Informacje dnia

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy

venveo-609390-unsplash
Aranżacja lokalu biurowego nie jest wyłącznie kwestią estetyki. Odgrywa również ogromne znaczenie w usprawnieniu procesu pracy. Funkcjonalność zawsze powinna stanowić podstawę, na której można budować designerskie wnętrza.

Podczas projektowania biura należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Wielu przedsiębiorców bagatelizuje funkcjonalność i skupia się na estetyce pomieszczeń, co niestety jest dużym błędem. Wprawdzie estetycznie urządzone biuro to doskonała wizytówka, która sprawia dobre wrażenie w oczach klientów i kontrahentów, jednak miejsce to powinno służyć przede wszystkim pracownikom. Bez odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni, praca może okazać się po prostu niekomfortowa.

Biuro projektowe naszym sprzymierzeńcem

Jeśli samodzielne zaprojektowanie przestrzeni biurowej jest dla przedsiębiorcy zbyt trudne, lub nie ma on wystarczającej ilości wolnego czasu, aby poświęcić się temu tematowi, doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego i doświadczonego biura projektowego. Jego pracownicy przygotują propozycję aranżacji wnętrz, która będzie maksymalnie wykorzystywać potencjał biura. Projektanci wnętrz, dzięki nabytym przez lata praktyki umiejętnością i bogatemu doświadczeniu, połączą ze sobą funkcjonalny charakter pomieszczeń biurowych z dopasowanym do rodzaju działalności designem.

Jeżeli mimo wszystko przedsiębiorca woli samodzielnie rozplanować funkcję pomieszczeń i zaprojektować ich wygląd, powinien zwrócić uwagę na kilka najbardziej istotnych kwestii.

Ważna rola oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie jest w przypadku pomieszczeń biurowych bardzo ważne. Należy pamiętać o tym, że w przypadku każdego rodzaju pomieszczeń mamy ograniczony dostęp do naturalnego źródła światła. Z tego względu należy pamiętać, aby w pomieszczeniu było odpowiednie sztuczne oświetlenie.
Odpowiedni dobór oświetlenia sprawi, że pracownicy nie będą zbytnio przemęczeni – ich oczy nie będą narażane na zbyt duży wysiłek, co często ma miejsce w sytuacji, gdy osoba pracuje w słabo doświetlonym pomieszczeniu.
Przy rozlokowywaniu we wnętrzu biurek do pracy warto zwrócić uwagę, gdzie i w jakiej odległości od nich znajdują się okna.
O ile jest taka możliwość, warto zainstalować kilka źródeł sztucznego światła o różnym natężeniu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania pracownicy będą mieli możliwość dopasowywania mocy oświetlenia do aktualnej pory dnia.

scott-walsh-348847-unsplash

Open space nie wychodzi z mody, ale…

Duże, otwarte przestrzenie, tzw. open space stanowią bardzo dobre rozwiązanie. Brak zastosowania ścianek działowych sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i jasne, a to z kolei poprawia samopoczucie pracowników. Kwestia komunikacji pomiędzy osobami pracującymi w biurze również staje się bardziej przejrzysta, ponieważ znajdują się oni w jednym pomieszczeniu. Dzięki temu wiele kwestii mogą przedyskutować bezpośrednio, bez konieczności dzwonienia do siebie lub wysyłania wiadomości e-mail, co jest częstym zjawiskiem, zwłaszcza w przypadku dużych korporacji. Taki niebezpośredni proces komunikacji jest o tyle niekorzystny, że wydłuża czas, jaki poświęcany jest konkretnemu tematowi.

O ile rozwiązanie typu open space wybiera bardzo wielu przedsiębiorców, o tyle powinni oni pamiętać o zapewnieniu pracownikowi strefy prywatności.
Niewielkie ścianki działowe, rośliny w wysokich donicach oddzielające biurka czy rozmieszczenie biurek w możliwie największej odległości od siebie zapewni pracownikom większe poczucie komfortu.

O ile więc wspólna powierzchnia do pracy niesie ze sobą dużo zalet, o tyle należy pamiętać o komforcie osób pracujących na tej przestrzeni.

Kolorystyka jest niezmiernie ważna

Stonowana kolorystyka była do niedawna bardzo popularna. Neutralne kolory nie rozpraszały pracowników ani klientów. Często stosowanym kolorem stał się szary, który jest stosunkowo uniwersalny. Coraz częściej jednak w biurach pojawiają się żywe akcenty. Mocne kolory wracają do łask, gdyż jak się okazało, ich umiejętne zastosowanie wpływa korzystnie na samopoczucie pracowników oraz stymuluje do efektywnej pracy.
Czasami przedsiębiorcy decydują się na zastosowanie jedynie mocnych akcentów kolorystycznych, np. za pomocą donic lub obrazów. Coraz częściej jednak w pomieszczeniach biurowych pojawiają się kolorowe ściany. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się pomalowanie tylko jednej ze ścian w mocnych kolorach, zaś pozostałe trzy ściany warto pozostawić neutralne.

Minimalizm sprzymierzeńcem porządku

Wiele firm postanawia zainwestować w odpowiednie umeblowanie biurowe. Istotna jest nie tylko estetyka mebli, ale także ich funkcjonalny charakter. Coraz większym powodzeniem cieszą się meble, które dają możliwość segregacji dokumentów. Dzięki temu pracownicy mogą w szybki i prosty sposób sięgnąć po konkretne dokumenty, których w danej sytuacji potrzebują.
poza tym ważna jest także kwestia minimalizmu. Im mniej widać, tym lepiej. Optymalnym rozwiązaniem jest wyposażenie biura w meble, które mają zamykane szuflady. Widok uporządkowanej przestrzeni sprzyja efektywnej pracy.

Pomieszczenia socjalne z coraz szerszą funkcją

Jeszcze do niedawna pokoje socjalne kojarzyły się z pomieszczeniami służbowymi służącymi do spożywania posiłków. Były to często miejsca niezbyt atrakcyjnie zagospodarowane, a wyposażone jedynie w najpotrzebniejsze umeblowanie kuchenne.
Czasy jednak się zmieniają, pracownicy mają coraz większe wymagania a pracodawcy chcą wyróżniać się na tle konkurencji doskonałą ofertą. Dzięki temu często przeciągają oni mało dostępnych na rynku pracy pracowników do swoich firm.
Jak obecnie prezentują się nowoczesne pomieszczenia socjalne? Często ich nazwę zmienia się na chill roomy albo strefy relaksu. Pracownicy mogą nie tylko spożyć w nich posiłek, ale również odprężyć się przed dalszą pracą.
Pokoje pracownicze wyposażane są nie tylko w ekspresy do kawy, ale nawet w sprzęty typu stół bilardowy czy piłkarzyki. Pracownicy nie tylko odprężają się przed dalszą pracą, ale także umacniają relacje. Dzięki temu ich dalsza współpraca staje się bardziej płynna i bezproblemowa, co stanowi podwójną korzyść – zarówno dla pracownika, jak i przede wszystkim pracodawcy.

Zieleń w pomieszczeniach

Bardzo ważne, a często zapominane, jest umieszczenie w pomieszczeniach biurowych żywych roślin. Ich obecność poprawia samopoczucie, przybliża choć trochę do natury. Dzięki tym naturalnym ozdobom pracownicy często są bardziej wydajni, gdyż zwyczajnie czują się lepiej w takim zielonym otoczeniu.
Warto również pokusić się o wprowadzenie do biura kolorowych kwiatów, jednak należy wcześniej przemyśleć ich wybór. Nie powinny to być kwiaty, które cechuje mocny, intensywny zapach, gdyż niektóre osoby mogą reagować bólem głowy, a to przełoży się na ich niższą efektywność w pracy. Kwiaty o słabym zapachu z pewnością będą jednak stanowiły piękny, kolorowy akcent.

Odpowiednia aranżacja biura nie jest rzeczą prostą. Z tego względu warto wcześniej dokładnie rozplanować, jakim funkcjom ma służyć biuro i jak powinno ono wyglądać.
Z pewnością pomocne okaże się tutaj wsparcie profesjonalistów, którzy doradzą optymalne rozwiązania i zaprezentują gotowe projekty.

Redakcja Komercja24.pl