwC w Niemczech, a następnie uczestnicy panelu ekspertów ds. inwestycji oraz wyceny, reprezentujący sektory nieruchomości biurowych, handlowych i hotelowych, w tym Henri Vuong, dyrektor ds. badań i informacji rynkowych, INREV, Marcel de Boer FRICS, dyrektor Troostwijk Real Estate (Holandia), członek zarządu RICS Europe, Heinz Wehrle MRICS, partner zarządzający Horwath HTL (Szwajcaria).

Źródło: RICS.