rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowoczesne lokale biurowe z cenionym certyfikatem BREEAM poszukiwane przez najemców

jennifer-bedoya-448864-unsplash
Nowoczesne lokale biurowe z certyfikatem BREEAM są obecnie poszukiwane przez najemców. Cenią sobie oni prestiż certyfikowanych inwestycji a także nowoczesne podejście do projektowania budynków. Co więcej, inwestycje biurowe z certyfikatem BREEAM często pozwalają swoim najemcom na oszczędności w zakresie eksploatacji wynajmowanej powierzchni. Certyfikowane biurowce stanowią dużą konkurencje na rynku dla inwestycji, które nie posiadają tego rodzaju certyfikatu poświadczającego jakość i standard inwestycji biurowej. Co więcej, corocznie na rynku przybywa obiektów, które starają się o uzyskanie certyfikatu BREEAM.

Spis treści:
Sektor biurowy budzi się z marazmu
Czy jest ekologiczny certyfikat BREEAM?
Schematy certyfikacji BREEAM
Kategorie w systemie certyfikacji BREEAM
Dlaczego najemcy interesują się inwestycjami w certyfikatem BREEAM?
Inwestycje biurowe z ekologicznym certyfikatem BREEAM – przykładowe inwestycje

Sektor biurowy budzi się z marazmu
Sektor biurowy był jednym z tych, które najmocniej odczuły wpływ pandemii koronawirusa. W okresie pełnego lockdownu zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe do wynajęcia gwałtownie spadło. Obecnej najemcy wracają już jednak do swoich biur, chociaż oczywiście część pracowników pozostaje przy pracy zdalnej lub wykonuje ją w systemie hybrydowym.
Mimo wszystko na rynku zauważalne jest ożywienie. Deweloperzy dalej budują i oddają do użytku kolejne projekty inwestycyjne. Powoli wzrasta też zainteresowanie obiektami biurowymi do wynajęcia. Dużym zainteresowaniem cieszą sie obiekty posiadające certyfikację BREEAM.

Czy jest ekologiczny certyfikat BREEAM?
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został wprowadzony w 1990 roku w Wielkiej Brytanii przez BRE Global. W dzisiejszych czasach jest to najczęściej stosowany system certyfikacji, której poddaje się m.in. inwestycje biurowe.
Inwestycja biurowa, która chce zostać poddana certyfikacji, musi zatrudnić asesora BREEAM.
Procesowi certyfikacji BREEAM mogą zostać poddane nie tylko biurowce, ale również budynki mieszkalne, magazynowe, handlowe, przemysłowe oraz hotelowe.

Schematy certyfikacji BREEAM
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM został podzielony na kilka schematów.

Schematy te to:
– New Construction (International – dla krajów poza Wielką Brytanią) przeznaczony dla nowopowstających inwestycji,
– In-Use przeznaczony dla budynków już istniejących i użytkowanych przez okres minimum dwóch lat,
– Refurbishment & Fit-Out przeznaczony dla renowacji i wykończenia,
– Communities przeznaczony dla projektów urbanistycznych,
– Infrastructure przeznaczony dla projektów infrastrukturalnych.

Kategorie w systemie certyfikacji BREEAM
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został podzielony na 10 kategorii:
1. Zarządzanie
2. Zdrowie i dobre samopoczucie
3. Woda
4. Energia
5. Transport
6. Innowacje
7. Odpady
8.Wykorzystanie terenu i ekologia
9. Zanieczyszczenia
10. Materiały

W każdej z kategorii określona została liczba punktów krytycznych, czyli tzw. „Prerequisites”. Punkty te należy spełnić, aby mieć możliwość ubiegania się o przyznanie certyfikatu. Sumę uzyskanych punktów mnoży się przez wagę procentową ustaloną dla danego kraju. W zależności od ilości uzyskanych punktów, inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie:
– certyfikat na poziomie Pass – powyżej 30%
– certyfikat na poziomie Good – powyżej 45%
– certyfikat na poziomie Very Good – powyżej 55%
– certyfikat na poziomie Excellent – powyżej 70%
– certyfikat na poziomie Outstanding – powyżej 85%

lycs-lycs-744215-unsplash

Dlaczego najemcy interesują się inwestycjami w certyfikatem BREEAM?
Certyfikat BREEAM weryfikuje inwestycje pod kątem jakości materiałów użytych do budowy inwestycji, przyjazności budynku dla środowiska, ekologii, komfortu pracy, jaki oferuje obiekt itp.
Kwestie te są niezmiernie istotne dla przedsiębiorców, dla których liczy się komfort ich pracowników. Co więcej, dla wielu osób certyfikacji BREEAM stanowi o prestiżu inwestycji. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy chętnie przyglądają się inwestycjom, które taki certyfikat posiadają.
Inwestycje biurowe z ekologicznym certyfikatem BREEAM – przykładowe inwestycje
Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje biurowe, które uzyskały certyfikację BREEAM.

Pierwszą przykładową inwestycją jest biurowiec Crown Square w Warszawie. Biurowiec mieści się w dzielnicy Wola. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2008, a zakończenie budowy nastąpiło 2 lata później. Biurowiec liczy 12 pięter i oferuje 25 tys. m2 powierzchni całkowitej. Powierzchnia użytkowa wynosi 17 tys. m2, z czego największą część zajmuje powierzchnia biurowa obejmująca 16 tys. m2. Budynek oferuje powierzchnie biurowe w standardzie klasy A. Lokale handlowo-usługowe znajdują się w części parterowej budynku. Deweloperami projektu są firmy Ghelamco Poland wspólnie z Invesco Real Estate. Projekt architektoniczny wykonali architekci z pracowni Konior & Partners Architects. Generalnym wykonawca inwestycji była spółka Ghelamco Poland. Magazyn „Eurobuild” uznał inwestycję Crown Square w Warszawie za Najlepszy Projekt Biurowy Roku 2010.
Informacje na temat certyfikacji BREEAM w przypadku tego biurowca przedstawiają się następująco:
System:
BREEAM · In-Use 2015 Part 2: Building Management · Excellent
Data ważności: 16 kwietnia 2022 roku
Inne certyfikaty:
BREEAM · International 2008 Europe: Offices, BREEAM · In-Use 2015 Part 1: Asset Performance
Konsultant:
Colliers International.

Kolejną inwestycją biurową, która otrzymała certyfikację BREEAM, jest Biurowiec DSV w Warszawie. Warszawski biurowiec powstał u zbiegu ulic Marynarskiej i Taśmowej. Budowa inwestycji rozpoczęła się w pierwszej połowie 2018, a zakończyła się mniej więcej w połowie 2020 roku. Biurowiec liczy siedem pięter, na których dostępnych jest Powierzchnia 33 tys. m2 powierzchni biurowej. Ponadto biurowiec oferuje ponad 1 tys. m2 powierzchni handlowej. Generalnymi wykonawcami inwestycji zostały firmy FineTech Construction oraz Fundamental Group. Za projektem architektonicznym stoi duńskie biuro PLH Arkitekter A/S. Inwestycja DSV w Warszawie jest biurowcem w standardzie technicznym klasy A. Informacje na temat certyfikacji BREEAM w przypadku tego biurowca przedstawiają się następująco:
System:
BREEAM · International 2016 New Construction: Commercial · Very good
Status:
final
Konsultant: Sweco Polska.

Nowoczesne lokale biurowe z certyfikatem BREEAM są cenione i poszukiwane przez najemców. Wielu przedsiębiorców właśnie teraz rozpoczęło poszukiwania miejsca, gdzie mogłoby otworzyć swoją siedzibę lub oddział. Firmy na powrót wracają do działalności w pełnym składzie pracowników. Faktem jest, że wiele osób nie wróci do biur i dalej będzie wykonywać swoje obowiązki z domowego zacisza na zasadach home office, lub w systemie hybrydowym. Mimo to sektor e-commerce rozrósł się w okresie pandemii na tyle, że wielu przedsiębiorców musiało zatrudnić więcej rąk do pracy. W efekcie sektor biurowy może spodziewać się większego zainteresowania biurami na wynajem. Biurowce z certyfikatem BREEAM cieszą się wśród przedsiębiorców dużym zainteresowaniem, stanowiąc dużą konkurencję dla innych inwestycji biurowych, które nie posiadają takowej certyfikacji.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora